"Sakra, to je hráčka!" Muchová uhranula světovou jedničku. Teď jí chce zničit sen

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
16. 2. 2021 18:00
Jsou stejně staré, hrají podobným stylem, ale v žebříčku je dělí 26 příček. I tak bude středeční čtvrtfinálová bitva české tenistky Karolíny Muchové se světovou jedničkou Ashleigh Bartyovou patřit k ozdobám celého grandslamu v Melbourne. Australanka si totiž moc dobře pamatuje na chvíli, kdy ji Češka svou hrou uchvátila.
Karolína Muchová
Karolína Muchová | Foto: Reuters

Bylo září 2018. Tehdy se tenisový svět příjmení Muchová teprve učil vyslovovat. Rozjetá olomoucká kvalifikantka se postarala o největší senzaci úvodních kol US Open, když vyřadila Španělku Garbiňe Muguruzaovou. A další soupeřkou pro třetí kolo byla Australanka Bartyová.

"Vzpomínám si, že nás tehdy přesunuli z pěkného dvorce na malý kurt. Už jsem měla v nohách hodně zápasů a byla jsem docela unavená. Byl to pěkný zápas, pamatuju si, že pak mi u sítě řekla, ať na sobě makám a dostanu se do špičky. To bylo milé," zavzpomínala Muchová.

Bartyová jí v tom duelu vystavila stopku po setech 6:3 a 6:4. Přesto to ani pro Australanku nebyl obyčejný zápas.

"Vzpomínám si, že jak odcházím z kurtu a říkám Tyzovi (Craigu Tyzerovi, trenérovi, pozn. red) ´to je sakra hráčka, ta holka umí hrát tenis´. A to byla tehdy asi dvoustá na světě. Teď máme prostor pro odvetu ve čtvrtfinále grandslamu. Moc se na to těším, bude to parádní bitva," složila Češce poklonu Bartyová.

Obě tenistky si rozumí i po tenisové stránce. Vyznávají podobný "chlapský" styl se spoustou čopů a náběhů k síti.

"Vím o ní, že dokáže hrát odkudkoli na kurtu, hraje pestře, s rotací. Musíme si na to s týmem sednout a vymyslet nějakou taktiku," přemýšlí z tenistka Ipswiche.

Připomínka newyorského zápasu:

Z formy Bartyové jde respekt, vyhrála v Melbourne přípravný turnaj a na grandslamu neztratila jediný set. Že by skončila pouť domácím tenisovým svátkem už ve čtvrtfinále jí vůbec nepřichází na mysl. Sní o tom, že domácí podnik velké čtyřky vyhraje.

"Rozhodně tu ještě nejsem hotová. Je samozřejmě super být na domácím grandslamu v poslední osmičce, ale když vezmu přípravu a ten skvělý začátek sezony, určitě ještě nejsem uspokojená, chci co nejdál," hlásí grandslamová šampionka French Open 2019.

Ta je jako světová jednička pochopitelně favoritkou boje o semifinále, experti ale druhým dechem dodávají, že o překvapení zvlášť na grandslamech nebývá nouze.

"Ash je bezpochyby ve formě i přesto, že skoro rok na okruhu nehrála. Muchová ale předvádí úžasné výkony, už jenom to, s jakým přehledem otočila první set s Mertensovou, ukazuje na velké sebevědomí," všimla si expertka Eurosportu, bývalá tenistka Barbara Schettová.

Podle ní bude klíčové, jak se česká tenistka popere s výborným servisem soupeřky na returnu. A souhlasí i jiná někdejší hvězda Justine Heninová. 

"Je úžasné, jak Bartyové po té pauze hraje, jak je připravená. Teď pro ni může být trochu výhodou i to, že se hraje bez diváků a nebude pod takovým tlakem," dodává před středečním čtvrtfinále Heninová. 

 

Právě se děje

před 57 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy