Euforii z obratu zmrazil VAR. Sparta s FCSB prohrávala a stačila jen vyrovnat

6. 8. 2024 21:58
Fotbalisté Sparty v úvodním domácím utkání 3. předkola Ligy mistrů remizovali doma s rumunským FCSB 1:1. Obě branky padly po změně stran, na trefu hostujícího stopera Joyskima Dawy odpověděl střídající sparťan Victor Olatunji. V nastavení mohl dokonat obrat Kaan Kairinen, kvůli faulu Martina Vitíka však gól neplatil.
Asger Sörensen zazdil v prvním poločase velkou šanci sparťanů.
Asger Sörensen zazdil v prvním poločase velkou šanci sparťanů. | Foto: Milan Kammermayer

Odveta v Bukurešti je na programu za týden.

Pražané v šestém soutěžním utkání v sezoně poprvé nevyhráli a FCSB nezdolali ani v pátém pohárovém duelu. Soupeři na sebe narazili po osmi letech, tehdy ve stejné fázi kvalifikace Ligy mistrů rumunský tým postoupil po výsledcích 1:1 na Letné a domácí výhře 2:0.

Sparta nastoupila v nejsilnější možné sestavě, kapitánskou pásku místo zraněného Panáka převzal albánský záložník Laci. V zahajovací jedenáctce hostů nechyběl záložník a bývalý hráč Slavie či Liberce Baluta. Letenští v předchozím předkole zdolali irský Shamrock, zatímco FCSB vyřadil nejprve sanmarinský Virtus a následně Maccabi Tel Aviv.

Hosté začali aktivně a v 10. minutě se ocitli v první příležitosti. Ross nezachytil Laciho zpětnou přihrávku, k míči se dostal Sut, který si v rohu vápna obešel vyběhnutého gólmana Vindahla, přízemní střelou ale zamířil vedle.

Po 20 minutách hry Laci zpoza šestnáctky vypálil mimo tři tyče. Na druhé straně Miculescu vystřelil nad. V 36. minutě obránce Cretu odkopem nechtěně nabil Haraslínovi na střelu, jenže slovenský křídelník přestřelil. Po povedené kombinační akci se k zakončení dostal Popa, Vindahl si však s jeho pokusem poradil. Sparta poté zahrála roh nakrátko, Laci nacentroval před branku a Sörensen hlavičkoval těsně nad.

Po hodině hry Baluta vystihl špatnou rozehrávku Vindahla, vystřelil a míč po Rossově teči skončil na boční síti. Z následného rohu však hosté udeřili. Kapitán Olaru nacentroval na přední tyč a Dawa hlavou s pomocí odrazu od Ryneše otevřel skóre. Kamerunský stoper se trefil i proti Maccabi Tel Aviv.

Spartu inkasovaný gól probudil a vytvořila si tlak, který v 78. minutě korunovala vyrovnávací brankou. Birmančevič odcentroval z rohu a střídající Olatunji se hlavou nemýlil. V šestém soutěžním zápase sezony dal už čtvrtý gól.

V nastavení ještě málem dokonal obrat Birmančevič, jeho ránu z přímého kopu ale vytěsnil brankář Tarnovanu. Následně Sadílkův dlouhý aut propadl až ke Kairinenovi a finský středopolař skóroval. Do hry ale vstoupil videorozhodčí a hlavní sudí Saggi po zhlédnutí opakovaných záběrů branku odvolal, jelikož Vitík přistrčil ve vápně střídajícího Edjoumu.

Černý se blýskl asistencí

Český reprezentant Václav Černý pomohl Rangers gólovou asistencí k remíze 1:1 na hřišti Dynama Kyjev v úvodním zápase 3. předkola Ligy mistrů.

Souboj možných soupeřů pražské Sparty ve 4. předkole mezi Malmö a PAOK Soluň skončil na hřišti švédského šampiona 2:2. Duel potenciálních soupeřů Slavie mezi Lille a Fenerbahce zvládl 2:1 francouzský celek. Odvety jsou na programu za týden.

Rangers prohrávali v Lublinu od 38. minuty a gólu kapitána Dynama Jarmolenka. Ve čtvrté minutě nastavení ale Černý poslal z pravé strany přesný centr na Desserse, jenž se zblízka nezmýlil. Český křídelník, který v glasgowském klubu hostuje z Wolfsburgu, dnes stejně jako při sobotním ligovém debutu odehrál závěrečnou půlhodinu.

Malmö se doma ujalo v obou poločasech vedení, soupeř ale pokaždé brzy srovnal. Hned tři branky padly po rohovém kopu. Nejprve na gólovou hlavičku Jansonna odpověděl po přímočaré akci z dorážky Taison a po změně stran si "vyměnili" zásahy po rozích Nanasi s Babou.

Slavia hostí belgický Union Saint-Gilloise až ve středu. Lille dnes doma udolalo Fenerbahce gólem v nastavení, tečovanou střelou rozhodl střídající Zhegrova.

Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část:

Sparta Praha - FCSB 1:1 (0:0)

Branky: 78. Olatunji - 61. Dawa. Rozhodčí: Saggi - Jensen, Olav Dale (všichni Nor.) - Munuera (video, Šp.). ŽK: Vitík, Krasniqi - Cretu, Tarnovanu, Popa, Dawa, Luis Phelipe, Edjouma, Radunovič. Diváci: 17.229.

Sestavy:

Sparta: Vindahl - Vitík, Ross, Sörensen - Preciado (84. Wiesner), Laci (62. Sadílek), Kairinen, Ryneš - Birmančevič, Haraslín (72. Krasniqi) - Kuchta (72. Olatunji). Trenér: Friis.

FCSB: Tarnovanu - Cretu, Dawa, Ngezana, Radunovič - Sut, Lixandru - Baluta (88. Edjouma), Olaru (77. Alhassan), Miculescu (77. Luis Phelipe) - Popa (46. Baeten, 62. Stefanescu). Trenér: Charalambus.

Karabach - Ludogorec Razgrad 1:2 (0:0),

Malmö - PAOK Soluň 2:2 (1:1),

Midtjylland - Ferencváros Budapešť 2:0 (1:0).