Poslední deník her: Jsme věštci. Češi fakt slaví rekord

Martin Jůzek
1. 3. 2010 13:35
Na obrazovce máte poslední deník z dílny Aktuálně.cz

Olympiáda byla skvělá, protože sport je krásný. Padaly rekordy, závodníci dělali i nemožné, aby se dostali na vrchol.

Nemluvme ovšem jen o těch nejlepších - spousta olympioniků přijela do Vancouveru opravdu jen kvůli tomu, aby se Her zúčastnili a zažili ten pocit být u toho. Někdo může Afričany a spol. považovat za výletníky, někdo za exoty. Ale kdo se někdy sportu opravdu věnoval a nesledoval ho jen v televizi, ví, proč je klání pod pěti kruhy tak výjimečné.

Čeští fanoušci i sportovci mají také důvod k radosti: vždyť se dočkali šesti medailí, což bylo více, než předpovídali mnozí odborníci i naši čtenáři. A hlavně: To je nejvíce v historii! Dovolte mi proto trochu si "přihřát polívčičku", medaile dopadly přesně podle předpovědi Aktuálně.cz. Kterou jsme publikovali na začátku prosince 2009.

Více ZDE: Sečetli jsme: Z Vancouveru přivezou Češi šest medailí

Kanada podle vlastních pravidel nevyhrála medailové pořadí států. Jak to? Někde (v Evropě) přepočítávají medaile podle počtu zlatých medailí, někde (v zámoří) podle absolutního součtu cenných kovů.

Rusko neuspělo ani v hokeji
Rusko neuspělo ani v hokeji | Foto: Reuters

Paradoxně tedy: U nás je vítězem země s javorovým listem na vlajce, za oceánem ale triumfovali Američané s rekordními 37 medailemi. Kdybychom se řídili tímto opačným pravidlem, skončila by česká výprava na třináctém a ne na čtrnáctém místě.

Mizerně naopak dopadli Rusové, kteří budou hostitelem příští zimní olympiády v Soči. Už teď ale mají recept na úspěšný návrat. "Víme, jak to udělat. Musíme si olympiádu užívat," řekl Dmitrij Šemyšenko, šéf organizačního výboru v Soči.

Na sportovní výsluní má tuto velmoc dostat podobný program, jaký se povedlo připravit Kanadě. Chtějí dát peníze na nejrůznější vývoj a chtějí vylepšit přípravu sportovců. Jenže pokud na to opravdu v Moskvě přistoupí, může z toho být pořádná šlamastyka.

Pamatujete, jak všechny válcoval Sovětský svaz? Vděčil za to dopingu, dopingu a ještě jednou dopingu.

Na obrazovce za několik vteřin dočtete poslední olympijský deník z "dílny" Aktuálně.cz. Za minulé dvě měsíce jsme pro vás připravili celkem dvaačtyřicet článků. Díky vaší neutuchající přízni jsme stále a stále psali o zajímavostech z Vancouveru.

Který deník vás nejvíce zaujal? Jmenoval se Smutná pieta. Mrtvý byl prý exot, který si přečetlo skoro třicet tisíc lidí.

Pomyslné druhé místo drží ještě předolympijský text, v němž jsme si všimli norských diskusí o tom, že Bauer dopuje.

Pomyslná třetí příčka patřila škodolibosti sportovců a faux pas.

Jestliže vás deník bavil, můžete "pokračovat" s jinými autory v deníku volebním.

 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy