Olympijský deník: Bauer dopuje, Češi lepší než Slováci

Martin Jůzek, maj
20. 1. 2010 14:04
Přečtěte si olympijský deník před startem olympiády

Lukáš Bauer odletěl do Kanady. Odletěl se sebevědomím na rozdávání a chce bojovat o medaili. Přitom ještě před několika týdny jsme si mohli my Češi říkat, že jeho šance na zlato ve Vancouveru je taková, slušně řečeno minimální. Měl zdravotní problémy a nikdo nevěděl, jak mu je.

Jenže pak přišla Tour de Ski, ano ta Tour, kterou v České televizi nevysílali prý kvůli tomu, že netušili, že by mohl uspět. Leč lyžař z Božího Daru prestižní závod vyhrál a po náročném stoupání ve Val di Fiemme vypadal, na rozdíl soupeřů, celkem svěží.

To se asi nelíbilo norským fanouškům, kteří doufali ve vítězství Northuga. A podobně jako média před dvěma lety (i tehdy se z prvenství radoval Bauer) začali českého závodníka obviňovat z užívání zakázaných látek. Na diskusích hlavně norských deníků Dagbladet a VG se o tom strhla vášnivá debata - jedni tvrdí, že Bauer dopoval a dopuje, druzí naopak tvrdí, že jde o nesmysl.

"Připomíná to Mühlegga na olympiádě v roce 2002. Také teď se blíží olympiáda...," tvrdí muž se jménem J. Julenissen, který vzpomíná na Hry v Salt Lake City, kdy španělský lyžař původem z Německa přišel kvůli dopingu o tři zlata. "Když někdo porazí norského běžce, tak je to proto, že dopuje?" Ubohý názor," konstatoval jiný z diskutujících Norů.

To jsou medaile pro Vancouver
To jsou medaile pro Vancouver | Foto: Sport

Ať s Bauerem, nebo bez něj, z historických statistik vyplývá, že Češi mají lepší olympioniky než Slováci.

Podívejte se na přehled medailových úspěchů od zimní olympiády v Lillehammeru (1994). Češi dosud na čtyřech akcích získali deset medailí (hokejové medaile počítejme za jedno zlato a jeden bronz), Slováci jednu jedinou.

Zatímco Češi už mají tři zlata, země pod Tatrami slavila první cenný kov v Turíně, kde získal stříbro snowboardista Židek. Od roku 1924 se Česko řadí v historické bilanci na šestnácté místo (počítáno včetně medailí Československa). To je lepší bilance, než jakou má Čína.

Možná ho neznáte, ale Christoph Gruber je současným rakouským nešťastníkem číslo jedna. Tamní sjezdař, s nímž se na olympiádě počítalo minimálně pro kombinaci, totiž do Vancouveru nepojede.

Zkušený třiatřicetiletý lyžař se totiž vážně zranil, když si minulý týden zkoušel sjezd ve švýcarském Wengenu. Letos už se na svahy podle tamního svazu nevrátí. Škoda, právě o tomto víkendu se jede na jeho "domácí" půdě, na kitzbühelském Hahnenkammu. Je to slavnější, náročnější a nebezpečnější závod, na kterém možná někdo další z lyžařů přijde o sen startovat pod pěti kruhy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy