Sečetli jsme: Z Vancouveru přivezou Češi šest medailí

Martin Jůzek
9. 12. 2009 0:00
Českou výpravu bude reprezentantovat asi 88 sportovců
Největší nadějí je rychlobruslařka Martina Sáblíková
Největší nadějí je rychlobruslařka Martina Sáblíková | Foto: Reuters

Praha - Není to sice definitivní číslo, ale na olympiádu do Vancouveru zřejmě odcestuje 88 českých sportovců. Zastoupený by měl být nejen hokej a lyžování, ale také menší sporty jako třeba boby a shorttrack.

Je to český rekord z pohledu účasti na zimních hrách. Očekává se ovšem i další historické maximum. V počtu cenných kovů.

Deník Aktuálně.cz "spočítal", kolik medailí může česká výprava přivézt zpět přes Atlantik.

Zajímá vás výsledek? Střízlivým odhadem šest - včetně minimálně jednoho zlata!

Čtěte dále: Na olympiádu do Vancouveru pocestuje rekordní výprava

Pokud by se opravdu tyto předpoklady naplnily, šlo by o nejlepší počin od vzniku samostatné republiky.

K dosavadnímu maximu došlo na minulé olympiádě v Turíně, kde vybojovali reprezentanti čtyři medaile. Kromě hokejistů a dvou medailí Neumannové uspěl v lyžařské stopě také Lukáš Bauer.

Nejhorší výsledek se naopak datuje do roku 1994 a norského Lillehammeru. Tam nezískali Češi ani jeden cenný kov.

1) Střízlivý odhad

Výsledek - šest medailí

Střízlivý odhad deníku Aktuálně.cz počítá s tím, že uspěje Martina Sáblíková. Největší české želízko působí na rychlobruslařském oválu suverénně a přes několik letošních porážek ukazuje, že tentokráte už jí medaile neunikne.

Dvaadvacetiletá naděje by měla získat dvě medaile - zlato z pětikilometrové tratě a stříbro z tříkilometrové vzdálenosti.

Předpokládejme také, že velká konkurence nezastaví hokejisty, které poprvé na OH povede kouč Růžička. Stačí postoupit přes čtvrtfinále a mohl by se minimálně vyrovnat bronz z Turína. Ke zlatu je však daleko - favority jsou Kanada a Rusko.

Čtěte více: Metoda ze severu i vakcína ochrání Čechy ve Vancouveru

Naopak asi ne moc slavně na tom bude běžecké lyžování, jemuž se těžko povede navázat na medailově bohatou poslední olympiádu. Pokud naladí formu Lukáš Bauer, měl by on vystoupat na stupně vítězů. Pokud ne, povede se to pak mužské štafetě.

Dalším vážným adeptem na umístění mezi nejlepšími třemi je Nikola Sudová, která patří v jízdě v boulích ke světové špičce

Posledním českým trumfem je skikross. Nový sport v olympijské rodině zastupuje doslova fenomén Tomáš Kraus, který ovládl Světový pohár už čtyřikrát v kariéře. Ačkoliv má náhoda v této disciplíně nezastupitelnou roli, mohl by získat alespoň bronz.

2) Optimistický odhad

Výsledek - devět medailí

Asi těžko lze počítat s tím, že se všechno tzv. sejde. Nicméně na rychlobruslařském oválu by nemuselo být tak špatně - Sáblíkovou začíná dohánět její kamarádka z tréninku Erbanová.

I když se český tým nekvalifikoval do štafety, může česká vlajka vystoupat při slavnostním ceremoniálu po "jiném" rychlobruslení (shorttracku), kde závodí Kateřina Novotná, šestá z Turína.

To by byla navíc jedna medaile. Další se dá určitě vytáhnout z běžeckého lyžování, kde kromě již zmiňovaného Bauera je reálný úspěch také (rovněž zmiňované) štafety a navíc i sprinterů specialistů.

A samozřejmě je tu také Šárka Záhrobská nebo Tomáš Verner. Slalomářka má ve své sbírce tři medaile z mistrovství světa, krasobruslař už vyhrál evropský šampionát, tentokráte však bude mít na ledě velkou konkurenci včetně navrátilce Pljuščenka.

3) Pesimistický odhad

Výsledek - tři medaile

Scénář, kdy u České republiky budou v pořadí národů na konci olympiády svítit tři medaile, je nepravděpodobný. Na druhou stranu to vše jsou jen předpoklady, které může zhatit spousta věcí.

Mimo jiné třeba zranění, které se u individuálních sportů rovná katastrofě a u týmových sportů také rozbije pohodu.

Zapomínat se nesmí ale i na sílu soupeřů, kteří se připravují také jen a jen na olympiádu. Není snadné říct, že Bauer získá medaili, když podobně jako on jezdí dalších deset lyžařů.

Pokud by však česká výprava získala ve Vancouveru tři a méně medailí, bylo by to určitě zklamání. Potenciál má rozhodně mnohem větší a dá se říct, že tak silná ještě v posledních šestnácti letech nebyla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy