Ovace i pro ´exoty´. Bauera a spol. viděli jen zdálky

Martin Jůzek, maj
16. 2. 2010 12:00
Nejhorší lyžař ztratil na Colognu skoro 16 minut
První, ale od konce - Teklemariam a Sherpa nesou posledního Silvu v cíli
První, ale od konce - Teklemariam a Sherpa nesou posledního Silvu v cíli | Foto: Reuters

Vancouver - Asi už víte, že Dario Cologna vybojoval zlato a Lukáš Bauer si dojel pro bronz. Možná ale netušíte, že pondělní olympijský závod běžců na lyžích na patnáct kilometrů se protáhl.

Na trať ve Whistleru se totiž po světové elitě pustili i ti, kteří do zasněžené Kanady dorazili s coubertinovským heslem. Sportovci z exotických zemí ukázali, že krédo "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se" nevymřelo.

Čtěte také: Exoti na OH: Leopard, playboy i černoch z Kokosů

Samozřejmě, že běžci na lyžích z Nepálu, Peru a Etiopie nemohli pomýšlet na medaili a těžko mohli snít o umístění mezi nejlepší. Přesto svým elánem nadchli zbývající diváky, kteří je při dojezdu do cíle odměnili potleskem.

Asi nejsledovanějším sportovcem z těchto "exotů" byl Afričan Robel Zemichael Teklemariam.

Etiopan startoval už před čtyřmi roky na klasické patnáctce v Turíně, tehdy skončil daleko od posledního místa. Tentokráte ale na olympiádu pustili jen lepší závodníky, a proto pětatřicetiletý lyžař obsadil 93. místo.

Jeho ztráta na vítězného Colognu byla obrovská - skoro dvanáct minut. Navíc když dojel do cíle, většina nejlepších byla pryč.

Čtěte více: Bauer vydřel v dramatu bronz. Česko má druhou medaili

Hůře dopadli jen Peruánec Roberto Carcelen a Portugalec Danny Silva, který zaostal za zlatým Švýcarem o téměř šestnáct minut. Znamená to, že každý kilometr tratě jel o minutu pomaleji než ti nejlepší.

Nejstarším mužem na startu byl čtyřicetiletý Dachhiri Sherpa z Nepálu, který nakonec skončil čtvrtý od konce.

Sám už ale před startem tvrdil, že jeho umístění není důležité. "Jednoho dne bych v Nepálu rád postavil malou trať na běžecké lyžování," řekl maratonský běžec, který běhá do vrchu a už má za sebou i výstup na Mount Everest.

Nejmladším závodníkem se stal naopak sedmnáctiletý Alžířan Meidhi-Selim Khelifi, jenž dělal spolu s Teklemariamem čest africkému kontinentu. Tento francouzský rodák překvapil, závod dokončil na 84. příčce.

Kanadští fanoušci se už ale těší na pátek, kdy má do skiatlonu nastoupit tamní reprezentant Brian McKeever. Jde o slepého běžce, jenž v březnu nebude chybět ani na paralympiádě a tím změní historii.

Čtěte také: Změní historii. Je slepý, ale na olympiádě vyzve Bauera

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy