Olympijský deník: Smutná pieta. Mrtvý byl prý exot

Martin Jůzek, maj
15. 2. 2010 14:22
Víte, proč kanadský kouč urazil zesnulého sáňkaře?

Chcete vědět, jak (ne)vypadá pieta v podání kanadského trenéra na olympiádě?

"Jsem pořádně naštvaný. Každý se snaží vyhrát a oni nám seberou tuhle domácí výhodu," tak okomentoval kouč Wolfgang Staudinger krok jury, která po tragické smrti gruzínského sáňkaře Nogara Kumaritašviliho zkrátila trať v ledovém korytu.

Start mužů se tak posunul do míst, odkud obvykle vyjíždějí ženy. Kanadské měsíce tréninku tak prý přišly vniveč, a proto zástupce pořádající země Sam Edney skončil až sedmý.

Kdyby řekl trenér možná jen tohle, nikdo by se nad jeho výrokem nepozastavil. Ale Staudinger pokračoval.

"Byla to šílená nehoda. Saně jsou bezpečné, Whistler je bezpečný. Problém není na trati, ale u účastníků z exotických zemí, kteři si sem přijedou jako turisté a závodí proti profesionálům," dodal naštvaně.

Foto: Reuters

Upřímně řečeno, odvahu ke zhlédnutí záznamu z jízdy mladého Gruzínce jsem sbíral dost dlouho.

Možná jsem to neměl dělat, protože od teď považuji projektanty i stavitele dráhy za naprosté ignoranty a přemýšlím, zda si čistě náhodou nemysleli, že saně nejsou takové ty dřevěné sáňky, na nichž jsme se jako děti s láskou proháněli. Chudák Gruzínec.

Asi ne nadarmo mluvil Christoph Schweiger, sekretář rakouského svazu, o tom, že takovou - údajně nejrychlejší trať na světě (160 kilometrů za hodinu) závodníci nepotřebují, klidně by mohla být pomalejší.

Každopádně je tu ještě skeleton, možná ještě nebezpečnější sport v ledovém korytu, protože se stejnou rychlostí řítíte hlavou dolů. Pokud by se stejná nehoda přihodila i v tomto odvětví, byl by sportovec mrtvý možná ještě "rychleji".

Teď už přehoďme výhybku na příjemnější téma. Určitě to víte: Sáblíková má zlato.

Ale možná nevíte, že jí držela palce i jedna známá německá rodina - konkrétně jde o Pechsteinovy.

Znalci rychlobruslení už tuší, ano jde o německou reprezentantku, která nemohla jet do Vancouveru kvůli trestu za doping.

Matka této populární Němky totiž české naději před závodem popřála hodně štěstí: "Milá Martino, přeji Vám zcela velký úspěch na olympijských hrách a mnoho pěkných zážitků. Zůstaňte zdravá! Monika Pechsteinová (máma Claudie)."

Dnes se mají konečně rozdat první medaile v alpském lyžování. Odložený sjezd mužů je naplánován na dopoledne kanadského času (19:30 u nás) a bude to nejen boj o čas, ale hlavně proti počasí.

Kanada věří svému favoritovi Osborne-Paradisovi, dobrou osmou startovní pozici má i populární a nezkrotný Bode Miller. Až po třicítce nejlepších se na start postaví Jan Hudec, Kanaďan s českými kořeny.

A když už jsme u těch českých závodníků, ti se s trenérem bouřili proti tomu, že si nebudou moci sjet závěrečnou pasáž tratě se skoky. Aby to nedopadlo jako kdysi na proslulém Hahnenkammu, kde při tréninku spadl Ondřej Bank a přišel o rok lyžování.

Jestli se sjezd uskuteční, to se ještě neví. Ale jisté je, že se budou rozdávat medaile v krasobruslení. Sportovní dvojice ukáží dvě hodiny po půlnoci našeho času své volné jízdy a zatím to vypadá, že zlato půjde do Číny.

Tamní pár Šenová, Čao vytvořil ve včerejším krátkém programu světový rekord. "Ze tří olympiád máme dva bronzy. Teď chceme zlato," tvrdí pár.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy