Svindal sahal po vítězství ve sjezdu ve Val Gardeně. Nakonec ale slaví Rakušan Franz

Aktualizováno 17. 12. 2016 14:55
Dlouho se vyhříval na prvím místě výsledkové listiny tradičního sjezdu ve Val Gardeně Axel Lund Svindal. Oslavu prvního vítězství po návratu na svahy mu však pokazil Max Franz, který se vydal trať až po všech favoritech se startovním číslem 26.
Max Franz, vítěz sjezdu ve Val Gardeně 2016
Max Franz, vítěz sjezdu ve Val Gardeně 2016 | Foto: Reuters

Val Gardena - Rakušan Max Franz si dojel ve sjezdu ve Val Gardeně pro první vítězství ve Světovém poháru v kariéře. Norského lyžaře Aksela Lunda Svindala porazil o čtyři setiny sekundy a ukončil 651 dní dlouhé čekání alpské velmoci na sjezdařský triumf v seriálu.

Sedmadvacetiletý Franz, jehož dosavadním maximem byla dvě druhá místa ze sjezdů v Lake Louise 2012 a Saalbachu 2015, vyrazil na trať se startovním číslem 26. Dlouho vedoucímu Svindalovi překazil oslavu prvního vítězství od lednového zranění kolena.

Třetí skončil s odstupem 41 setin Američan Steven Nyman, jenž útočil na čtvrté vítězství ve sjezdu na Saslongu. Tím by se vyrovnal rakouské legendě Franzu Klammerovi a Italovi Kristianu Ghedinovi.

Z Rakušanů se z vítězství ve sjezdu ve Světovém poháru naposledy radoval Hannes Reichelt, který ovládl loni v březnu závod v Kvitfjellu. "Vůbec tomu nemůžu uvěřit. Je to úžasná úleva, opravdu skvělé," radoval se v cílovém prostoru Franz.

Svindal zahájil sezonu na začátku prosince druhým místem v superobřím slalomu a v úvodním sjezdu ve Val d'Isere skončil třetí. O vítězství se dnes připravil velkou chybou v sekci zvané Prati di Ciaslat, kde takřka vyjel z trati. Porážku proto bral s nadhledem. "Věděl jsem, že tam může být někdo ještě rychlejší. Udělal jsem pár hloupých chyb, které normálně nedělám," konstatoval Svindal.

Dosavadní suverén rychlostních disciplín Kjetil Jansrud, který vyhrál všechny tři předchozí závody včetně pátečního super-G, dnes obsadil nakonec až dvanácté místo a přepustil Svindalovi první místo v hodnocení disciplíny. V celkovém pořadí SP se Svindal posunul na páté místo.

SP ve sjezdovém lyžování ve Val Gardeně (Itálie):

Muži - sjezd:

1. Franz (Rak.) 1:56,60, 2. Svindal (Nor.) -0,04, 3. Nyman (USA) -0,41, 4. Théaux (Fr.) -0,44, 5. Guay (Kan.) -0,56, 6. Kilde (Nor.) -0,61, 7. Ganong -0,62, 8. Bennett (oba USA) -0,63, 9. Mani (Švýc.) -0,65, 10. Fayed (Fr.) -0,73.

Průběžné pořadí sjezdu SP (po 2 z 9 závodů): 1. Svindal 140, 2. Jansrud (Nor.) 122, 3. Franz 110, 4. Théaux 95, 5. Fill (It.) 89, 6. Guay 85.

Průběžné pořadí SP (po 8 ze 37 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 440, 2. Jansrud 322, 3. Pinturault (Fr.) 284, 4. Kristoffersen (Nor.) 224, 5. Svindal 220, 6. Kilde 178, ...82. Krýzl (ČR) 16.