Vonnová suverénním triumfem ukázala, že může s muži závodit

1. 12. 2012 16:30
Lindsey Vonnová zvítězila v Kanadě suverénně s náskokem 1,73 sekundy a připsala si 54. triumf v kariéře. Závod byl kvůli mlze několikrát přerušen, nakonec se však dojel.
Lindsey Vonnová
Lindsey Vonnová | Foto: Reuters

Lake Louise - Americká lyžařka Lindsey Vonnová vyhrála už podesáté sjezd Světového poháru v Lake Louise.

Královna rychlostních disciplín zvítězila v Kanadě suverénně s náskokem 1,73 sekundy a připsala si 54. triumf v kariéře. Závod byl kvůli mlze několikrát přerušen, nakonec se však dojel.

"V cíli jsem byla úplně hotová"

Osmadvacetiletá Vonnová, jež v Lake Louise vyhrála před osmi lety svůj první závod SP a neúspěšně se tam letos snažila dostat i do mužského závodu, zvítězila navzdory nedávno prodělaným zdravotním problémům.

Před necelými třemi týdny skončila v nemocnici kvůli onemocnění střev a přišla mimo jiné o šest kilogramů váhy. V Lake Louise vyhrála celkově podvanácté.

"Adrenalin mi určitě pomohl, ale v cíli jsem byla úplně hotová," přiznala Vonnová, jež minulý víkend v Aspenu raději nejela slalom a v obřím slalomu byla ráda za 21. místo.

"Na startu jsem byla docela nervózní. Ještě nikdy jsem nevynechala tréninkovou jízdu. Nevěděla jsem, jaké si mám vzít lyže. Ale jsem na sebe pyšná a stejně jak na Stacey," okomentovala druhé místo krajanky Stacey Cookové.

"S muži bych měla závodit"

Své suverénní vítězství považuje za pádnou odpověď Mezinárodní lyžařské federaci (FIS), která jí nedovolila závodit s muži.

"Když řeknete, že chcete závodit proti mužům, nemůžete si dovolit nevyhrávat ženské závody," komentovala Vonnová páteční triumf na své oblíbené trati.

V Lake Louise vyhrála už podvanácté a minulý týden se tam chtěla zúčastnit závodu mužského Světového poháru. FIS jí to však vzhledem k platným pravidlům nepovolila.

"Věděla jsem, že na to mám, a rozhodně jsem se snažila to dokázat. Především sobě, ale také všem, kteří si mysleli, že bych neměla závodit proti mužům," řekla Vonnová po 54. vítězství ve Světovém poháru.

"Snad to jednou vyjde. Možná ne, ale myslím, že mé výkony mluví samy za sebe," dodala osmadvacetiletá olympijská vítězka ve sjezdu.

Další pořadí bylo těsné

Zatímco úřadující vítězka Světového poháru triumfovala suverénně, na dalších místech byla tlačenice.

Pouhou setinu sekundy za Cookovou obsadily třetí místo ve shodném čase Němka Maria Höflová-Rieschová a Tina Weiratherová z Lichtenštejnska.

Ženy - sjezd: 1. Vonnová 1:52,61, 2. Cooková (obě USA) -1,73, 3. Höflová-Rieschová (Něm.) a Weiratherová (Licht.) obě -1,74, 5. Moserová (Rak.) -1,87, 6. Kamerová (Švýc.) -1,88, 7. Merighettiová (It.) -1,90, 8. Mancusová (USA) -1,94, 9. Gisinová (Švýc.) -2,01, 10. Rollandová (Fr.) -2,06.

Průběžné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Mazeová (Slovin.) 321, 2. Zettelová (Rak.) 260, 3. Höflová-Rieschová 234, 4. Poutiainenová (Fin.) 149, 5. Shiffrinová (USA) 125, 6. Vonnová 110, ...32. Záhrobská (ČR) 38.