Sáblíková mezi sportovními legendami. Ve sbírce má už i účast na letní olympiádě

Podívejte se ve fotogalerii na největší úspěchy kariéry osmadvacetileté rodačky z Nového Města na Moravě Martiny Sáblíkové.
Nyní osmadvacetiletou Sáblíkovou přivedl k rychlobruslení trenér Petr Novák už v jedenácti letech, oba tak tvoří pár kouč-svěřenkyně už sedmnáct let.
Česká kometa se poprvé objevila na mezinárodní scéně před třinácti lety, a přestože na MS juniorů obsadila 36. místo, právě Novák o ní prohlásil, že se jednou stane olympijskou vítězkou. Jeho slova došla poprvé naplnění o osm let později…
SEZÓNA 2005/2006: Sáblíková byla blízko olympijské medaili už v Turíně, na své oblíbené trati – na 5 km – ale skončila těsně čtvrtá. Měsíc po hrách vybojovala česká závodnice svoji první velkou medaili, na juniorském šampionátu skončila druhá ve víceboji. V této sezoně zajela Sáblíková postupně světové juniorské rekordy na 3000 i 5000 metrů, na této trati jej drží dodnes už devět let.
Triumf dosud vždy dokázala zopakovat a díky tomu se stala rekordmankou v celkovém počtu vítězství v SP v řadě. „Nikdy by mě nenapadlo, že se mi povedlo,“ řekl o šest let později, když se sedmi triumfy překonala německou legendu Gundu Niemann-Stirnemannovou. Zároveň na jaře roku 2007 poprvé měnila i seniorské světové tabulky – na 3 km pod širým nebem a také na pětce. Aby toho nebylo málo, získala první cyklistickou medaili – bronz v časovce.
Foto: ČTK
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 23. 9. 2015 10:28
Na světovém šampionátu v silniční cyklistice, který odstartoval v neděli týmovými časovkami, patřila mezi velké české naděje na špičkové umístění také nejlepší rychlobruslařka poslední dekády Martina Sáblíková, která toužila po účasti na letní olympiádě v Riu 2016. My vám nyní nabízíme galerii z největších úspěchů dosavadní kariéry osmadvacetileté rodačky z Nového Města na Moravě.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy