Špotáková je Oště - Pařka číslo 1. Na vojenském metru

Miloslav Lubas
14. 9. 2011 13:00
Hvězdnou českou oštěpařku dopuje horká jižní krev
Špotáková v sobě horkou jižní krev nezapře
Špotáková v sobě horkou jižní krev nezapře | Foto: Reuters

Praha - Kde se v české ženě bere tolik rychlosti a výbušnosti, že už šest let za sebou přiváží domů oštěpařské medaile z olympiských her a mistrovství světa a Evropy?

Reprezentantka národa, o němž se někdy mluví posměšně jako o knedlíkově pomalém, navíc drží výkonem 72,28 metrů světový rekord.

Barbora Špotáková však není Češka jako poleno. Její nadpozemské zázraky s 600 gramů těžkým oštěpem se zjevují i díky genetické výbavě po předcích.

A možná i proto, že je Oště - Pařka číslo jedna.

Čtěte také:

Špotáková zakončila sezonu vítězstvím v Berlíně
Špotáková: I přes to stříbro jsem maximálně spokojena
Špotáková, Synek. Národní hvězdy mají 50 tisíc měsíčně

Třicetiletá závodnice má v sobě kromě náklonnosti k Prazdroji - nejlepšímu "ionťáku´ na zeměkouli - také ohnivou jižní krev.

"Moje babička byla z Maďarska a dědeček mojí maminky přišel z Itálie. Asi během první světové války," řekla Aktuálně.cz Špotáková. Na nedávném MS v Tegu svedla jeden z nejúžasnějších soubojů atletické historie s Ruskou Abakumovovou.

Špotáková věří i na ´kouzla´. Krejčovský loket zabral

A prozradila i další důvod, proč z ní při velkých závodech a mítincích srší jiskry.

 

"Kořeny naší rodiny jsou i ve Slezsku a tam jsou lidé takoví prudší než v Čechách."

Špotákové nepomáhá ale jen záviděníhodné dědictví po předcích, talent a trénink. Po letošní úspěšné sezóně věří i na čáry a kouzla.

Loni ji omezovaly velké problémy s loktem a kvůli němu si po mistrovství í Evropy položila do bohaté sbírky cenných kovů ´pouze´ bronzovou medaili.   

Po protrápené sezóně dostala ve své oblíbené restauraci U Pinkasů krejčovský loket pro štěstí. Aby ji v nové sezóně ten opravdový držel. A stalo se.

"Hostinský Pinkas byl krejčí," vysvětlila Špotáková, proč jí personál ze známé pivnice obdaroval právě dřevěnou mírou na látku.

Vojenský metr od Pinkasů má na konci londýnské zlato 

Když vysedla z kolotoče závodů letos, překvapili jí u Pinkasů krejčovským metrem. A ne ledasjakým. Vojenským, který se stříhá. A s olympijským zlatem na konci.

Barbora sbírá medaile jak houby v lese
Barbora sbírá medaile jak houby v lese | Foto: Reuters

Špotáková totiž závodí za Duklu a za své úspěchy si vysloužila hodnost nadporučice. "Ten můj metr má tři sta centimetrů. A když jsem ho dostala, zůstávalo přesně tolik dní do začátku olympiády v Londýně," uvedla Špotáková.

Metr ji pobavil. "Je vtipný," dodala. "Objevila jsem na něm třeba nápis - Kde se pivo vaří, tam jsou oštěpaři." Metr se jí moc líbí, a tak neví, jestli ho vůbec rozstříhá. Musela by to dělat centimetr po centimetru. 

Stejně jako mazáci za odporné komunistické vojny při nekonečné cestě k vytouženému civilu. V největších ´pakárnách´ v Boru u Tachova, v Janovicích nad Úhlavou nebo ve Stříbře.

Špotáková však - pokud se k tomu odhodlá - rozkouskuje o poznání veselejší metr. Olympijská vítězka a mistryně světa na něm našla také datum svátku svého přítele Lukáše. Či slovní hříčku ´Oště - Pařka číslo jedna´.

Bára pivo ráda. Ale ne tak, aby si u pití zničila ruku

Nejlepší česká atletka chodí na pivo k Pinkasům ráda, bydlí přes ulici, ale prý tam není zdaleka největší ´pařič´.

A nevypije tolik plzní, aby si při zdvíhání půllitrů ´zrasovala´ svůj zrádný loket.

"Svůj půllitr tady ale mám. Lidé se ptají výčepního jaký, ale to se neprozrazuje," prohlásila Špotáková.

Fanoušci jí ve výčepu občas nechají dopis a vyzvedla si tam i básničku. Veršotepec oslavil její vítězství na olympiádě 2008 v Pekingu.

Na loket zabral loket. Co vyléčí achilovky?

Špotáková doufá, že napřesrok v Londýně zlato obhájí. Na cestě k němu bude muset překonat rovněž jednu nemalou zdravotní překážku. Bolí jí achilovky.

Největší sokyně Špotákové pro Londýn 2012 Ruska Abakumovová má prý ´zvířecí´ sílu. Ale metr pro štěstí jí chybí
Největší sokyně Špotákové pro Londýn 2012 Ruska Abakumovová má prý ´zvířecí´ sílu. Ale metr pro štěstí jí chybí | Foto: Reuters

Na Bářin bolavý loket platil Pinkasův krejčovský loket. Co ale zabere na achilovky?

"Achillova pata asi ne," usmála se.

Dobře ví, že právě za ni matka Thétis chytila řeckého reka jako malé dítě, když ho máčela v nesmrtelné vodě řeky Styx. 

Koupel ale nedokončila, což udělalo z Achillovy paty jediné osudově zranitelné místo.

"Nic takového jako Pinkasův krejčovský loket mně k těm achilovkám nenapadá," svěřila se Špotáková.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V centru Bratislavy zemřel po střetu s útočníkem cizinec. Podezřelý z místa neštěstí utekl

V centru Bratislavy v neděli po střetu s neznámým útočníkem zemřel cizinec. Informovala o tom slovenská média. Policie incident potvrdila, bližší údaje o oběti neuvedla, útočník z místa činu uprchl. Nejde o první podobný případ v centru slovenské metropole, například loni na jaře tam po napadení útočníkem zemřel Filipínec.

Policisté a záchranáři byli časně ráno přivoláni k osobě v bezvědomí, která se nacházela na bratislavském náměstí SNP u historického centra města. Podle televize Joj se obětí útoku stal patrně dvaadvacetiletý muž původem zřejmě z některé z balkánských zemí.

Podle policejní mluvčí Lucie Mihalíkové neznámý muž po předchozím konfliktu poškozeného fyzicky napadl a následně utekl. Televize Markíza uvedla, že útočník kopl svou oběť do hlavy. Policie vybídla svědky, aby se přihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy