Lukáš Bauer má medaili! V Liberci vybojoval stříbro

Ondřej Roubínek
20. 2. 2009 14:55
Bauer sahal na MS po zlatu, porazil jej pouze Veerpalu
Lukáš Bauer byl v cíli spokojený
Lukáš Bauer byl v cíli spokojený | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Česká republika má první medaili z mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci! Lukáš Bauer v pátečním závodě na patnáct kilometrů klasicky vybojoval stříbro.

Díky výbornému závěru jej porazil Estonec Andrus Veerpalu, který na lyžaře z Božího Daru na posledním kilometru najel 6,3 vteřiny. Třetí dojel s více než šestnáctivteřinovou ztrátou na vítěze Fin Matti Heikkinen.

Závod jsme sledovali on-line

Jednatřicetiletý reprezentant tak získává svou první medaili ze světového šampionátu. Na domácí půdě vybojoval stříbro, stejně jako před třemi lety na zimní olympiádě v Turíně. I tam podlehl v boji o nejcennější kov Veerpalovi.

Čtěte také:
Den D: Lukáš Bauer rozhodne o úspěchu MS v Liberci
Bauer: Nerozklepu se. Kvůli MS ale nemůže spát

Česká naděje patřila k největším favoritům závodu a v jeho průběhu to loňský vítěz Světového poháru potvrzoval. Na první pohled se na něm ani nepodepsaly nedávné potíže s průduškami, ale tak jednoduché to prý nebylo.

"Jak jsem pořád říkal, že jsem v pohodě, tak jsem nebyl," připustil Bauer bezprostředně po dojezdu. "Jsem strašně šťastný," radoval se z těžce vydřeného stříbra Lukáš Bauer.

Loňský vítěz Světového poháru vedl ještě kilometr před cílem o vteřinu, nakonec ale velezkušenému Estonci Veerpalovi nestačil. Ten totiž od poloviny trati zrychloval a v cíli byl o více než šest vteřin rychlejší. "Dokázal ten finiš lépe načasovat," podotkl Bauer.

Navíc Estonec startoval s nižším číslem, takže se na trati nemusel proplétat hustou spletí závodníků, ke konci také houstlo sněžení.

Závodu přihlíželo přibližně patnáct tisíc fanoušků, kteří vytvořili ve Vesci fantastickou atmosféru.

Na to prý doplatil třeba další Čech Jiří Magál, který nakonec uzavíral první třicítku. "Diváci byli fantastičtí, ten začátek jsem kvůli nim přepálil. V prvním kopci jsem ani neslyšel, jak dýchám," řekl Magál novinářům.

Ještě lépe si vedl Martin Jakš, který skončil dvaadvacátý se ztrátou minutu a půl na vítězného Estonce.

Výsledky:
1. Veerpalu (Estonsko) 38:54,4
2. Bauer (Česko) +6,3
3. Heikkinen (Finsko) +16,4
4. Freeman (USA) +17,7
5. Mae (Estonsko) +30,7
6. Cologna (Švýcarsko) +33,3
...
22. Jakš (Česko) + 1:30,3
30. Magál (Česko) +2:06,6

 

Právě se děje

Další zprávy