Hejnová podala obdivuhodný výkon, tvrdí Kratochvílová

Tak si Hejnová doběhla v Pekingu pro druhé zlato
Ve finálovém závodě v Pekingu zvítězila suverénně v nejlepším letošním světovém výkonu 53,50 sekundy.
Česká reprezentantka si užila nejen doběh závodu, ale i následný slavnostní ceremoniál.
Hejnová se po vleklých zdravotních problémech a rozpačitém úvodu sezony dostala před mistrovstvím světa do výborné formy a v Pekingu vybojovala další zlatou medaili po třech dominantních bězích
Ve finále dosáhla svěřenkyně Dalibora Kupky osmého nejlepšího výkonu kariéry, ke svému českému rekordu z Moskvy se přiblížila na 67 setin.
Foto: Reuters
Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
27. 8. 2015 7:50
Jarmila Kratochvílová nešetří chválou na adresu obhájkyně titulu ze čtyřstovky překážek Zuzany Hejnové.

Praha - Překážkářka Zuzana Hejnová ve středečním finále čtyřstovky s překážkami na MS v Pekingu potvrdila, že se jí po vleklých zdravotních problémech podařilo vrátit do vynikající formy z roku 2013.

Pro zlatou medaili si doběhla ve výborném čase 53,50 a s velkým náskokem před oběma renomovanými Američankami, jež obsadily zbývající medailové pozice. Chválou na její adresu nešetří ani legendární atletka Jarmila Kratochvílová.

"Zuzana už v rozběhu a semifinále potvrdila, že patří mezi největší kandidáty na zlatou medaili,“ zdůraznila v rozhovoru pro Aktuálně.cz mistryně světa na hladkých 400 metrů z roku 1983.

Co podle Vás rozhodlo o triumfu Hejnové?

Svědomitá příprava startů, vypilovaná technika nad překážkami i skvělé a lze říci díky skvělému finiši vítězné závěry. Psychicky jí pak určitě pomohla poslední tři vítězství v závodech Diamantové ligy, stejně jako na šampionátu dvě prvenství v rozběhu i semifinále.

Je kuriózní, že včera netajila svůj názor na čas, který bude na nejcennější medaili potřeba. Řekla 53,50 – a svoji představu na setinu vteřiny splnila. Podala výkon hodný obdivu, který je ještě o to cennější, že se jí podařilo obhájit titul mistryně světa, což je vždy velice náročné.

Více o věšteckém výkonu Hejnové čtěte v rozhovoru zde.

Velká pozornost patřila i oštěpu mužů.  Co byste řekla k tomuto finále?

Sledovala jsem ho s velkým napětím a hned několikrát jsem žasla nad báječnými  výkony zatím skoro neznámých oštěpařů. Obrovským překvapením je vítězství Keňana Yega hodem přes 90 metrů. Je to snad vůbec poprvé, co se reprezentant této africké země představil v zářivém světle nejen v běhu, ale i v technické disciplíně. Určitě se nečekalo ani druhé místo Egypťana Abdelrahmana, zatímco čest Evropanů zachraňoval až bronzový Fin Pitkämäki.

Co byste řekla na adresu obhájce titulu Vítězslava Veselého?

Hned jeho úvodní dva hody napověděly, že nemá svůj den. Měla jsem dokonce obavy, že nenajde cestu ani do užšího finále, což se mu podařilo až třetím pokusem. S výkonem 83,13 určitě nebyl spokojen, ale zbývaly mu ještě tři hody. Ani v nich se však nedokázal zlepšit a musel se spokojit až s osmou příčkou. Nevím, co všechno se na jeho vystoupení mohlo podepsat, protože v dosavadních letošních mítincích si pochvalovat především vyrovnanou, standardní formu přes 85 metrů.

Sledovala jste i finále na 400 metrů?

Samozřejmě a zase jsem doslova žasla nad přímo neuvěřitelnými časy pod 44 vteřin všech tří medailistů. Ostatně už rozběhy napověděly, že současná světová konkurence na této trati je doslova obrovská a Evropané v ní žádnou velkou roli nehrají. I proto si lze vysvětlit až 25. místo úřadujícího halového mistra Evropy Pavla Masláka.

 

Právě se děje

Další zprávy