Janda nemůže spát. Nevím proč, říká trenér skokanů

25. 1. 2008 23:00
Janda nepostoupil, Koudelku zradil silný vítr
"Všichni tady se ptali, jak se daří Honzovi Mazochovi a byli šťastní, když slyšeli, že je v pořádku," říká v rozhovoru trenér českých skokanů Richard Schallert
"Všichni tady se ptali, jak se daří Honzovi Mazochovi a byli šťastní, když slyšeli, že je v pořádku," říká v rozhovoru trenér českých skokanů Richard Schallert | Foto: Aktuálně.cz

Zakopane /Od našeho zpravodaje/ - Závody v polském Zakopaném si většina skokanů nemůže vynachválit. Zdejší atmosféra je díky místním fanouškům strhující. Český tým však na tyto můstky nemá nejpříjemnější vzpomínky.

Právě před rokem tady měl těžký pád Jan Mazoch. O tom, zda-li tato událost, kterou mají místní pořadatelé i diváci stále v živé paměti, ovlivnila výkon skokanů při pátečním závodě, jsme hovořili s trenérem českého týmu Richardem Schallertem.

Rakouský kouč také vysvětlil, co se stalo během druhého skoku nejlepšího českého reprezentanta Romana Koudelky, který skončil dvanáctý, a proč se v pátek večer nedařilo Jakubu Jandovi.

Jak jste spokojen s výkonem českého týmu?
S někým spokojen jsem a s někým samozřejmě ne. Skoky hodně komplikovaly povětrnostní podmínky. Někdy foukal vítr silně do zad, pak nefoukal žádný a jindy zase foukal zepředu. Je to velký, velký rozdíl.

Mělo to vliv i na Romana Koudelku? Po prvním kole byl devátý, potom klesl o tři příčky...
Skok to může zkrátit až o deset metrů. Projevilo se to hlavně u druhého skoku Romana Koudelky, kdy mu foukal silný protivítr. Nepoškodilo to jenom jeho. Například Janne Ahonen měl ve druhém kole velmi podobné podmínky a skočil pouze 124,5 metrů. Roman v prvním kole neměl žádný protivítr, ale ten skok nebyl nejlepší. Mohl skočit klidně 134 metrů, kdyby se odrazil dříve.

Měli skokani před závodem v paměti loňský pád Jana Mazocha?
Samozřejmě si to pamatovali, a to nejen naši skokani. Všichni tady se ptali, jak se Honzovi daří a byli šťastní, když slyšeli, že je v pořádku. Ale samozřejmě před závodem se každý soustředí pouze na svůj skok

Jak je na tom Jakub Janda? Skončil na 33. místě a nepostoupil do druhého kola...
Je unavený psychicky. Poslední týden nemůže dobře spát, včera spal pouze dvě nebo tři hodiny, nevím ale proč. Tohle určitě skokanovi nepomůže. Ještě ráno byl v dobré náladě, těšil se na závod, ale nevyšlo to.

Výsledky pátečního závodu:

1. Schlierenzauer 276,5
2. Jacobsen 270,4
3. Morgenstern 264,9
...
12. Koudelka 250,6
27. Sedlák 218,1
33. Janda 107,5
37. Matura 104,3

Co se mu nepovedlo?
Na odrazu byl velmi pozdě. Když se spojí špatné podmínky, únava a málo tréninku, nemůže to být o mnoho lepší. My jsme teď málo trénovali, protože jsme se přesouvali z jednoho závodu na druhý.

Proto nejedeme do japonského Sappora, abychom se mohli doma připravit na důležité závody v Liberci. Jsem si jistý, že se nám to podaří.

Chystáte už na zítra nějakou změnu?
Ano, zítra dostane šanci další mladý reprezentant Antonín Hájek. Doufejme, že předvede dobré skoky. Předpověď počasí na zítra není zrovna příznivá, tak uvidíme, jak to bude vypadat.

Příznivé je tu ale prostředí, co na to říkáte?
Líbí se mi, že fanoušci tady fandí opravdu každému závodníkovi, a to velmi pomáhá. Závody v Zakopaném mají úžasnou atmosféru, je to perfektní. Skokani to tu mají rádi, i když letos je to klidnější, kvůli té letecké tragédii (pozn. aut. ve středu se zřítilo polské vojenské letadlo - více ZDE).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy