Jakš poprvé bodoval, Bauer tentokrát selhal

14. 12. 2013 14:08
Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil v závodě na 30 km volně v Davosu 23. místo a poprvé v sezoně Světového poháru bodoval.
Lukáši Bauerovi se tentokrát nedařilo.
Lukáši Bauerovi se tentokrát nedařilo. | Foto: CPA Erben

Davos - Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil v závodě na 30 km volně v Davosu 23. místo a poprvé v sezoně Světového poháru bodoval. Lukáši Bauerovi poslední distanční závod před Tour de Ski nevyšel, doběhl jednačtyřicátý.

Dařilo se naopak Evě Vrabcové-Nývltové, která obsadila desáté místo na 15 km volně a poprvé v kariéře skončila v závodu Světového poháru s intervalovým startem v elitní desítce.

Češka byla se svým výkonem spokojená

Sedmadvacetiletá Vrabcová-Nývltová se prosadila do Top 10 počtvrté v kariéře. V minulých letech byla na Tour de Ski osmá a desátá ve sprintech, v distančních závodech je jejím maximem osmá pozice ze závodu s hromadným startem v roce 2010 ve Val di Fiemme.

"Jsem maximálně spokojená, ale je to překvapení. Loni jsem se tady maximálně trápila a možná čím větší strach jsem z toho teď měla, tak o to víc mi to asi prospělo," řekla Vrabcová-Nývltová na svazovém webu.

"Vím, že bych pořád mohla jet dál, to je dobrý. Celou dobu jsem se hlídala, abych to nepřepálila, ale ostatní jedou pomaleji a pak zrychlují a já už nemám na to, abych zrychlila."

Ženám vládla Norka Björgenová

Volnou patnáctku vyhrála Norka Marit Björgenová o 13 sekund před krajankou Therese Johaugovou. Norskou hegemonii narušila jen Švédka Charlotte Kallaová, jež odsunula ze stupňů vítězů Kristin Störmer Steiraovou.

Vrabcová-Nývltová na vítězku ztratila 1:32,7 minuty a porazila o sekundu čtyřnásobnou vítězku Světového poháru Justynu Kowalczykovou z Polska. Další Češka Petra Nováková byla pětačtyřicátá.

Mužský závod opanoval díky závěru Manificat

Závod vyhrál díky výbornému závěru Francouz Maurice Manificat, jenž za sebou nechal o 3,3 sekundy Nora Chrise Andreho Jespersena. Jeho krajan Martin Johnsrud Sundby v závěrečné třetině závodu ztratil vedení, nicméně třetí místo mu stačilo k udržení průběžné první pozice v SP.

Jakš na vítěze ztratil 1:40,7 minuty. "Ze začátku se mi nejelo nic moc, nemohl jsem se dostat do tempa, ale pak se tam vytvořila dobrá skupina a v té jsem se srovnal. Nakonec jsem z toho měl docela dobrý pocit," řekl Jakš svazovému webu po druhém individuálním startu v sezoně.

Jakš chytá formu, Bauer nehledal výmluvy

"Ještě těch startů bude potřeba víc, abych se do toho dostal," dodal Jakš, kterého před vstupem do sezony přibrzdila nemoc. Vítěz listopadového závodu v Kuusamu Bauer, jenž ve Švýcarsku od středy nabíral kilometry, zaostal 3:13,9. Jiří Magál obsadil 44. místo, Ondřej Horyna byl šestapadesátý.

"Prostě to nešlo, nesedlo. Jedním slovem katastrofa a těžce nepodařený závod. Trápení to bylo, to je jasný. Davos jsem nikdy extrémně neměl rád a teď je to jednoznačné potvrzení," řekl Bauer. Na vyšší nadmořskou výšku ani na materiál se nevymlouval. "Na nic, prostě to nešlo," prohlásil.

Závody SP v běhu na lyžích v Davosu:

Muži - 30 km volně: 1. Manificat (Fr.) 1:05:10,8, 2. Jespersen -3,3, 3. Sundby (oba Nor.) -14,9, 4. Clara (It.) -20,8, 5. Sveen (Nor.) -22,1, 6. Duvillard (Fr.) -39,2, 7. Dürr (Rak.) -39,5, 8. Eliassen (Nor.) -46,5, 9. Heikkinen (Fin.) a Legkov (Rus.) oba -49,5, ...23. Jakš -1:40,7, 41. Bauer -3:13,9, 44. Magál -3:58,3, 56. Horyna (všichni ČR) -5:03,7.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 28 závodů): 1. Sundby 351 b., 2. Manificat 260, 3. Legkov 252, 4. Jespersen, 5. Vylegžanin (Rus.) oba 230, 6. Hellner (Švéd.) 175, ...12. Bauer 119, 54. Magál, 56. Razým (ČR) oba 14, 68. Jakš 8.

Ženy - 15 km volně: 1. Björgenová 35:34,4, 2. Johaugová (obě Nor.) -13,0, 3. Kallaová (Švéd.) -28,9, 4. Steiraová (Nor.) -53,2, 5. Niskanenová -58,9, 6. Lähteenmäkiová -1:15,7, 7. Roponenová (všechny Fin.) -1:19,5, 8. Jacobsenová -1:23,1, 9. Wengová (obě Nor.) -1:23,4, 10. Vrabcová-Nývltová -1:32,7, ...45. Nováková (obě ČR) -3:23,9.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 28 závodů): 1. Björgenová 469, 2. Kallaová 401, 3. Johaugová 350, 4. Kowalczyková (Pol.) 338, 5. Jacobsenová 216, 6. Randallová (USA) 212, ...23. Vrabcová-Nývltová 62.