Plíšková opět hrdinkou, v Rumunsku zařídila obrat a Češky jsou v semifinále

Aktualizováno 7. 2. 2016 18:55
Petra Kvitová v Rumunsku prohrála i druhý zápas. Proti Simoně Halepové padla ve třech setech a poprvé v kariéře neuhrála ve Fed cupu ani bod. Zastoupila ji ale Karolína Plíšková, která si ve třech setech poradila s Monicou Niculescuovou a vyhrála 6:4, 4:6 a 6:3 a vyrovnala tak na 2:2. Třetí bod přidaly Češky ve čtyřhře.
Radost Karolíny Plíškové a Barbory Strýcové.
Radost Karolíny Plíškové a Barbory Strýcové. | Foto: Milan Kammermayer

Kluž - Další slavný obrat je na světě. Češky už v prvním kole Fed Cupu v Rumunsku prohrávaly 1:2, ale Karolína Plíšková si ve třech setech poradila s Monicou Niculescuovou, vyhrála 6:4, 4:6 a 6:3 a vyrovnala tak na 2:2.

V deblu pak rodačka z Loun po boku Barbory Strýcové pomohla přidat rozhodující bod, stejně jako v listopadovém finále proti Rusku, když duo Mituová - Olaruová porazily jednoznačně 6:2 a 6:3.

Nakonec tedy ani nevadilo, že víkend nevyšel Petře Kvitové, která prohrála i se Simonou Halepovou. Rumunka vyhrála za necelé dvě a půl hodiny ve třech setech 6:4, 3:6 a 6:3. Kvitová poprvé ve Fed cupové kariéře neuhrála ani bod. Druhý den v Kluži jsme sledovali zde.

Semifinále ve Švýcarsku

Češky se v dubnu utkají o páté finále během šesti let proti Švýcarkám na jejich půdě. "Hingisová je skvělá deblistka, Bencicová a Baszcinszká jsou kolem desítky. Je to samozřejmě velmi těžký soupeř," uvedl nehrající kapitán Petr Pála. Ve druhém semifinále se utkají Nizozemky s Francouzkami.

V rozhodujícím deblu byl český pár velkým favoritem a od začátku tuto roli potvrzoval. Čerstvá Strýcová se všemožně snažila ulehčit své spoluhráčce a často se prosazovala pestrou hrou a rychlými přeběhy na síti.

Plíšková nezaostávala a dvojice po celý zápas předváděla skvělý výkon. Češky nepustily Rumunky ani k jedinému brejkbolu a v každém setu soupeřkám dvakrát sebraly podání.

Plíšková si vybojovala čtyřhru

Po porážce Kvitové čekal Plíškovou stejný úkol, jako ve finále 2015. Čtyřiadvacetiletá tenistka svou úlohu zvládla.

"Ani jeden míč od ní nebyl jednoduchý a jsem ráda, že jsem to zvládla," řekla Plíšková na kurtu. Před čtyřhrou byla optimistická: "Vyhrajeme," prohlásila. A tak se také stalo.

Plíšková nastoupila na kurt za stavu 1:2 a náročnou situaci podruhé za sebou zvládla. Loni ve finále s Ruskem zdolala Anastasii Pavljučenkovovou a nyní i nepříjemnou Niculescuovou, s kterou si poradila ve třech sadách. Mohla zápas ukončit dřív, ale ve druhém setu neudržela vedení 4:2 a prohrála čtyři gamy za sebou.

Podobně jako o den dříve Kvitová měla Plíšková v utkání s Niculescuovou problém se soupeřčiným čopovaným forhendem. Plíšková ale dělala oproti Kvitové méně chyb a jistěji si držela podání. Utkání ukončila rázně pátým esem.

První set zvládla Halepová

Kvitová v prvním nedělním duelu jedniček sice hned úvodní gem při svém podání ztratila, posléze si ale ztracený servis rychle vzala zpět a za stavu 2:1 měla dokonce šanci vybojovat brejk k dobru. V klíčových chvílích ale česká hráčka zachybovala, Halepová gem zvládla doservírovat a byla to ona, jež se v následující hře radovala z brejku na 3:2.

Obě hráčky si už své podání podržely až do konce prvního setu a i přes brejkbolové příležitosti české hráčky v závěrečném gemu Simona Halepová brala první sadu poměrem 6:4.

Ve druhé sadě vstala Kvitová z mrtvých

Druhý set začala Kvitová stejně jako ten první, tedy rychlou ztrátou svého podání. V průběhu druhého setu ale česká jednička svůj výkon vystupňovala a další nezdar na svém servisu už nepřipustila. Povedenými returny si navíc nejdříve vzala za stavu 1:2 zpět své ztracené podání a po dalším využitém brejkbolu v závěru sady se dostala do vedení 5:3.

Při podání Kvitové ještě měla Halepová tři brejkbolové příležitosti na prodloužení druhého setu, Kvitová ale úspěšnými winnery tyto šance Rumunce smazala, sadu ovládla 6:3, a zápas tak musel rozhodovat až závěrečný set.

Kvitová hrála jako na houpačce

Ten ale bohužel vyzněl lépe pro třetí hráčku světového žebříčku, Halepová zaznamenávala podstatně méně nevynucených chyb než Kvitová. Se hrou české hráčky to ostatně bylo jako na houpačce – po skvělém vítězném úderu obvykle brzy následovala velice laciná chyba.

Kvitová sice po využitém brejkbolu šla do vedení 2:1, Halepová ale z následujícího gemu rychle srovnala a po její odvážné hře v osmém gemu třetí sady Rumunka vzala české jedničce servis znovu – 5:3. V závěru už Simona Halepová nedopustila žádné komplikace, když využila hned svůj první mečbol.

"Určitě to bylo z mé strany lepší. Jsem opravdu ráda, jak jsem hrála, i když jsem prohrála. Ale ve srovnání se sobotou byl mnohem lepší servis, výměny a skoro všechno, ale nepřinesla jsem bod do šatny, což není moc dobré," řekla Kvitová.

Utkání 1. kola Světové skupiny tenisového Fed Cupu v Kluži:

Rumunsko - ČR 2:3

Halepová - Kvitová 6:4, 3:6, 6:3, Niculescuová - Karolína Plíšková 4:6, 6:4, 3:6, Mituová, Olaruová - Plíšková, Strýcová 2:6, 3:6