Dynamit Hirscher! Rakušan zlatem rozjásal Schladming

17. 2. 2013 14:25
Ve Schladmingu skončilo mistrovství světa v alpském lyžování. Ve slalomu triumfoval rakouský fenomén Marcel Hirscher.
Marcel Hirscher.
Marcel Hirscher. | Foto: Reuters

Schladming - Triumfem rakouského lyžaře Marcela Hirschera skončilo ve Schladmingu mistrovství světa v alpském lyžování. Třiadvacetiletý obrovský talent alpského lyžování po famózních výkonech v prvním i druhém kole ovládl slalom a rozjásal téměř 40 tisíc lidí na tribunách pod sjezdovkou.

Druhý skončil Němec Felix Neureuther a úspěch Rakušanů podtrhl třetím místem Mario Matt. Obdivuhodný výkon ale podal i český slalomář Kryštof Krýzl, který i se zraněným kotníkem skončil na dvacáté příčce. Filip Trejbal skončil devětadvacátý, Ondřej Berndt nedokončil první kolo.

Pořadí zemí ovládly Spojené státy

Hirscher potvrdil na domácím svahu roli jedničky ve Světovém poháru. Lyžař ze Salcburku měl po prvním kole náskok 28 setin na největšího soupeře Neureuthera a v součtu obou časů ho porazil o 42 setin. Matt uhájil třetí příčku a získal třetí medaili z MS, přičemž od těch předchozích uplynulo vždy šest let. V letech 2001 a 2007 stál na pódiu nejvýše.

Krýzl si dlouho nebyl startem jistý, protože si poslední lednový den při tréninku natrhl vazy v kotníku. Nakonec vsadil jen na slalom. Navzdory bolesti byl po prvním kole dvaadvacátý, nakonec dvacítku uzavřel.

Po oslavě nového šampiona Hirschera se do druhého kola rozjel i Filip Trejbal, Ondřej Bernd nedokončil už první jízdu. Obhájce zlata Francouz Jean-Baptiste Grange skončil dvanáctý.

Hodnocení zemí poprvé v historii MS vyhrál tým USA zásluhou tří zlatých Teda Ligetyho a mistryně světa ve slalomu Mikaely Shiffrinové, bronz ještě přidala Julia Mancusová. Domácí Rakousko po slabším začátku šampionátu skončilo druhé před Francií.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Hirscher (Rak.) 1:51,03 (55,56+55,47), 2. Neureuther (Něm.) -0,42 (55,84+55,61), 3. Matt (Rak.) -0,65 (56,12+55,56), 4. Myhrer (Švéd.) -1,05 (56,34+55,74), 5. Kostelič (Chorv.) -1,12 (56,56+55,59), 6. Pinturault (Fr.) -1,24 (56,56+55,71), 7. Dopfer (Něm.) -1,49 (56,22+56,30), 8. Byggmark -1,82 (56,99+55,86), 9. Hargin (oba Švéd.) -1,93 (56,94+56,02), 10. Valenčič (Slovin.) -2,17 (57,75+55,45), ...20. Krýzl -3,51 (58,56+55,98), 29. Trejbal -7,92 (1:00,51+58,44), Berndt (všichni ČR) nedokončil 1. kolo.