Král v zeleném dresu. Kittel ovládl už čtvrtou etapu Tour, ve spurtu neměl soupeře

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 11. 7. 2017 19:42
Německý cyklista Marcel Kittel zvítězil v desáté etapě Tour de France a celkově nenašel přemožitele už počtvrté v letošním ročníku slavného závodu. Muž v zeleném dresu předvedl v cílové rovince skvělé zrychlení a nedal ostatním soupeřům šanci. Celkové hodnocení je po rovinaté etapě beze změn.
Držitel zeleného dresu Marcel Kittel zvítězil v etapě na Tour de France potřinácté v kariéře.
Držitel zeleného dresu Marcel Kittel zvítězil v etapě na Tour de France potřinácté v kariéře. | Foto: Reuters

Bergerac (Francie) - Marcel Kittel dále vévodí bodovací soutěži sprinterů na Tour de France. Jezdec týmu Quick-Step byl nejrychlejší ve spurtu desáté etapy z Périgueux do Bergeraku a zvítězil už počtvrté v letošním ročníku Tour. Svůj náskok v čele bodovací soutěže tak zvýšil na více než sto bodů.

V průběžném pořadí se po dni volna nic zásadního nezměnilo, dál vede trojnásobný vítěz Tour Brit Chris Froome. Ve středu oblékne žlutý dres již v 50. etapě, čímž se vyrovná pětinásobnému šampionovi slavného závodu Jacquesi Anquetilovi. Víc dní strávili ve žlutém jen Eddy Merckx (96), Bernard Hinault (75) a Miguel Indurain (60).

Zatímco v předchozí rovinaté etapě před víkendem v Alpách vybojoval Kittel triumf v těsném spurtu o šest milimetrů před Norem Edvaldem Boassonem Hagenem, tentokrát nedal soupeřům šanci. Cílem projel s rukama nad hlavou a po dojezdu se radoval z dalšího úspěchu i s kolegou z týmu Quick-Step Zdeňkem Štybarem, který mu pomohl finiš rozjíždět.

V hlavním poli ve stejném čase jako vítěz dorazili všichni tři čeští závodníci včetně Ondřeje Cinka, kterého v minulých dnech trápily otékající ruce a měl problémy držet řídítka. "Moje ruce a prsty jsou lepší," uvedl po dojezdu.

Za Kittelem dospurtoval další Němec John Degenkolb. "Marcel je z jiné planety, co se rychlosti týče," řekl uznale. "S druhým místem jsem spokojený. Držel jsem se ho a pak se jen oprášil," prohlásil Degenkolb. "Je to úchvatné, co tu Marcel předvádí," přidal lídr závodu Froome.

Díky třináctému etapovému vítězství na Tour v kariéře Kittel překonal německý rekord Erika Zabela. "Je to neuvěřitelné číslo. A vyhrát čtyřikrát na jedné Tour je úžasné," řekl devětadvacetiletý jezdec. "Samozřejmě to pro mě hrozně moc znamená. Když jsem začínal, něco takového jsem nečekal. Doufal jsem, že budu jezdit profesionálně, ale tohle je neskutečné," radoval se Kittel.

"Je to nový Cipollini. Jenom rychlejší a hezčí," ocenil Kittelovy výkony Zabel s odkazem na svého někdejšího rivala Maria Cipolliniho. "Je to čirá radost ho pozorovat. Je lehkonohý a elegantní," uvedl šestinásobný vítěz bodovací soutěže na Tour.

Vylepšit svou bilanci může hned ve středu, kdy je na programu další rovinatá etapa z Eymetu do Pau dlouhá 203,5 km.

Celkové pořadí, program a výsledky vybraných jezdců naleznete zde.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy