3. 1. 2011 13:20
Bauer je v průběžném pořadí osmý, Jakš devátý
Martin Jakš
Martin Jakš | Foto: Ondřej Besperát

Oberstdorf - Martin Jakš a Lukáš Bauer dosáhli ve čtvrtém závodu Tour de Ski - skiatlonu na 2x10 kilometrů v německém Oberstdorfu - skvělého výsledku. V cíli se oba vešli mezi první pětici závodníků a v průběžném pořadí Tour se posunuli do první desítky.

Jakš dojel třetí, necelých pět sekund za vítězným Mattim Heikkinenem z Finska a vedoucím mužem průběžného pořadí Tour Švýcarem Dariem Colognou. Dosáhl tak nejlepšího výsledku v rámci Světového poháru.

Bauer finišoval pátý, do cíle dojel jen těsně za Jakšem a Francouzem Markem Gaillardem. Martin Koukal dojel na 48. místě se ztrátou více než dvě minuty na vítěze, Dušan Kožíšek byl o deset míst horší a na vítěze ztratil přes tři a půl minuty.

Jakš a Nývltová skončili ve čtvrtfinále, Bauer neuspěl

Obhájce celkového prvenství Bauer, který během závodu získal 25 bonifikačních sekund na vrcholových prémiích, se v průběžném pořadí Tour posunul z 21. na 8. příčku. Jakš se z 20. pozice posunul hned za Bauera.

Cologna vede v průběžném pořadí už o plných čtyřicet sekund před Kanaďanem Devonem Kershawem. Bauer ztrácí na Švýcara minutu a 51 sekund, Jakš ještě o tři sekundy více.

"Je to příjemné. Dlouho jsem čekal až přijde takový závod, že budu mít sílu a chuť jet a když za to vezmu, tak budu v čele a dneska to bylo. A bylo to super. Celkově bych zůstal bych u patnáctky, i to bude super a těžké," řekl Jakš v cíli Radiožurnálu.

Jakš i Bauer získávali sekundy k dobru na prémiích

České kombinézy byly vidět hned na první z šesti vrcholových prémií. Jakš využil toho, že bodoval v nedělním klasickém sprintu, díky čemuž vyjížděl ze startu dříve než Bauer a další čistě distanční závodníci. První prémii vyhrál a získal patnáct sekund k dobru.

Poté špičku pelotonu sjel i Bauer, který vyjížděl až ze 40. místa a jako obvykle při klasice vévodil celému startovnímu poli. Na druhé prémii dojel druhý a k dobru získal deset sekund.

Lukáš Bauer
Lukáš Bauer | Foto: Reuters

Na třetí prémii těsně před přezouváním dojel Bauer znovu druhý, naopak Jakše v té chvíli potkala kolize a před sjezdem na stadion ztratil cenné sekundy.

Bauer vyjel z boxů pro přezouvání druhý, díky čemuž získal i v bruslení náskok a na další prémii bral za třetí místo pět bonifikačních sekund.

Oproti klasice byl v popředí loňský vítěz celkového pořadí Světového poháru Petter Northug z Norska, který táhl peloton až před poslední kopec závěrečného kola.

Na něm ujel dlouho schovaný Heikkinen, kterého se vydali stíhat Cologna s Jakšem, který na poslední prémii získal pět sekund. Ve stejném pořadí pak závodníci dojeli do cíle, i když Jakš svou pozici potvrdil na cílové čáře jen o špičku lyže před Gaillardem.

V úterý čeká závodníky volno, ve středu se pak poměří v italském Toblachu ve sprintu volnou technikou.

Tour de Ski - Oberstdorf:

Muži - skiatlon 2x10 km:

1. Heikkinen (Fin.) 49:20,1, 2. Cologna (Švýc.) -1,0, 3. Jakš -4,9, 4. Gaillard (Fr.) -5,0, 5. Bauer -5,9, 6. Rickardsson (Švéd.) -7,4, 7. Kershaw (Kan.) -8,2, 8. Legkov (Rus.) -9,6, 9. Gjerdalen (Nor.) -10,6, 10. Hellner (Švéd.) -11,1, ...48. Koukal -2:03,9, 58. Kožíšek -3:35,8.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 4 z 8 závodů): 1. Cologna 1:37:51,0, 2. Kershaw -45,9, 3. Hellner -1:06,1, 4. Legkov -1:06,7, 5. Harvey (Kan.) -1:23,8, 6. Heikkinen (Fin.) -1:24,2, ...8. Bauer -1:51,2, 9. Jakš -1:54,1, 41. Koukal -4:51,3, 62. Kožíšek -8:28,1.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 31 závodů): 1. Cologna 642 b., 2. Legkov 640, 4. Hellner 419, 4. Bauer 368, 5. Rickardsson 344, 6. Jönsson (Švéd.) 336, ...20. Jakš 130, 71. Magál 23, 79. Kožíšek 18, 85. Koukal 16.