Vrzalová byla pátá na 1500, mužská sprinterská štafeta přišla o finále kvůli Velebovu zranění

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 12. 8. 2018 22:14
Atletická Evropa se rozloučila s Berlínem posledním dnem kontinentálního šampionátu.
Česká štafeta mužů na 4x100 m na ME v atletice v Berlíně 2018
Česká štafeta mužů na 4x100 m na ME v atletice v Berlíně 2018 | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Berlín - Běh na 1500 metrů na mistrovství Evropy v Berlíně vyhrála britská běžkyně Laura Muirová v čase 4:02,32 a její krajanka Laura Weightmanová přidala bronz. Simona Vrzalová skončila pátá, Diana Mezuliáníková desátá.

Štafeta mužů na 4×100 m sice postoupila do finále, ale kvůli zranění Jana Veleby k němu nenastoupila. Ovšem časem 38,94 z rozběhu zůstala jen 12 setin za nejstarším českým rekordem z roku 1972. Ženy sice zaběhly letos nejlepší čas 44,12, ale stačil jen na 12. místo.

Obě britské běžkyně s vědomím, že mají na kontě letos nejlepší evropské časy, od začátku udávaly tempo a do posledního kola vbíhaly se značným náskokem. Muirová první pozici udržela, ale britský dvojblok rozbila Polka s marockými kořeny Sofia Ennaouiová.

Vrzalová, která loni na mistrovství světa v Londýně v rozběhu v cílové rovince vzdala, tentokrát měla dost sil i v závěru a ve finiši se prodrala až na páté místo. "Jsem spokojená, to jsem skutečně nečekala. Chtěla jsem být do toho osmého místa a splnila jsem to nad míru," řekla po závodě.

Spokojená byla také Mezuliáníková, která při premiéře ve finále mistrovství Evropy doběhla desátá. "Byl pro mě hlavně úspěch, že jsem se dostala do finále, takže za každé lepší místo než dvanácté jsem ráda," uvedla šestadvacetiletá běžkyně. Až za ní skončila polská obhájkyně titulu Angelika Cichocká, která původně chtěla běžet jen osmistovku, ale po vyřazení v semifinále se dodatečně přihlásila i na tuto trať.

Sprinterská čtveřice Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka s neobvyklým finišmanem Pavlem Maslákem skončila ve svém běhu čtvrtá, ale druhý nejlepší čas v české historii ji posunul mezi osmičku finalistů. Částečně i proto, že Němci ve druhém běhu na vedoucí pozici v cílové rovince upadli.

Finále bylo odloženo o více než půl hodiny a Veleba si při rozcvičování v tunelu poranil stehenní sval v době, kdy už nebylo možné nasadit náhradníka, takže z dalšího útoku na rekord sešlo ještě před startem.

Kolegové ze štafety Velebu odrazovali od toho, aby se zkoušel postavit na start. "Ale možná je to moje poslední Evropa, tak jsem chtěl běžet, chtěl jsem běžet dobře, měli jsme na skvělý čas. Ale po představení, jak jsme vyběhli na dráhu, tak jsem dostal znovu křeče a nemohl jsem ani jít, takže jsem pak ukázal na Zdeňka (Stromšíka), že to nejde a že by to byl akorát potupný výkon. Takhle jsme to nechtěli," vykládal novinářům jednatřicetiletý sprinter.

Dlouhá pauza jeho stavu nenahrála, ale je přesvědčen, že neudělal nic špatně. "Snažil jsem se tomu předejít, většinou si na to dáváme sůl. Myslím si, že jsem byl ten, co to úplně nepodcenil, ale bohužel, asi už jsem starej," poznamenal smutně.

Závod ovládli Britové, stejně jako na dvou předchozích evropských šampionátech i na loňském mistrovství světa v Londýně, kde senzačně porazili Američany. Sedmé zlato vyneslo britskou výpravu na první místo v hodnocení zemí. Stejný počet vítězství měli i Poláci, ale Britové k tomu přidali víc stříbrných medailí.

Ženské kvarteto Lucie Domská, Marcela Pírková, Jana Slaninová, Klára Seidlová skončilo na 12. místě. Finále vyhrála britská štafeta v letos nejlepším světovém čase 41,88 a Dina Asherová-Smithová získala v Berlíně třetí zlato, což na jednom šampionátu dokázala naposledy Němka Katrin Krabbeová ještě v barvách NDR v roce 1990 ve Splitu. Nizozemce Dafne Schippersové se ani tentokrát odveta za individuální sprinty nepovedla a má "jen" další stříbro.

Senzace nad vysokou laťkou

Osmnáctiletý švédský tyčkař Armand Duplantis překonal výšku 605 cm. Třikrát vylepšil světový juniorský rekord, osobní maximum během jednoho večera zvedl o dvanáct centimetrů. Pod otevřeným nebem skočil výš jen Sergej Bubka, který v roce 1994 zdolal 614 cm.

Světový rekordman Francouz Renaud Lavillenie se musel spokojit s bronzem, stejně jako v roce 2009, kdy na stejném stadionu vstoupil mezi světovou elitu.

Duplantis opravoval jen na 580 cm, na první pokus vytvořil světový juniorský rekord 595 a totéž předvedl na dvou následujících výškách. Zařadil se na čtvrté místo historických tabulek bez ohledu, zda to bylo venku nebo v hale.

Dlouho s ním držel krok Rus Timur Morgunov, objev letošní sezony, ale 605 už bylo nad jeho síly. Lavillenie, toužící po čtvrtém evropském zlatu, měl problémy už na 580 cm. Dvakrát shodil, ale zabojoval, poslední pokus si schoval o pět centimetrů výš a uspěl. Pak riskantně vynechal a překonal 595, ale výš už to tentokrát nešlo.

Wlodarczyková kraluje kladivu

Běh na 5000 m vyhrála Sifan Hassanová z Nizozemska a k triumfu na 1500 m před dvěma lety přidala další zlato. Dokázala, že její nedávný evropský rekord z Diamantové ligy v Rabatu nebyl náhodný. Smutnou hrdinkou byla vítězka desítky Lonah Salpeterová z Izraele. Omylem finišovala o kolo dříve, a než se znovu rozeběhla, byly medailistky už pryč.

Stříbro získala Britka Eilish McColganová, druhá Evropanka, která letos zaběhla pět kilometrů pod 15 minut. Bronzem si alespoň trochu vynahradila zklamání Turkyně Yasemin Canová, která přijela do Berlína obhajovat double z Amsterodamu, ale na desítce propadla.

Polská kladivářka Anita Wlodarczyková získala evropský titul počtvrté za sebou a pro svou zemi vybojovala v Berlíně už sedmé zlato. Světová rekordmanka, která letos pravidelně hází o tři metry dál než největší soupeřky, diváky napínala až do třetí série. V ní předvedla 77,82 a o vítězce bylo rozhodnuto, zvláště když pak ještě přidala více než metr na 78,94.

Němka Gesa Felicitas Krauseová obhájila titul v běhu na 3000 m překážek a skvělým finišem vybojovala pro hostitelskou zemi už šesté zlato. Skvělým závěrem předstihla Švýcarku Fabienne Schlumpfovou. Třetí doběhla Norka Karoline Grövdalová, která začala steeplařskou kariéru druhým místem na ME do 23 let v roce 2011 v Ostravě, ale až do loňska běhala jen tratě bez překážek.

Tři roky po senzačním bronzu na MS v Pekingu znovu překvapila Alexandra Tavernierová. Hned prvním hodem zlepšila francouzský rekord na 74,78 a to stačilo na stříbro. Zabránila tak polským kladivářkám, aby kompletně ovládly stupně vítězů.

Portugalský trojskokan Nelson Évora, mistr světa z roku 2007 a olympijský vítěz z Pekingu o rok později, se v 34 letech dočkal první evropské medaile a hned zlaté. Lídr letošních tabulek Alexis Copello už skoro slavil první evropské zlato pro Ázerbájdžán, vedl skokem dlouhým 16,93 cm, ale v páté sérii se rozběhl Évora a jako jediný přelétl hranici 17 metrů. V pravý čas si vylepšil letošní maximum na 17,10.

Britská štafeta žen vyhrála běh na 4×100 m v letos nejlepším světovém čase 41,88 a Dina Asherová-Smithová získala v Berlíně třetí zlato, což na jednom šampionátu dokázala naposledy Němka Katrin Krabbeová ještě v barvách NDR v roce 1990 ve Splitu. Nizozemce Dafne Schippersové se ani tentokrát odveta za individuální sprinty nepovedla a má "jen" další stříbro.

 

Právě se děje

před 11 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy