Chůze, běh, či kolo? Drahotové se před OH v Riu daří ve všem

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
4. 9. 2014 16:02
Anežka Drahotová v devatenácti letech stále provozuje pestrou paletu sportů. I s ohledem na olympiádu v Riu ale sama cítí, že si bude muset vybrat jen jeden
Anežka Drahotová.
Anežka Drahotová. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Devatenáctiletá Anežka Drahotová v půli srpna skončila na mistrovství Evropy třetí v chůzi na 20 kilometrů, za týden bude v Itálii na startu světového juniorského šampionátu v běhu do vrchu a v poslední zářijové dekádě bude hájit české barvy na seniorském mistrovství světa v cyklistice.

„Pro zpestření mého tréninkového programu se pozítří zúčastním večerního běhu Prahou v závodě na 10 kilometrů,“ dodává přitom s úsměvem pro Aktuálně.cz. Jako by toho měla málo.

Nemáte dojem, že už se blíží chvíle, kdy se budete muset rozhodnout pro jeden z vámi oblíbených sportů a na ten se plně soustředit?

Máte pravdu, v seniorské kategorii se už nelze věnovat více sportům na vrcholové úrovni. Zatím je můj trénink pestrý a tím i zábavný. Navíc například kolo mně pomáhalo v přípravě na chodecké závody, takže byla škoda toho nevyužít. Kromě toho jsem v cyklistice cítila výkonnostní vzestup. Avšak zřejmě už příští rok, i s ohledem na olympijské hry, mě čeká zásadní rozhodnutí.

Čím je pro vás sobotní běh večerní Prahou?

Ve výborné atmosféře zpestřením mého tréninkového programu. Je pro mě i dost důležitý, protože mi poskytuje možnost srovnání s elitními běžci. Chci podat kvalitní výkon na hranici mého osobního rekordu.

Bude to i jakási příprava na juniorský světový šampionát v běhu do vrchu?

To asi ne, o nějaké speciální přípravě neuvažuji. Ráda bych však v Itálii pomohla našemu družstvu.

Takže už spíš myslíte na světový šampionát v cyklistice?

Ano, po dvoudenním odpočinku po atletickém mistrovství Evropy jsem pozvolna začala jezdit na kole. V Ostravě jsem si ověřila formu v silničním kritériu a poslední týden už jsem zvolila náročný trénink.

S jakými představami do Španělska pojedete?

Je to můj první seniorský šampionát, takže mé představy musejí být skromné. Chci poznat, jaké to je závodit na trati dlouhé 139 kilometrů mezi ženami v tak početném startovním poli, ráda bych pomohla Martině Sáblíkové a samozřejmě sbírala zkušenosti, které by mně prozradily, na čem musím ještě zapracovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy