Nejtěžší je nadhodit si míček. Senzací olympiády je stolní tenistka bez předloktí

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
26. 7. 2021 20:00
Medaile z para soutěží už Natalia Partyková skoro nepočítá. Byť se jednatřicetiletá Polka narodila s handicapem, který je při jejím sportovním zaměření dost podstatný, už počtvrté za sebou se měří s nejlepšími stolními tenistkami na olympijských hrách.
Polka Natalia Partyková startuje v Tokiu už na svých čtvrtých olympijských hrách.
Polka Natalia Partyková startuje v Tokiu už na svých čtvrtých olympijských hrách. | Foto: Reuters

V Japonsku příběh ženy, která v úterý oslaví přímo v dějišti her 32. narozeniny, opět ožívá. Partyková především v prvním kole turnaje stolních tenistek zaujala komentátory i fanoušky po celém světě.

Sportovkyně z Gdaňsku bojuje od narození s vadou na pravé ruce, kde jí chybí celé předloktí. Přesto si brzy našla cestu ke stolnímu tenisu a už v jedenácti letech si zahrála na paralympiádě v Sydney. Stala se tak vůbec nejmladší účastnicí paralympijských her v historii. A nebojí se vyzvat i "zdravé" soupeře.

Jak to, že se svým handicapem prohání hráčky širší světové špičky? "Nejtěžší je pro mě nadhodit si míček před servisem, nicméně pak při samotné hře na svůj handicap vůbec nemyslím," popisovala před lety.

Pilná sběratelka medailí

Během kariéry vychytala specifický grif a než balonek uvede do hry, dokáže si ho nadhodit z loketní jamky.

"Musela jsem pracovat opravdu tvrdě, abych se vyrovnala zdravým hráčkám. Zpočátku se to zdálo být nemožné, ale nic jsem nevzdala. Makala jsem dále den za dnem a stolní tenis ze mě udělal člověka, kterým jsem dnes," zmiňovala Partyková před olympijskými hrami. "Pracujte naplno a sněte ve velkém," radila nástupcům.

Po paralympikském debutu v Austrálii už o čtyři roky později v Aténách brala zlato a rozjela nadvládu, jež přes Peking, Londýn a Rio de Janeiro trvá dodnes. K tomu má z paralympiád kompletní medailovou sbírku v soutěžích družstev a téměř nespočet cenných kovů ze světových a evropských šampionátů pro handicapované.

Partyková proto začala hrát i proti soupeřkám, které nejsou zdravotně znevýhodněné. A daří se jí výborně. Ve světovém žebříčku se drží na 81. místě a pokud vynecháme naturalizovanou Číňanku Li Čchien, jež hájí polské barvy, je Partyková národní ženskou jedničkou.

Olympijský triumf po devíti letech

Ze soutěží týmů a ze čtyřhry má tři evropské medaile a v Tokiu startuje už na čtvrté olympiádě v řadě. "Mamma mia, od ní se máme opravdu co učit, co se týče sportovní i lidské úrovně," komentoval italský novinář Tancredi Palmeri první vystoupení Partykové na tokijském turnaji.

"Ukázka pravého olympijského ducha. Znamená to, že můžete dokázat cokoliv, pokud se o to pokusíte," napsal na Twitteru jeden z příznivců.

Natalia Partyková v prvním kole olympijského turnaje proti Michelle Bromleyové.
Natalia Partyková v prvním kole olympijského turnaje proti Michelle Bromleyové. | Foto: Reuters

Partyková v hale Tokyo Metropolitan Gymnasium  vyřadila v prvním kole  Australanku Michelle Bromleyovou suverénně ve čtyřech setech 11:3, 11:5, 11:5 a 11:7. Po devíti letech od londýnského triumfu nad Dánkou Mie Skovovou podruhé v životě vyhrála utkání v olympijské dvouhře.

"V tom zápase šlo všechno podle mých představ," vyprávěla potom šťastná Partyková v rozhovorech pro polská média. V zápase druhého kola už nestačila na Egypťanku Dinu Mešrefovou a prohrála 2:4, ale v Tokiu ji čeká ještě soutěž družstev.

Mimochodem pro lidi, kteří se v Česku o stolní tenis zajímají, není polská hráčka neznámým pojmem. Dlouhá léta totiž hraje na klubové scéně za Hodonín. Při červnové porážce 3:5 od Břeclavi ve finále české extraligy získala všechny tři body hodonínských žen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy