König a Štybar v silničním závodě neuspěli, ale i tak si ho užili

ČTK ČTK
7. 8. 2016 0:14
"Trať byla hrozně zajímavá, i když dost technická. Ale užil jsem si to, jak jsem mohl, i když výsledek z toho není," řekl po své olympijské premiéře český cyklista Leopold König.
Šance Leopolda Königa na olympijský úspěch pohřbila krize
Šance Leopolda Königa na olympijský úspěch pohřbila krize | Foto: Vojtěch Marek

Rio de Janeiro - Nezapomenutelné zážitky si ze své olympijské premiéry odnesli i přes neúspěšné výsledky v silničním závodě čeští cyklisté Leopold König a Zdeněk Štybar. Shodli se však na tom, že v Riu de Janeiro se jel mimořádně náročný závod.

"Je to něco jiného než jakýkoliv jiný závod. Maximálně pět závodníků v týmu, exotičtí jezdci, kteří často padali a občas dělali neplechu, ale bylo to hezké. Vyšlo i počasí a trať byla hrozně zajímavá, i když dost technická. Ale užil jsem si to, jak jsem mohl, i když výsledek z toho není," řekl osmadvacetiletý König, jenž byl lídrem českého kvarteta.

Jenže jako jediný nakonec dojel do cíle Petr Vakoč na konci šesté desítky. Königovy šance pohřbila krize v předposledním kole na okruhu Vista Chinesa na konci dlouhého stoupání.

"Byl jsem vzadu a najel si dopředu v kopci, pak se zrychlilo a nohy mi vypnuly... Domluvili jsme se s trenérem Konečným, že vzhledem k časovce nemá cenu dojíždět kolem 30. místa. Teď budu všechno směřovat na časovku," vyhlížel König středeční závod proti chronometru.

Trasa se mu přes svou náročnost hodně zamlouvala. "Udělat na 250 kilometrech tak těžkou trať je něco specifického, ale zato hodnota zlata neuvěřitelně vzrostla, všichni specialisti se na to připravovali. Froome a spousta dalších jeli testovat trať. I to ukazuje, jak je to významný závod," podotkl König.

Svá specifika měly kromě náročných stoupání i sjezdy. "Jsou tu úplně jinak stavěné silnice, jinak klopené zatáčky, také jiný asfalt - z jiné směsi než v Evropě. Musí se jet velmi opatrně. Ale bylo to zabezpečené, na každém obrubníku byl molitan a nad propastmi sítě," ocenil König.

Úřadující mistr republiky v časovce věří, že si povede v druhém závodu výsledkově lépe. "Když se podívám na mistrovství republiky, tam jsem shořel v hromadném závodě taky. Byť to bylo po časovce. Nebyl to žádný ukazatel. Je to jiný typ závodu, na hodinu. Regeneruji rychle, nebude problém dát se dohromady," ujistil König.

I Štybar považoval závod za těžký už od startu. "Chtěli jsme se s Petrem Vakočem dostat do úniku, ale v podstatě jsme se spíš soustředili na větší skupiny, kde bude víc než deset lidí. Poté, co hned v tom prvním sjezdu ujelo šest lidí, jsme čekali tak trochu na naši chvíli, co můžeme vymyslet," přiblížil Štybar.

Český tým chtěl závod udělat těžký, protože König se cítil dobře. "Tak jsem navrhl, že pojedeme na těch kostkách, že je to dobrý moment to tam rozjet, čímž bysme překvapili lídry a eliminovali peloton. Na chvilku se nám to povedlo, spoustu lidí to stálo nějaké síly," popsal Štybar taktické záměry.

Stejně jako König a Jan Bárta ale do cíle nedojel. "Já určitě skončit nechtěl, myslel jsem, že to budu schopný dojet, ale stálo to dost sil. I to, že jsme se pokusili ten peloton roztrhat. A taky jsem dneska neměl úplně skvělý den na to, abych mohl jet dál," vysvětlil.

Štybar souhlasil s názory, že těžkým profilem, který byl výzvou pro komplexní cyklisty, šlo možná o nejtěžší závod olympijské historie. "Hodně těžký, už od startu," řekl. Závodníkům nepomohly ani vysoké teploty. "To je první den, kdy je takové vedro. Spoustu kluků chytaly křeče. Takže takové trochu extrémní podmínky," uvedl Štybar.

Olympiáda je z jeho pohledu úplně jiný závod. "Má to něco do sebe, převlíkat se na obrubníku. Přijeli jsme šesti autobusama všichni společně z vesnice. A když jsme přijeli, neměli jsme ještě kola, auto, nic. Byl to trochu chaos, ale brali jsme to vše s úsměvem. Olympiáda je neuvěřitelný zážitek a do smrti na to budu vzpomínat," dodal Štybar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy