Hejnová si na OH s přehledem pohlídala postup, překážkář Svoboda byl diskvalifikován

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 8. 2016 3:20
S vypuštěným závěrem si doběhla pro postup do olympijského semifinále překážkářka Zuzana Hejnová, když si v rozběhu pohlídala druhé místo. Naopak nedařilo se Petru Svobodovi, který byl z rozběhu na 110 metrů překážek diskvalifikován a v Riu končí.
Zuzana Hejnová nad překážkam
Zuzana Hejnová nad překážkam | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová i Denisa Rosolová postoupily na olympijských hrách v Riu do semifinále běhu na 400 metrů překážek. Dvojnásobná mistryně světa a obhájkyně bronzové medaile Hejnová prošla do dalších bojů hladce z druhého místa ve svém rozběhu, Rosolová postoupila nepřímo časem.

Naopak nedařilo se Petru Svobodovi, který byl z rozběhu na 110 metrů překážek diskvalifikován a v Riu končí. Dosažený čas 13,65 sekundy přitom českému atletovi na postup do semifinále původně stačil. Nakonec by ale ani úspěšný protest neznamenal pro Svobodu postup, protože organizátoři uspořádali na závěr programu ještě dodatečný běh kvůli nerovným povětrnostním podmínkám při prvních dvou rozbězích. A v něm by Svoboda i tak o postupovou pozici přišel.

Hejnová proběhla ve svém teprve druhém běhu na této trati v sezoně cílem v času 55,54 a zlepšila si nejlepší letošní výkon ze Zlaté tretry v Ostravě o 15 setin. V cílové rovině ale už zjevně vypouštěla, přesně jak plánovala. "Pošetřila jsem síly a běžela uvolněně. Mám formu," řekla.

Rosolová ve svém nejlepším letošním času 56,36 doběhla na čtvrtém místě a nejprve se radovala z přímého postupu po diskvalifikaci Jamajčanky Leah Nugentové. Její výprava uspěla s protestem, ale Rosolové nakonec stačil na postup i dosažený čas.

"Spokojená s nejlepším letošním výkonem jsem, ale s časem ne. Myslela jsem, že poběžím rychleji," řekla Rosolová, jež se na trať vydala v rukávech. "Spíš z důvodu zimy. Bála jsem se, co to udělá, když budu tak dlouho svlečená," komentovala model, který běžně obléká Pavel Maslák. "Já jsem možná průkopnice ženského pohlaví. Je to strašně příjemné, že to stahuje ruce," řekla Rosolová.

Svoboda protnul cílovou pásku ve svém rozběhu jako šestý. Za prvním plůtkem vyšlápl z dráhy, na trati potom shodil většinu překážek a některou z nich podle rozhodčích překonal neregulérně. Byl potrestán za její úmyslné shození.

"Běžet takhle špatnej čas, to si nezasloužím být v tom semifinále. Udělat takových školáckých chyb, to je k smíchu," kritizoval se Svoboda. Když se dozvěděl o diskvalifikaci, jen pokrčil rameny. "Teď jsem uvnitř usnul. A tohle pravidlo je divný," mávl rukou.

Před jeho během byly všechny soutěže na stadionu kvůli silnému dešti přerušeny a pořadatelé rozhodli, že poražení překážkáři z prvních dvou rozběhů dostanou druhou šanci. A v dodatečném běhu Jamajčan Deuce Carter zaběhl čas 13,51, kterým by Svobodu tak jako tak odsunul z postupové pozice.

Rudisha obhájil olympijské zlato

Keňan David Rudisha obhájil v Riu de Janeiro olympijské prvenství v běhu na 800 metrů. Světový rekordman a úřadující mistr světa zvítězil v nejlepším letošním světovém čase 1:42,15 minuty před Alžířanem Taufikem Machlúfím, který před čtyřmi lety v Londýně vyhrál patnáctistovku. Třetí skončil americký půlkař Clayton Murphy.

Rudisha převzal vedení zhruba na metě 500 metrů od devatenáctiletého krajana Alfreda Kipketera, který nasazené tempo z prvního kola neudržel a doběhl sedmý. Sedmadvacetiletý obhájce zlata už před sebe nikoho nepustil, jeho čtyři roky starý světový rekord z Londýna 1:40,91 tentokrát v ohrožení nebyl.

O rok starší Machlúfí si za staronovým šampionem doběhl vedle stříbra i pro národní rekord 1:42,61, v Riu bude ještě obhajovat titul na 1500 metrů. Teprve jednadvacetiletý Murphy si zlepšil osobní maximum více než o sekundu na 1:42,93.

Na poloviční trati žen vybojovala zlatou medaili Shaunae Millerová z Baham v letošním světovém maximu a osobním rekordu 49,44. Dvaadvacetiletá vicemistryně světa navázala na krajanku Tonique Williamsovou-Darlingovou, jež triumfovala na této trati v Aténách 2004.

První místo uhájila i přes pád na cílové čáře o šest setin před favorizovanou Allyson Felixovou z USA, která vyčerpanou Bahamanku dotahovala. Světová šampionka Felixová původně chtěla v Riu usilovat o výjimečný double na tratích 200 a 400 metrů, ale na dvoustovce, na níž triumfovala před čtyřmi lety v Londýně, neuspěla v národní kvalifikaci.

Bronzovou medaili získala stejně jako na loňském MS v Pekingu Shericka Jacksonová z Jamajky.

 

Právě se děje

Další zprávy