Česko má další 4. místo, těsně za medaili skočil tyčkař Kudlička. Senzaci způsobil rekordem Brazilec

Nejprve deštivá groteska, pak brazilský tyčkař všem vytřel zrak
Pondělní večerní atletický program nezačal ideálně.
Prudký liják vyhnal ze stadionu kvalifikantky v hodu diskem, i tyčkaře.
Když už se počasí uklidnilo a tyčkaři mohli zahájit soutěž, rozbil se pro změnu výtah, kterým vyjíždí laťky na stojany.
Michal Balner se nakonec dočkal a napoprvé skočil základní výšku 550 centimetrů, to ale od něj bylo všechno a skončil sedmý.
Aktualizováno 16. 8. 2016 6:55
Medaile byla blízko, ale přeci jen trochu vysoko pro tyčkaře Jana Kudličku. Český reprezentant obsadil v olympijském finále čtvrté místo. Michal Balner skončil v Riu de Janeiro sedmý za 550.

Rio de Janeiro - Jan Kudlička obsadil v olympijském finále ve skoku o tyči dělené čtvrté místo výkonem 575 centimetrů. Michal Balner skončil v Riu de Janeiro sedmý za 550.

Senzačním vítězem se stal Thiago Braz da Silva a vybojoval pro Brazílii první zlatou atletickou medaili na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Jako první v historii olympiád překonal šest metrů a výkonem 603 centimetrů porazil i světového rekordmana Renauda Lavillenieho z Francie (598).

Kudlička zvládl napoprvé tři postupné výšky a neuspěl až na 585, čímž by vylepšil o dva centimetry vlastní národní rekord. V taktické bitvě pak dvakrát nepřekonal ani 593 a o místo těsně pod stupni vítězů se podělil s Polákem Piotrem Lisekem.

"Dobrý. Kousek od medaile. Jsem čtvrtej, tak jsem čtvrtej," konstatoval Kudlička. "Udělal jsem tři pěkný skoky, tři výšky na první pokus, to je super. Určitě jsem na 585 měl, ale scénář se vyvíjel tak, že mě to (soupeři) nenechali doskákat. Medaile by byla zajímavější než skočit 585 a být čtvrtý," řekl.

Balner přeskočil jen svoji základní výšku a o sedmou příčku se podělil s dalšími dvěma soupeři.

Dvaadvacetiletý Da Silva je juniorským mistrem světa z roku 2012 a na olympijských hrách byl poprvé. Na světových šampionátech v Moskvě 2013 ani vloni v Pekingu nepostoupil z kvalifikace. Před bouřlivým publikem se ale vypjal k životnímu výkonu. Nejprve si vyrovnal osobní rekord 593, a když do té doby stoprocentní Lavillenie překonal napoprvé i 598, tuto výšku vynechal. A pak k nadšení hlediště na druhý pokus přelétl přes 603, zatímco Lavillenie dvakrát velmi těsně laťku shodil.

Obhájce olympijského zlata a světový rekordman Lavillenie tak musel znovu zvýšit, ale 608 už nepřekonal a musel se spokojit se stříbrem. Třetí skončil Američan Sam Kendricks (585).

"Zlato - neskutečné. A poprvé přes šest metrů. Moje domácí město chtělo, abych to tu vyhrál. Hlediště mě hnalo až moc. Musel jsem se koncentrovat na techniku a zapomenout na lidi," řekl Da Silva. Publikum komentoval i Lavillenie, kterému naopak hlediště úspěch na 608 nepřálo. "To nebylo fair play. Tohle patří na fotbal, ne na atletiku," postěžoval si Francouz.