Světový šampionát motorek startuje v Kataru bez MotoGP a z Čechů jen se Salačem

Radek Vičík Radek Vičík
6. 3. 2020 12:32
Pouze dvěma závody a s jediným českým závodníkem odstartuje v neděli v katarském Losailu už 72. ročník světového šampionátu silničních motocyklů.

Takový začátek sezony svět jedné stopy už dlouho nepamatuje. Úvodní podnik sice nebyl zrušen, ale kvůli 14denní karanténě na ochranu před koronavirem pro všechny, kteří byli nedávno v Itálii, bude Velké ceně Kataru chybět její zlatý hřeb - MotoGP.

Piloti, mechanici i inženýři stájí elitní kategorie sice byli nedávno v Losailu na testech, jenže pak se vrátili zpátky domů. A protože centrem seriálu je po jezdecké i logistické stránce právě Apeninský poloostrov, neměli by šanci stihnout program Grand Prix začínající už v pátek úvodními dvěma tréninky.

Pro třídy Moto2 a Moto3 bylo štěstím, že svoje testy odjely až minulý víkend. Všichni členové týmů zůstali  v zemi na pobřeží Perského zálivu a vyhnuli se tak karanténě.

Pro kalendář mistrovství světa to není jediná rána. Původně plánovaný druhý závod v Thajsku byl kvůli viru COVID-19 přeložen na 4. října. MotoGP tak čeká ostrý start až začátkem dubna v americkém Austinu. Tedy měsíc po původně plánované první Grand Prix. Vedení seriálu navíc nevylučuje, že v případě potřeby by se některé závody mohly odjet před prázdnými tribunami.

Bez Abrahama i Kornfeila

Jak je zredukovaný program katarského závodu, tak ubylo i Čechů na startovní listině. V MotoGP vypadl Karel Abraham. I když měl s týmem Reale Avintia Racing stále platný kontrakt, vedení ho nahradilo chráněncem Ducati Johannem Zarcem z Francie.

Koncem ledna pak přišla šokující zpráva od Jakuba Kornfeila: "Končím!". Kvůli problémům s financováním a celkovou psychickou únavou ukončil český jezdec v 26 letech svoji kariéru. Přitom i on měl už na rok 2020 podepsaný kontrakt, měl závodit za stáj Moto3 BOE Skull Rider Mugen Race.

Ve světovém šampionátu tak z tuzemských zástupců zůstal jen loňský Kornfeilův týmový kolega Filip Salač. 18letá naděje vyměnila KTM za Hondu a barvy stáje PrüstelGP za italský VNE Snipers Team.

Slibné Salačovy časy

Ve zmiňovaných testech v Losailu se mu nadmíru dařilo, zajel nejrychlejší čas. Jako jediný se dostal pod hodnotu 2:05 na kolo, navíc s náskokem 0,519 vteřiny na druhého Ai Oguru. Salačův týmový kolega Tony Arbolino skončil třetí se ztrátou půl vteřiny.

"Hned od prvních testů jsem cítil, že mi Honda sedí. Od prvních kol jsem jezdil docela rychle, i když mi přišlo, že jedu pomalu. V Jerezu (na předchozích testech, pozn. red.) i Kataru jsem myslel hlavně na to, abych zajížděl kola sám a neohlížel se na nikoho," uvedl rodák z Mladé Boleslavi.

"Už se těším na první závody. Myslím, že jsme dobře připraveni, a nečekal jsem, že na Hondě budu takhle vysoko. Moc děkuji všem za podporu," dodal Salač.

To, jestli mu forma vydrží, se ukáže už v sobotu v kvalifikaci. Vlastní Velká cena Kataru třídy Moto3 startuje v neděli ve 14:20 našeho času.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy