Světový šampionát motorek startuje v Kataru bez MotoGP a z Čechů jen se Salačem

Radek Vičík Radek Vičík
6. 3. 2020 12:32
Pouze dvěma závody a s jediným českým závodníkem odstartuje v neděli v katarském Losailu už 72. ročník světového šampionátu silničních motocyklů.

Takový začátek sezony svět jedné stopy už dlouho nepamatuje. Úvodní podnik sice nebyl zrušen, ale kvůli 14denní karanténě na ochranu před koronavirem pro všechny, kteří byli nedávno v Itálii, bude Velké ceně Kataru chybět její zlatý hřeb - MotoGP.

Piloti, mechanici i inženýři stájí elitní kategorie sice byli nedávno v Losailu na testech, jenže pak se vrátili zpátky domů. A protože centrem seriálu je po jezdecké i logistické stránce právě Apeninský poloostrov, neměli by šanci stihnout program Grand Prix začínající už v pátek úvodními dvěma tréninky.

Pro třídy Moto2 a Moto3 bylo štěstím, že svoje testy odjely až minulý víkend. Všichni členové týmů zůstali  v zemi na pobřeží Perského zálivu a vyhnuli se tak karanténě.

Pro kalendář mistrovství světa to není jediná rána. Původně plánovaný druhý závod v Thajsku byl kvůli viru COVID-19 přeložen na 4. října. MotoGP tak čeká ostrý start až začátkem dubna v americkém Austinu. Tedy měsíc po původně plánované první Grand Prix. Vedení seriálu navíc nevylučuje, že v případě potřeby by se některé závody mohly odjet před prázdnými tribunami.

Bez Abrahama i Kornfeila

Jak je zredukovaný program katarského závodu, tak ubylo i Čechů na startovní listině. V MotoGP vypadl Karel Abraham. I když měl s týmem Reale Avintia Racing stále platný kontrakt, vedení ho nahradilo chráněncem Ducati Johannem Zarcem z Francie.

Koncem ledna pak přišla šokující zpráva od Jakuba Kornfeila: "Končím!". Kvůli problémům s financováním a celkovou psychickou únavou ukončil český jezdec v 26 letech svoji kariéru. Přitom i on měl už na rok 2020 podepsaný kontrakt, měl závodit za stáj Moto3 BOE Skull Rider Mugen Race.

Ve světovém šampionátu tak z tuzemských zástupců zůstal jen loňský Kornfeilův týmový kolega Filip Salač. 18letá naděje vyměnila KTM za Hondu a barvy stáje PrüstelGP za italský VNE Snipers Team.

Slibné Salačovy časy

Ve zmiňovaných testech v Losailu se mu nadmíru dařilo, zajel nejrychlejší čas. Jako jediný se dostal pod hodnotu 2:05 na kolo, navíc s náskokem 0,519 vteřiny na druhého Ai Oguru. Salačův týmový kolega Tony Arbolino skončil třetí se ztrátou půl vteřiny.

"Hned od prvních testů jsem cítil, že mi Honda sedí. Od prvních kol jsem jezdil docela rychle, i když mi přišlo, že jedu pomalu. V Jerezu (na předchozích testech, pozn. red.) i Kataru jsem myslel hlavně na to, abych zajížděl kola sám a neohlížel se na nikoho," uvedl rodák z Mladé Boleslavi.

"Už se těším na první závody. Myslím, že jsme dobře připraveni, a nečekal jsem, že na Hondě budu takhle vysoko. Moc děkuji všem za podporu," dodal Salač.

To, jestli mu forma vydrží, se ukáže už v sobotu v kvalifikaci. Vlastní Velká cena Kataru třídy Moto3 startuje v neděli ve 14:20 našeho času.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy