Marquez slaví čtvrtý titul šampiona MotoGP, Abraham získal ve Valencii dva body

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 12. 11. 2017 14:48
Až posledních závod letošního ročníku světového šampionátu MotoGP rozhodl o jménu šampiona. Stal se jím Marc Marquez, který v elitní třídě získal čtvrtý titul a celkově v kariéře šestý.
Marc Marquez slaví titul mistra světa třídy MotoGP.
Marc Marquez slaví titul mistra světa třídy MotoGP. | Foto: Repsol Honda Team

ValencieMarc Marquez se stal počtvrté v kariéře šampionem MotoGP. Španělský jezdec o tom rozhodl na domácí půdě, když ve Velké ceně Valencie obsadilo třetí místo. To mu bohatě stačilo v boji s továrním pilotem Ducati Andreou Doviziosem, jenž po pádu závod vzdal. Marquez vyhrál s náskokem 37 bodů před Italem.

V posledním podniku sezony na body dosáhl Karel Abraham v MotoGP, jenž obsadil 14. pozici. Jakub Kornfeil v Moto3  dojel osmnáctý.

Marquez kontroloval závod elitní třídy od startu z pole position, zatímco jeho italský rival se musel probíjet z deváté pozice. 24letý Španěl nijak neriskoval, v pátém kole se před něj hladce dostal Johann Zarco na Yamaze.

V té době  už byl Dovizioso pátý za týmovým kolegou Lorenzem. Španěl se ale neměl moc k tomu, aby uchazeče o titul pustil před sebe a ignoroval i tabule z boxů, které mu dávaly jasně najevo, aby obětoval čtvrtou pozici ve prospěch Itala.

Frustrace v boxech Ducati:

Sedm kol před koncem Marquez udělal v souboji se Zarcem a vyjel mimo trať. Do závodu se vrátil pátý za dvojicí jezdců Ducati. Ovšem ani to s Lorenzem nepohnulo. Všechno vyřešil v následujícím kole nejdřív pád španělského jezdce a následně i přemotivovaného Doviziosa.

Doviziosův pád:

Marquez dál bojoval a nakonec po souboji se Zarcem zakončil sezonu před domácími fanoušky třetím místem. Hlavně si ale dojel pro čtvrtý titul v elitní třídě a celkově šestý v kariéře. První místo slavil jeho týmový kolega od Hondy, Španěl Dani Pedrosa.

Marquez slaví s fanoušky titul šampiona MotoGP:

Abraham se po startu propadl na konec druhé desítky, pak ale začal postupoval kupředu a výsledkem byla desátá bodovaná příčka v sezoně. S 32 body patří brněnskému jezdci týmu Pull&Bear Aspar na nejslabším stroji celého závodního pole MotoGP konečná dvacátá pozice.

Kornfeil se rozloučil se slabou motorkou Peugeot, v příštím roce se v barvách týmu MC Saxoprint v Moto3 po dvou sezonách vrátí do sedla KTM. Letos český závodník bodoval jen čtyřikrát a s 26 body mu patří konečná 22. příčka.

"Po startu z deváté řady, si myslím, osmnácté místo není vůbec špatné. Je skvělé skončit závod jako nejrychlejší Peugeot/Mahindra a potvrdit tak roli jezdce s nejvíce body na tomto stroji," uvedl český jezdec.

Zvítězil Španěl Jorge Martin, který proměnil v premiérové vítězství až devátou pole position v této sezoně. Pomohly mu k tomu i problémy krajana a jistého mistra světa Joana Mira. Ten se během závodu dostal mimo trať a z konce druhé desítky se dokázal probít zpět na druhé místo. Španělské pódium doplnil třetí Marcos Ramirez.

Divoký pád Itala Fabia di Giannantonia v závodě Moto3:

Se šampionátem se ve Valencii rozloučila značka Mahindra, na níž jezdil fakticky jezdil i Kornfeil. Jeho Peugeot byl totiž indický motocykl s jinou značkou na kapotě.

Ve třídě Moto2 zvítězil Portugalec Miguel Oliveira, druhý byl letošní mistr světa Frnaco Morbidelli a třetí Jihoafričan Brad Binder.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 46:08,125, 2. Zarco (Fr./Yamaha) -0,337, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -10,861, 4. Rins (Šp./Suzuki) -13,567, 5. Rossi (It./Yamaha) -13,817, 6. Iannone (It./Suzuki) -14,516, …14. Abraham (ČR/Ducati) -41,988.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. M. Márquez 298, 2. Dovizioso (It./Ducati) 261, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) 230, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 210, 5. Rossi 208, 6. Zarco 174, …20. Abraham 32.

Moto2: 1. Oliveira (Portug./KTM) 43:15,843, 2. Morbidelli (It./Kalex) -2,154, 3. Binder (JAR/KTM) -4,181, 4. Bagnaia (It./Kalex) -11,181, 5. Á. Márquez (Šp./Kalex) -12,146, 6. Syahrin (Malaj./Kalex) -14,595.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Morbidelli 308, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) 243, 3. Oliveira 241, 4. Á. Márquez 201, 5. Bagnaia 174, 6. Pasini (It./Kalex) 148.

Moto3: 1. Martín 40:02,193, 2. Mir (oba Šp./Honda) -3,760, 3. Ramírez (Šp./KTM) -3,877, 4. Fenati -3,953, 5. Bastianini (oba It./Honda) -3,999, 6. Guevara (Šp./KTM) -4,940, …18. Kornfeil (ČR/Peugeot) -33,128.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Mir 341, 2. Fenati 248, 3. Canet (Šp./Honda) 199, 4. Martín 196, 5. Di Giannantonio (It./Honda) 153, 6. Bastianini 141, …22. Kornfeil 26.

před 2 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.