Kornfeil znovu potvrdil, že to na vodě umí, v Brně dojel šestý. MotoGP vyhrál Crutchlow

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
Aktualizováno 21. 8. 2016 15:27
Jakub Kornfeil si dojel před domácími fanoušky v Grand Prix třídy Moto3 pro výborné šesté místo, čímž jen o jednu pozici zaostal za svým nejlepším domácím výsledkem z roku 2010.
Jakub Kornfeil to na vodě umí.
Jakub Kornfeil to na vodě umí. | Foto: Gold & Goose Photography

Brno - Jakub Kornfeil znovu dokázal, že je mistrem jízdy na vodě a ve Velké ceně České republiky třídy Moto3 v Brně si dojel pro 6. místo. Karel Hanika závodící na divokou kartu, obsadil 16. místo. Zvítězil Brit John McPhee na Peugeotu.

V královské kategorii MotoGP si na Masarykově okruhu připsal premiérový triumf v šampionátu Brit Cal Crutchlow, který tak zabránil druhému Valentinu Rossimu slavit na jihu Moravy rekordní osmý triumf. Závod Moto2 vyhrál Němec Jonas Folger.

Kornfeil byl se šestým místem spokojený

Kornfeilovi skvěle vyšel start a už v nájezdu na divácky oblíbený stadion se probojoval na třetí místo. V úvodu druhého kola se jezdec sedlající KTM dokonce objevil na druhém místě, před ním jel už jen Španěl Jorge Martin.

"V úvodu to bylo skvělé. Já jsem jenom nedokázal udržet tempo kluků vepředu, což mě štvalo. Šesté místo je ale dobré, je to hromada bodů, které se počítají. Na pódium jsem dnes neměl, to si musím přiznat," řekl Kornfeil. Ocenil i práci mechaniků při přípravě motocyklu a zároveň byl rád, že svoji hondu neponičil při nějakém pádu.

Právě chyby soupeřů v závěru mu pomohly dostat se až na čtvrté místo. V posledních dvou kolech jej předstihli Italové Enea Bastianini s Niccolem Antonellim, útok dalších soupeřů už odrazil. "Snažil jsem se všechny držet za sebou, jak to šlo. Věděl jsem, že když se dostane někdo dopředu, tak mně může ujet. Zatáčky jsem tak najížděl defenzivně a držel jsem stopu, což se mi prakticky dařilo až do cíle," řekl jezdec týmu Drive M7 SIC.

Hanika: Dnes mi to nesedělo

Šesté místo je pro Kornfeila druhým nejlepším výsledkem na brněnské trati. Lépe skončil pouze při své premiéře v roce 2010, kdy byl pátý. V průběžném pořadí MS zůstal desátý s 68 body. Po dnešku už ale má čtrnáctibodový náskok před jedenáctým Pawim, který po pádu v Brně nebodoval.

Hanika se v průběhu tréninků i kvalifikace držel na bodovaných pozicích, v závodě ale na většinu soupeřů nestačil. Od začátku se držel ve třetí desítce a šestnáctý nakonec dojel hlavně díky pádům ostatních.

"Jsem spokojený hlavně s tím, že náš cíl byl dojet závod, což se nám za těžkých podmínek podařilo. To, že chybělo místo k bodu, samozřejmě mrzí," řekl Hanika, jenž na patnáctého Němce Philippa Öttla ztratil 14 sekund. "Normálně bývám za deště rychlejší, ale dnes mi to nesedlo. Na začátku jsme si přáli vodu, ale na konci víkendu bych byl radši za sucho, tam jsme měli větší šance získat body. Ale dojeli jsme, to je dobré," dodal Hanika.

Crutchlow si připsal premiérové vítězství

Jezdci MotoGP jako jediní v Brně nezávodili v dešti a postupně se měnící podmínky do výsledků výrazně promluvily. Nejlépe se s nimi vyrovnal Cal Crutchlow. Rossi ve druhé polovině závodu předvedl skvělý výkon a dokázal se posunout z třinácté pozice až na druhou. Třetí byl lídr průběžného pořadí Španěl Marc Márquez. Fenomenální Ital se ale alespoň posunul na druhé místo seriálu před Jorgeho Lorenza ze Španělska, který tentokrát nebodoval.

"Cítím se nejlépe, jak jen mohu. Byl to fantastický závod," radoval se Crutchlow. "Motorka i pneumatiky fungovaly výborně, pomohlo nám i to, že jsme je dobře zvolili," řekl třicetiletý Brit. "Bylo to hodně zajímavé. Nevyhrál jsem, ale posunul jsem se na druhé místo v MS, takže jsem spokojený," uvedl Rossi.

Závod Moto2 vyhrál Němec Folger a oslavil první triumf v této sezoně. Druhý byl Španěl Alex Rins a třetí Brit Sam Lowes. Folger si na mokré trati Masarykova okruhu dojel pro páté vítězství v kariéře, v Brně vyhrál podruhé po čtyřech letech. Lídr šampionátu a obhájce prvenství Francouz Johann Zarco skončil až jedenáctý, jeho náskok před druhým Rinsem se snížil na 19 bodů.

Velká cena České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně:

Moto3: 1. McPhee (Brit./Peugeot) 45:36,087, 2. Martín (Šp./Mahindra) -8,806, 3. Di Giannantonio -9,777, 4. Bastianini -10,654, 5. Antonelli (všichni It./Honda) -13,872, 6. Kornfeil (ČR/Honda) -15,533, ...16. Hanika (ČR/KTM) -57,814.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 18 závodů): 1. B. Binder (JAR/KTM) 179 b., 2. Navarro (Šp./Honda) 118, 3. Bastianini 94, 4. Fenati (It./KTM) 93, 5. Bagnaia (It./Mahindra) 90, 6. Bulega (It./KTM) 89, ...10. Kornfeil 68.

Moto2: 1. Folger (Něm./Kalex) 45:30,342, 2. Rins (Šp./Kalex) -5,175, 3. Lowes (Brit./Kalex) -9,021, 4. Pasini (It./Kalex) -14,763, 5. Á. Márquez (Šp./Kalex) -17,959, 6. Syahrin (Malaj./Kalex) -24,247.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 18 závodů): 1. Zarco (Fr./Kalex) 181, 2. Rins 162, 3. Lowes 137, 4. Folger 108, 5. Lüthi (Švýc./Kalex) 106, 6. Morbidelli (It./Kalex) 94.

MotoGP: 1. Crutchlow (Brit./Honda) 47:44,290, 2. Rossi (It./Yamaha) -7,298, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -9,587, 4. Baz (Fr./Ducati) -12,558, 5. Barberá (Šp./Ducati) -13,093, 6. Laverty (Ir./Ducati) -13,812.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 18 závodů): 1. M. Márquez 197, 2. Rossi 144, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) 138, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 109, 5. Viňales (Šp./Suzuki) 100, 6. Iannone (It./Ducati) 96.