Kornfeil zakončil stíhací jízdu 6., Další Češi bez bodů

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 4. 5. 2014 14:56
Marc Marquez oslavil v Jerezu 100. Velkou cenu v kariéře vítězstvím v závodě MotoGP. | Foto: Reuters

Jerez - Jakub Kornfeil obsadil šesté místo ve Velké ceně Španělska silničních motocyklů třídy Moto3 v Jerezu. Karel Hanika na body nedosáhl, když dojel devatenáctý. Karel Abraham v MotoGP ze závodu odstoupil.

Oba Češi v nejslabší třídě po předvedli nevydařené kvalifikaci velkou stíhací jízdu. Kornfeil se posunul o pět míst, Hanika dokonce o deset.

Hned po startu Kornfeil poskočil o jedno místo kupředu a postupně se závodním polem probíjel kupředu. Po šesti kolech se v první dvacítce objevil Hanika, který startoval až z 29. pozice.

Páté místo bylo zakleté

Deset kol před koncem se Kornfeil dotáhl na vedoucí skupinu a začal bojovat s lídrem seriálu Jackem Millerem o páté místo. Australan ale jezdci stáje Calvo brzy ujel a Kornfeil tak jel více méně osamoceně na šesté pozici a číhal na svoji šanci. Ta sice nevyšla, ale konečné šesté místo je potvrzením jeho letošní skvělé formy.

"Chvíli jsem bojoval s Millerem, ale pak už to ale dál nešlo a já začal ztrácet. Předjel mě i Isaac a já byl šestý. I když jsem se snažil zuby nehty udržet v první skupině, nešlo to. Pomaličku se vzdalovali a já už fakt neměl na to, abych do toho boje zasáhl," popsal Korfeil svůj marný boj o páté místo.

Pro druhý triumf po sobě si v Jerezu dojel Ital Romano Fenati, který se tak na Millera v čele hodnocení MS dotáhl už jen na pět bodů.

Také v druhém závodě dne neuspěl domácí jezdec. Závod Moto2 vyhrál suverénně z pole position zkušený Fin Mika Kallio na Kalexu.

Abrahama zradila přední brzda

Španělé se tak dočkali až na závěr v elitní třídě MotoGP. Marc Marquez vyhrál i čtvrtý podnik sezony a oslavil tak tím nejlepším způsobem 100. Grand Prix kariéry. Po startu ho sice na chvíli předjel zkušený Valentino Rossi, ale Ital na Yamaze se brzy ocitl na druhém místě a domácí mladík se mu rychle vzdaloval.

Rossi si i tak přijel pro další druhé místo v této sezoně, když za sebou nechal další dva Španěly, Daniho Pedrosu (Honda) a Jorge Lorenza. Pro něj to byla také kulatá Velká cena. Lorenzo absolvoval 200. závod v MS.

Abraham na Hondě specifikace Open se po startu sice držel blízko bodované patnáctky, ale ve druhém kole spadl. V závodě vydržel ještě dalších patnáct minut, ale pak zajel do boxů.

"V druhém kole při nájezdu do první zatáčky začala vadnout přední brzda. Páka se postupně propadala, a i když jsem zvládl něco zbrzdit, nebylo to dost na to, abych zatáčku projel. Po pádu jsem se ještě vrátil zpátky, ale brzda byla pořád horší a nemělo smysl riskovat, že selže úplně. Takže jsem po pár kolech zajel do boxu," vysvětlil Abraham příčinu svých problémů v Jerezu.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu:

Moto3: 1. Fenati (It./KTM) 41:28,584, 2. Vázquez -0,144, 3. Rins (oba Šp./Honda) -0,147, 4. Miller (Austr./KTM) -1,224, 5. I. Viňales (Šp./KTM) -1,244, 6. Kornfeil -1,857, ...19. Hanika (oba ČR/KTM) -23,741.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 18 závodů): 1. Miller 79, 2. Fenati 74, 3. Vázquez 62, 4. Rins 51, 5. Á. Márquez (Šp./Honda) 49, 6. Kornfeil 31, ...17. Hanika 8.

Moto2: 1. Kallio (Fin./Kalex)44:56,004, 2. Aegerter (Švýc./Suter) -2,434, 3. Folger (Něm./Kalex) -3,668, 4. Rabat -5,431, 5. M. Viňales -9,786, 6. Salom (všichni Šp./Kalex) -11,356.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 18 závodů): 1. Rabat 83, 2. Kallio 67, 3. M. Viňales 49, 4. Aegerter 49, 5. Corsi (It./Forward KLX) 33, 6. Lüthi (Švýc./Suter) 32.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 45:24,134, 2. Rossi (It./Yamaha) -1,431, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -1,529, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -8,541, 5. Dovizioso (It./Ducati) -27,494, 6. Bautista (Šp./Honda) -27,606, ...Abraham (ČR/Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 18 závodů): 1. M. Márquez 100, 2. Pedrosa 72, 3. Rossi 61, 4. Dovizioso 45, 5. Lorenzo 35, 6. Bradl (Něm./Honda) 30, ...17. Abraham 8.