Znojmo? Pro nizozemského kapitána vrchol kariéry

Lukáš Caha Lukáš Caha
27. 7. 2016 10:25
Znojemští hokejisté budovali přes léto kádr složený z různých koutů světa. Do svých řad angažovali i devětadvacetiletého kapitána nizozemské reprezentace Kevina Bruijstena.
Nizozemský kapitán Kevin Bruijsten v barvách Orlů
Nizozemský kapitán Kevin Bruijsten v barvách Orlů | Foto: Lukáš Caha

Znojmo – Podobně jako extraligové kluby přípravu na ledě zahájili začátkem týdne i znojemští hokejisté, na které čeká nesmírně těžká sezóna. Nejenže budou chtít navázat na loňskou účast ve finále mezinárodní EBEL ligy, ale rádi by uspěli i v prestižní Lize mistrů, v níž budou jejími soupeři německý Mnichov a švýcarský Fribourg v čele s Romanem Červenkou.

Vedení Orlů tak přes léto nezahálelo a přivedlo do města vína a okurek hokejové talenty z různých koutů světa. Příkladem je útočník Kevin Bruijsten z Nizozemí. Místní reprezentace, jejímž kapitánem je právě Bruijsten, letos postoupila do první divize mistrovství světa a ve skupině B bude bojovat o postup s Japonskem, Velkou Británií, Litvou, Chorvatskem a Estonskem.  

"Hokej u nás není populární, neuživíte se jím. Všichni tu hrají fotbal," přiznává v rozhovoru devětadvacetiletý forvard, kterého přivedl k hokeji jeho otec, nizozemský reprezentační brankář.

"Navštěvoval jsem sportovní školu v rodném Nijmegenu. Tam se koncentrovali ti nejlepší hokejisté v zemi. Když jsem ale někomu na ulici řekl, že jsem hokejista, byl zmatený. Vy tady máte stadion? Jak se to vůbec hraje?" ptali se ho.

Výborné platové podmínky ve Francii

Zahraniční angažmá si Bruijsten vyzkoušel poprvé v roce 2008. To působil ve čtvrté německé lize v Essenu. Po sezóně se vrátil zpět do Nizozemí, kterému byl věrný dalších pět let.

Následně směřovaly jeho kroky do Amiens ve Francii. "Francouzský hokej je hodně podceňovaný, ale přitom tam funguje spousta skvělých týmů, kde jsou výborné platové podmínky, zázemí i základna fanoušků. Náš klub, Rouen, Grenoble i Gap vyprodávají každý zápas," vzpomíná na dvě sezóny strávené na severu Francie.

Základní část nejvyšší tuzemské ligy zde má pouhých šestadvacet utkání. "No jo, jenže k tomu hrajete ještě francouzský a ligový pohár. Ve finále to dělá dva až tři zápasy týdně. Víc by to kvůli vzdálenostem ani nešlo," vysvětluje.

Nyní stojí před nizozemským reprezentantem nová výzva, kterou považuje za dosavadní vrchol své kariéry: "Zahraji si Ligu mistrů! Už jen to samo o sobě zní úžasně."

Na trénincích nestát v první řadě

Bruijsten přiletěl do České republiky v pátek a snaží se co nejrychleji adaptovat do místní kultury. "Už jsem si prošel město, ale bylo horko, takže jsem moc lidí nepotkal. Co se týče architektury, udělalo na mě Znojmo dojem," říká útočník, jenž plynně ovládá čtyři jazyky, a rád by se naučili Česky.

Tréninky, které vede hlavní trenér Orlů Jiří Režnar v češtině, pro něj však nejsou žádnou bariérou. "Hokejová komunikace je všude na světě podobná. Snažím se jen nestát v první řadě. Pak už není problém zopakovat to, co dělají kluci přede mnou," usmívá se.

Znojmo trénuje na ledě tento týden téměř kompletní. Trenéři čekají už jen na dvě posily z Kanady, které se k týmu připojí 1. srpna. Úvodní přípravný zápas odehrají Orli v pátek 5. srpna na domácí půdě proti extraligovým Vítkovicím

 

Právě se děje

před 30 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 na Prahu byla za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 byla odpoledne za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu asi 1,5 hodiny neprůjezdná kvůli havárii cisterny a osobního auta. Původně oznámená byla nehoda cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček. Provoz byl obnoven před 9:30, kolony měly asi osm kilometrů.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Před 9:30 byl provoz obnoven dvěma pruhy, havarovaná auta byla odstavena na krajnici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy