Znojmo? Pro nizozemského kapitána vrchol kariéry

Lukáš Caha Lukáš Caha
27. 7. 2016 10:25
Znojemští hokejisté budovali přes léto kádr složený z různých koutů světa. Do svých řad angažovali i devětadvacetiletého kapitána nizozemské reprezentace Kevina Bruijstena.
Nizozemský kapitán Kevin Bruijsten v barvách Orlů
Nizozemský kapitán Kevin Bruijsten v barvách Orlů | Foto: Lukáš Caha

Znojmo – Podobně jako extraligové kluby přípravu na ledě zahájili začátkem týdne i znojemští hokejisté, na které čeká nesmírně těžká sezóna. Nejenže budou chtít navázat na loňskou účast ve finále mezinárodní EBEL ligy, ale rádi by uspěli i v prestižní Lize mistrů, v níž budou jejími soupeři německý Mnichov a švýcarský Fribourg v čele s Romanem Červenkou.

Vedení Orlů tak přes léto nezahálelo a přivedlo do města vína a okurek hokejové talenty z různých koutů světa. Příkladem je útočník Kevin Bruijsten z Nizozemí. Místní reprezentace, jejímž kapitánem je právě Bruijsten, letos postoupila do první divize mistrovství světa a ve skupině B bude bojovat o postup s Japonskem, Velkou Británií, Litvou, Chorvatskem a Estonskem.  

"Hokej u nás není populární, neuživíte se jím. Všichni tu hrají fotbal," přiznává v rozhovoru devětadvacetiletý forvard, kterého přivedl k hokeji jeho otec, nizozemský reprezentační brankář.

"Navštěvoval jsem sportovní školu v rodném Nijmegenu. Tam se koncentrovali ti nejlepší hokejisté v zemi. Když jsem ale někomu na ulici řekl, že jsem hokejista, byl zmatený. Vy tady máte stadion? Jak se to vůbec hraje?" ptali se ho.

Výborné platové podmínky ve Francii

Zahraniční angažmá si Bruijsten vyzkoušel poprvé v roce 2008. To působil ve čtvrté německé lize v Essenu. Po sezóně se vrátil zpět do Nizozemí, kterému byl věrný dalších pět let.

Následně směřovaly jeho kroky do Amiens ve Francii. "Francouzský hokej je hodně podceňovaný, ale přitom tam funguje spousta skvělých týmů, kde jsou výborné platové podmínky, zázemí i základna fanoušků. Náš klub, Rouen, Grenoble i Gap vyprodávají každý zápas," vzpomíná na dvě sezóny strávené na severu Francie.

Základní část nejvyšší tuzemské ligy zde má pouhých šestadvacet utkání. "No jo, jenže k tomu hrajete ještě francouzský a ligový pohár. Ve finále to dělá dva až tři zápasy týdně. Víc by to kvůli vzdálenostem ani nešlo," vysvětluje.

Nyní stojí před nizozemským reprezentantem nová výzva, kterou považuje za dosavadní vrchol své kariéry: "Zahraji si Ligu mistrů! Už jen to samo o sobě zní úžasně."

Na trénincích nestát v první řadě

Bruijsten přiletěl do České republiky v pátek a snaží se co nejrychleji adaptovat do místní kultury. "Už jsem si prošel město, ale bylo horko, takže jsem moc lidí nepotkal. Co se týče architektury, udělalo na mě Znojmo dojem," říká útočník, jenž plynně ovládá čtyři jazyky, a rád by se naučili Česky.

Tréninky, které vede hlavní trenér Orlů Jiří Režnar v češtině, pro něj však nejsou žádnou bariérou. "Hokejová komunikace je všude na světě podobná. Snažím se jen nestát v první řadě. Pak už není problém zopakovat to, co dělají kluci přede mnou," usmívá se.

Znojmo trénuje na ledě tento týden téměř kompletní. Trenéři čekají už jen na dvě posily z Kanady, které se k týmu připojí 1. srpna. Úvodní přípravný zápas odehrají Orli v pátek 5. srpna na domácí půdě proti extraligovým Vítkovicím

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy