Znojmo? Pro nizozemského kapitána vrchol kariéry

Lukáš Caha Lukáš Caha
27. 7. 2016 10:25
Znojemští hokejisté budovali přes léto kádr složený z různých koutů světa. Do svých řad angažovali i devětadvacetiletého kapitána nizozemské reprezentace Kevina Bruijstena.
Nizozemský kapitán Kevin Bruijsten v barvách Orlů
Nizozemský kapitán Kevin Bruijsten v barvách Orlů | Foto: Lukáš Caha

Znojmo – Podobně jako extraligové kluby přípravu na ledě zahájili začátkem týdne i znojemští hokejisté, na které čeká nesmírně těžká sezóna. Nejenže budou chtít navázat na loňskou účast ve finále mezinárodní EBEL ligy, ale rádi by uspěli i v prestižní Lize mistrů, v níž budou jejími soupeři německý Mnichov a švýcarský Fribourg v čele s Romanem Červenkou.

Vedení Orlů tak přes léto nezahálelo a přivedlo do města vína a okurek hokejové talenty z různých koutů světa. Příkladem je útočník Kevin Bruijsten z Nizozemí. Místní reprezentace, jejímž kapitánem je právě Bruijsten, letos postoupila do první divize mistrovství světa a ve skupině B bude bojovat o postup s Japonskem, Velkou Británií, Litvou, Chorvatskem a Estonskem.  

"Hokej u nás není populární, neuživíte se jím. Všichni tu hrají fotbal," přiznává v rozhovoru devětadvacetiletý forvard, kterého přivedl k hokeji jeho otec, nizozemský reprezentační brankář.

"Navštěvoval jsem sportovní školu v rodném Nijmegenu. Tam se koncentrovali ti nejlepší hokejisté v zemi. Když jsem ale někomu na ulici řekl, že jsem hokejista, byl zmatený. Vy tady máte stadion? Jak se to vůbec hraje?" ptali se ho.

Výborné platové podmínky ve Francii

Zahraniční angažmá si Bruijsten vyzkoušel poprvé v roce 2008. To působil ve čtvrté německé lize v Essenu. Po sezóně se vrátil zpět do Nizozemí, kterému byl věrný dalších pět let.

Následně směřovaly jeho kroky do Amiens ve Francii. "Francouzský hokej je hodně podceňovaný, ale přitom tam funguje spousta skvělých týmů, kde jsou výborné platové podmínky, zázemí i základna fanoušků. Náš klub, Rouen, Grenoble i Gap vyprodávají každý zápas," vzpomíná na dvě sezóny strávené na severu Francie.

Základní část nejvyšší tuzemské ligy zde má pouhých šestadvacet utkání. "No jo, jenže k tomu hrajete ještě francouzský a ligový pohár. Ve finále to dělá dva až tři zápasy týdně. Víc by to kvůli vzdálenostem ani nešlo," vysvětluje.

Nyní stojí před nizozemským reprezentantem nová výzva, kterou považuje za dosavadní vrchol své kariéry: "Zahraji si Ligu mistrů! Už jen to samo o sobě zní úžasně."

Na trénincích nestát v první řadě

Bruijsten přiletěl do České republiky v pátek a snaží se co nejrychleji adaptovat do místní kultury. "Už jsem si prošel město, ale bylo horko, takže jsem moc lidí nepotkal. Co se týče architektury, udělalo na mě Znojmo dojem," říká útočník, jenž plynně ovládá čtyři jazyky, a rád by se naučili Česky.

Tréninky, které vede hlavní trenér Orlů Jiří Režnar v češtině, pro něj však nejsou žádnou bariérou. "Hokejová komunikace je všude na světě podobná. Snažím se jen nestát v první řadě. Pak už není problém zopakovat to, co dělají kluci přede mnou," usmívá se.

Znojmo trénuje na ledě tento týden téměř kompletní. Trenéři čekají už jen na dvě posily z Kanady, které se k týmu připojí 1. srpna. Úvodní přípravný zápas odehrají Orli v pátek 5. srpna na domácí půdě proti extraligovým Vítkovicím

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"V Austrálii máme taky problémy." Desetitisíce Australanů protestovaly proti rasismu

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10.000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy