Máš domácího mazlíčka? Znojmo buduje multikulturní tým, talenty loví po celém světě

Lukáš Caha Lukáš Caha
1. 6. 2016 6:28
Znojemští hokejisté budují na svoji šestou sezonu v mezinárodní EBEL lize multikulturní tým. Na soupisce mají kromě Čechů a Slováků i Kanaďany, Rakušana, Poláka či Nizozemce.
Znojmo se chystá již na svoji šestou sezonu v mezinárodní EBEL lize
Znojmo se chystá již na svoji šestou sezonu v mezinárodní EBEL lize | Foto: Lukáš Caha

Znojmo  Jde Čech, Slovák, Kanaďan, Rakušan, Polák, Nizozemec a Ital… Ne, takto nezačíná vtip, ale v tomto pořadí mohou již v příští sezoně nastupovat na led znojemští hokejisté. Vedení klubu totiž po úspěšném ročníku, kdy se Orli stali vicemistry mezinárodní EBEL ligy, rozhodilo sítě nejen po střední Evropě.  

Zatímco v uplynulém ročníku měli trenéři v kádru hráče pouze ze čtyř zemí, nyní na občanství svých posil nehledí a na soupisce vlaječky států z celé Evropy i zámoří jen přibývají.

"Můžu říct, že tyto dvě hokejové destinace máme velmi dobře zmapované. Vybíráme si pro nás cenově dostupné a hokejově velmi kvalitní hráče. V dnešní době je jedno, co mají napsané v pase," říká sportovní manažer Rostislav Dočekal, kterému s výběrem posil pomáhá i sám majitel klubu Pavel Ohera.

Polský supertalent i nizozemský kapitán

K osvědčeným českým a slovenským jménům tak přibyli velký polský talent Patryk Wronka, kapitán nizozemské reprezentace Kevin Bruijsten, sběratel kanadských bodů Adam Hughesman či Kanaďan s italským pasem Sean McMonagle.

Z Čechů pak tým posílili hokejový světoběžník Petr Kalus, Michal VodnýOlomoucePetr Řezníček ze Zlína či sparťanští junioři Patrik Kadeřávek a Marek Györi.

Dohromady mají trenéři na soupisce osmnáct českých jmen. Kromě slovenského tria Peter Pucher - Roman Tomas - Marek Biro doplňuje mužstvo i rakouský olympionik André Lakos, jenž na jih Moravy přišel již v průběhu loňské sezony.

Ptají se na přítelkyně i domácí mazlíčky

"Výkonnost hokejisty ovlivňuje velká řada faktorů, jako jsou například partnerka, rodina, jeho zázemí, ale i domácí mazlíčci. Je potřeba si dát pozor, aby do sebe toto všechno zapadlo," vysvětluje Dočekal. "Chceme samozřejmě, aby to mužstvo bylo kvalitní, ale základem pro nás je i ta lidská stránka. Každého hráče máme opravdu velmi dobře zmapovaného."

Poslední posilou je obránce Sean McMonagle. Ten se sice narodil v kanadském Oakvillu, avšak nedávno obdržel i italské občanství, a mohl tak zemi z Apeninského poloostrova pomoci k postupu do elitní divize mistrovství světa. "V současné době je kádr uzavřený, ale čas nám ukáže více," prozrazuje Dočekal.

Ze stříbrného mužstva naopak odešlo dvanáct hráčů. "Některým skončila po této sezoně smlouva, a tak využili nabídky z jiných klubů. O setrvání těch dalších hráčů jsme neprojevili zájem my," zdůvodňuje škatulata v kabině Jihomoravanů. Největší ztrátou je jistě odchod kanadského útočníka Coltona Yellow Horna do extraligové Plzně. Ten byl loni vyhlášen nejužitečnějším hokejistou ligy.

Znojmo zahájilo letní přípravu v pondělí 16. května. Kromě šesté sezony v mezinárodních vodách se díky loňskému úspěchu těší i na účast v Lize mistrů. V základní skupině narazí na německý Mnichov či švýcarský Fribourg s Romanem Červenkou.

"Chtěli bychom, aby mužstvo bylo úspěšné jak v EBEL, tak i v Lize mistrů. Pokud se nám to podaří, chceme na tu CHL ještě někoho dovést, ale i tak si myslíme, že ten tým bude dostatečné kvalitní na to, aby s dobrými výsledky odehrál obě soutěže," uzavírá Dočekal. 

Aktuální soupiska Orlů:

Brankáři: Patrik Nechvátal, Tomáš Fučík, Jindřich Pacl (všichni ČR),

obránci: Jan Lattner, Patrik Kadeřávek, Dalibor Řezníček, Jakub Stehlík, Libor Šulák (všichni ČR), Marek Biro (Slovensko), André Lakos (Rakousko), Sean McMonagle (Kanada/Itálie),

útočníci: Jiří Beroun, David Bartoš, Jan Šeda, Petr Kalus, Michal Vodný, Patrik Novák, Štěpán Csamangó, Radek Číp, Marek Györi, Marek Špaček (všichni ČR), Peter Pucher, Roman Tomas (oba Slovensko), Kevin Bruijsten (Nizozemsko), Adam Hughesman (Kanada), Patryk Wronka (Polsko).

 

Právě se děje

před 40 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy