MS v hokeji • První čtvrtfinále • 15:00

Česko - USA

Česko
4:3
USA
10. Rolinek (Kovář), 27. Hertl (Novotný, Jágr), 29. Červenka (Hudler, Kolář), 37. Němec (Jágr, Novotný)
7. Nelson (Mueller, Smith), 59. Johnson (Jones, Mueller), 60. Johnson
10:00

Dobrý den, vítejte u rozšířené online reportáže ze čtvrtfinále na mistrovství světa mezi hokejisty USA a Česka. Utkání začíná ve 15:00 SELČ.

Česko - USA: Jaromír Jágr - Ryan McDonagh
Česko - USA: Jaromír Jágr - Ryan McDonagh | Foto: Reuters
10:03

Pouť českých  hokejistů klíčovým dnem šampionátu pro vás ovšem mapujeme už nyní. V těchto chvílích končí rozbruslení českého týmu před zápasem. Účastnil se ho na rozdíl od včerejšího dobrovolného tréninku, celý tým.

10:07

český tým se dnes už definitivně rozšířil na plný počet 25 hokejistů. Na soupisku totiž bude dopsán útočník Martin Růžička, naopak smůlu má vítkovický bek Lukáš Kovář. Více čtěte zde

Sraz reprezentace před Švédskými hrami: Salák, Růžička
Sraz reprezentace před Švédskými hrami: Salák, Růžička | Foto: CPA Eduard Erben
10:15

Před zápasem se do svých svěřenců pořádně opřel trenér Vladimír Růžička, který hned po dramatickém duelu s Francií (5:4p) svolal týmovou poradu a svým svěřencům vyčetl co se dalo. Jak to na poradě vypadalo se můžete dočíst zde.

Vladimír Růžička na MS v Minsku 2014
Vladimír Růžička na MS v Minsku 2014 | Foto: ČTK
10:17

"Všichni jsme si to vyslechli a vyslechli jsme si pravdu. Myslím, že jsme to potřebovali. Aby nám někdo konečně otevřel oči,“ říká v rozhovoru (čtěte zde) o nočním fénu hlavního trenéra nejlepší český obránce na turnaji Ondřej Němec.

10:25

Český tým si s Američany můžete porovnat v naší přehledné grafice. Projděte si vzájemné zápasy, aktuální formu i největší hvězdy zde.

Foto: Aktuálně.cz
10:31

Před klíčovým zápasem trenér Růžička také řádně promíchal sestavou, například Jaromír Jágr bude hrát s Jiřím Novotným a Romanem Červenkou. Více čtěte zde

10:32

"Do složení obranných dvojic už nechceme zasahovat. Sestava se pořád obměňuje a pořád to není ono. V prvním útoku sázím na to, že spolu Jarda s Romanem dlouho nehráli a věřím, že budou mít obrovskou motivaci a chuť si spolu zahrát," řekl Růžička.

Foto: ČTK
10:37

Mimochodem na vrcholné akci se jen letos potkávají Američané a Češi už počtvrté. V základní skupině MS juniorů s Američany prohráli, stejně jako ve čtvrtfinále olympiády a ve finále MS do 18 let.

10:40

Své znalosti česko-amerických duelů si ostatně můžete otestovat v našem čtvrtfinálovém kvízu zde. Víte třeba, na kterém mistrovství světa dal Jaromír Jágr Američanům památný hattrick? 

Jaromír Jágr slaví gól ve čtvrtfinále MS 2011.
Jaromír Jágr slaví gól ve čtvrtfinále MS 2011. | Foto: Reuters
10:53

Ať už fandíte Česku sebevíc, když jde o peníze, patrně byste jako většina ostatních Čechů váhali, na koho si vadit. Alespoň o tom svědčí kurzy (a náběry) sázkových kanceláří (více zde). Možná by tedy stálo za to zkusit plichtu, co říkáte? Kurz přes 4 je při faktu, že Češi sehráli na MS čtyři "remizové" zápasy ze sedmi (a v těch zbývajících to vždy bylo těsné) docela slušný.

Foto: Aktuálně.cz
11:01

"Obránci ve středním pásmu moc couvají. Pak tam vzniká mezera a pětka je rozdělena na tři a dva hráče. Soupeř toho rád využívá. Máme ofenzivně laděné mužstvo, ale nikdo nejde důrazně do branky, chybí tomu pořádné zakončení. Střílíme sice hodně, ale ty naše pokusy většinou velké nebezpečí neznamenají," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz Vladimír Martinec, trenér, který byl třeba i u naganského úspěchu. Souhlasíte? Celý rozhovor čtěte zde

11:15

V případě, že by dnes Růžičkovi svěřenci uspěli, utkají se v sobotním semifinále s Finskem, nebo Kanadou. Druhou dvojici utvoří Rusko/Francie a Švédsko/Bělorusko. Celý program turnaje si můžete prohlédnout zde.

 

11:21

I když by se mohlo zdát, že obzvláště druhá polovina pavouka je poměrně jednoznačná, možná je to jen klam. Tak například Bělorusové určitě Švédy pořádně potrápí. A to nejen kvůli tomu, že hrají doma. Třeba i díky téhle vzpomínce z her v Salt Lake City, kde ve čtvrtfinále Tre Kronor senzačně vyřadili brankou z půlky hřiště (klikněte na obrázek pro spuštění videa)

Švédsko - Bělorusko na hrách v Salt Lake City 2002

Two supporters of Russia cheer their team during the first period of their men's ice hockey World Championship Group B game against Belarus at Minsk Arena in Minsk May 20
Švédsko - Bělorusko na hrách v Salt Lake City 2002 | Video: Sport
11:25

Hodně kousat ostatně asi budou i Francouzi, kteří jsou sice v utkání s Ruskem považováni za outsidery, jenže jak se na vlastní kůži přesvědčili Češi (kteří vyhráli až v prodloužení) či Kanada (jež s Francouzi dokonce prohrála), aktuálně dvanáctý tým žebříčku IIHF na šampionátu určitě není jen do počtu.

11:27

Ostatně jedním z klíčových pilířů francouzské hry je dobrá defenziva podpořená skvělými výkony gólmanů. Zaznamenali jste třeba tuhle parádní rybičku někdejšího brankáře Montrealu Cristobala Hueta?

VIDEO Skvělý zákroka francouzského brankáře Hueta proti Kanadě

Hokej, MS 2013, Francie - Rakousko: Cristobal Huet
Video: youtube.com
11:35

Český tým by se dnes na gólmana také jistě rád spolehl, ale Alexandr Salák je na tom tak trochu podobně jako celý tým. Nechytá špatně, ale žádné superzákroky zatím nepředvádí. Tak uvidíme, jestli mu třeba přijde dnes pomoc shůry - před utkáním s USA se totiž dal na modlení. Více čtěte zde

11:40

Lidová tvořivost na internetu je fenoménem jistě pozoruhodným a někdy docela zábavným. A to platí i o kombinaci Slunce, seno ... a čtvrtfinále Česko - USA

 

Lidová tvořivost Česko vs USA

Slunce seno erotika
Video: Sport
11:51

Čerstvé zprávy z Minsku. Tým se na hotelu akorát chystá na oběd (bude slovy Vladimíra Růžičky "jiné kuře"), poté bude přibližně do jedné odpočívat a následně se přesune do haly. Před tou je mimochodem v tuhle chvíli pusto prázdno, ovšem není divu, do úvodního buly ještě zbývají přibližně tři hodiny.

12:00

V této fotogalerii si každopádně můžete zatím prohlédnout silné a slabé stránky amerického výběru. Podobně jako ten český se zatím na šampionátu prezentuje dost nevyrovnaně

12:14

Mimochodem, je to trochu od věci, ale i tak zajímavé. Bývalý trenér reprezentace Alois Hadamczik dost možná přijde o státní dotaci, kterou jeho Buly Aréně v Kravařích chtělo dát ministerstvo školství. V celé věci se totiž porýpal náš fotbalový reportér Luděk Mádl. Více čtěte zde

12:25

V Minsku je zatím nezvyklý klid. Prázdno je i ve fanzóně před stadionem, kde jindy už dlouho před zápasem vysedávají češti i běloruští fanoušci a popíjejí pivo. V aréně Čižovka se dnes hraje naposledy a znát je to třeba i ve fan shopech s oficiálními suvenýry turnaje. Ty mají zavřeno už několik dní z jednoduchého důvodu: Je vyprodáno.

12:36

Jak známo, na MS v Minsku Slováci už dohráli, ale aspoň se udrželi v základní skupině, což znamená, že se za rok představí i na MS v Praze. Tedy přesněji řečeno v Ostravě, kam pořadatelé Slováky přesunou, pokud by náhodou byli vylosováni do pražské "české" skupiny. Více čtěte zde

Logo hokejového mistrovství světa v Praze (2015)
Logo hokejového mistrovství světa v Praze (2015) | Foto: ČTK
12:58

Tak informace z české kuchyně, a to doslova. Avizované "jiné kuře" byl klasický český řízek. S bramborem. Snad z toho zas nebude nějaká fronta na záchod ...

13:00

Dvě hodiny do úvodního buly. Hráči se v těchto chvílích přesunují do haly.

13:13

Klid před bouří. Takto to nyní vypadá v hale. Už za několik desítek minut by tady ale měla zuřit hokejová bitva mezi Američany a Čechy.

Prázdná hala Čižovka
Prázdná hala Čižovka | Foto: Adam Sušovský
13:27

Zajímavá sonda do myslí českých sázkařů: 47 procent tipérů na Tipsportu si myslí, že Češi vyhrají v základní hrací době, dalších 22 procent připouští, že to bude po 60 minutách minimálně remíza. Naopak na výhru Američanů věří (=sází) jen 15 procent tipérů a sedm procent tipuje neprohru USA. Čistou remízu si zatím trouflo vsadit jen 9 procent lidí.

13:31

Před halou začíná hrát hudba a trousí se první fanoušci. Do začátku zápasu zbývá 90 minut!

13:50

Hodně nabuzený je před zápasem s Američany centr Vladimír Sobotka. "Je to prostě můj osobní pocit. Máme tým na to, abychom je porazili. i když naše výsledky na MS zatím nejsou nic moc, tak tomu věřím. Na výsledky ze základní skupiny zapomeňte, jsou smazané," prohlásil elitní český centr. Celý rozhovor zde!

Vladimir Sobotka (2nd L) of the Czech Republic celebrates his goal against France with team mates during the first period of their men's ice hockey World Championship Gro
Vladimir Sobotka (2nd L) of the Czech Republic celebrates his goal against France with team mates during the first period of their men's ice hockey World Championship Gro | Foto: Reuters
14:01

Své dojmy ze hry Aktuálně.cz sdělil i někdejší brankářský mág Jiří Holeček, který měl i pod dojmem výkonu s Francií před čtvrtfinále docela obavy. "Jsou to úžasní bruslaři. Mám obavy, že nám ten jejich pohyb bude dělat velký problém, protože jim nebudeme stačit," varuje 70letá legenda v rozhovoru zde

Jiří Holeček - hlavička
Jiří Holeček - hlavička | Foto: Aktuálně.cz
14:05

Do začátku utkání nyní zbývá necelá hodina, takže máme stále čas ještě si probrat některá fakta. Například statistiky, ze kterých pro Čechy vyplývají některé zajímavé údaje. Češi jsou například nejlépe střílejícím týmem turnaje, ale jsou až 14. v jejich přetavování na branky. Čeští brankáři pak mají až 14. nejhorší úspěšnost zákroků ze všech (87,5 procent) - i tak ale lepší než američtí (86,8).

14:09

Čechy také může těšit výtečná úspěšnost na buly, neboť do elitní třicítky vměstnala všechny čtyři své centry (Novotný, Kovář, Červenka, Sobotka), naopak Američané mají v této společnosti jen dva centry a oba jsou horší, než dva nejlepší čeští (Červenka a Novotný).

14:11

Co je ovšem hodně varující je fakt, že Američané mají vůbec nejlepší přesilovku na turnaji. Gólem skončilo 27 procent jejich početních výhod. Češi mají úspěšnost jen 16,1 procent.

14:12

Vzhledem k tomu, že Češi nasbírají průměrně pět dvouminutových trestů za zápas, znamenalo by to, že Američané mají jeden gól (bráno samozřejmě s nadsázkou) už skoro jistý

Gaudreau a Hayes (USA) slaví branku na MS 2014
Gaudreau a Hayes (USA) slaví branku na MS 2014 | Foto: Reuters
14:15

Nicméně pojďme už k sestavám, neboť za pár chvil už vyjedou čeští hokejisté na rozbruslení - včetně Martina Růžičky, který byl do konečné pětadvacítky dopsán až dnes.

 

14:17

USA: Thomas (Leggio) – Jones, Dekeyser, Gardiner, Murphy, Petry, McCabe, Donovan – Johnson, Nelson, Smith – Stapleton, Gaudreau, Abdelkader (C) – Trocheck, Wingels, Mueller – J. Hayes, K. Hayes, McDonald – Shore.
Trenér: Peter Laviolette.

14:19

Česko: Salák (Jakub Kovář) – Němec, Vitásek, Kindl, Jordán, Zámorský, Kolář, Ševc – Červenka, Novotný, Jágr – Sobotka, Klepiš, Hertl – Hudler, Zaťovič, Sekáč – Růžička, Jan Kovář, Rolinek – Vondrka.
Trenér: Vladimír Růžička.

14:20

Rozhodčí: Nord, Winnerborg (oba SWE) – Hull (CAN), Suominen (FIN).

14:21

Týmy už vyjíždějí na led, rozbruslení začíná, do úvodního buly v tuto chvíli zbývá čtyřicet minut.

 

14:23

Tahle fotka pochází z před haly Čižovka. Jak vidno, předseda FAČR má své fanoušky i v Bělorusku

Pelta ven na MS v Minsku 2014 - před USA
Pelta ven na MS v Minsku 2014 - před USA | Foto: Adam Sušovský
14:26

Fanoušci se každopádně v těchto chvílích už posilňují na odpolední zápasy (večer se zde hraje ještě utkání mezi Kanadou a Finskem), dnes by opět mělo být vyprodáno.

Pelta ven na MS v Minsku 2014 - před USA
Pelta ven na MS v Minsku 2014 - před USA | Foto: Adam Sušovský
14:30

Cesta Američanů do čtvrtfinále:

Bělorusko – USA 1:6
USA – Švýcarsko 3:2
Rusko – USA 6:1
USA – Lotyšsko 5:6
USA – Kazachstán 4:3 pp
USA – Finsko 3:1
Německo – USA 4:5

Tyler Johnson (USA) na MS 2014
Tyler Johnson (USA) na MS 2014 | Foto: Reuters
14:35

Cesta Čechů do čtvrtfinále:

Česko – Slovensko 3:2 pp
Švédsko – Česko 4:3 sn
Česko – Kanada 3:4
Česko – Itálie 2:0
Dánsko – Česko 4:3 sn
Česko – Norsko 1:0
Česko – Francie 5:4 pp
 

MS 2014, Česko - Francie: vlajka
MS 2014, Česko - Francie: vlajka | Foto: Roman Kučera
14:38

Rozbruslení vrcholí, za chvíli přijede na led rolba a pak už slavnostní zahájení zápasu.

Rozbruslení před zápasem s USA
Rozbruslení před zápasem s USA | Foto: Adam Sušovský
14:42

Hlavní rozhodčí Nord a Winnerborg českému týmu letos přinášejí zatím štěstí - pískali Jágra a spol. v posledním měsíci čtyřikrát a čtyřikrát z toho byla výhra včetně dvou zápasů na šampionátu. V obou duelech Češi vyhráli bez obdržené branky - s Itálií a Norskem.

14:45

Rozhodčí zmiňujeme záměrně - protože právě muži v pruhovaném jsou na šampionátu pod obrovskou palbou kritiky. Dvojí metr na posuzování situací v brankovišti, nebo špatná komunikace při řešení kritických momentů navzájem mezi sebou, budiž toho důkazem. Více si na toto téma můžete přečíst zde!

Lev - Jaroslavl: rozhodčí
Lev - Jaroslavl: rozhodčí | Foto: CPA Eduard Erben
14:50

Další klíčové faktory? Brankáři a přesilovky! Salák, ani Thomas nemají nějak zázračnou formu. Ano, oba dokáží předvést parádní zásahy, ale také často dostanou branku, kterou by nemuseli a ne vždy dokáží chytit i něco navíc. Salákovi se navíc hrubě nedaří nájezdy, dostal ze sedmi už tři góly. Co se týče přesilovek, tam jsou Američané zatím nejlepší ze všech - využili deset početních výhod, jedenáctí Češi pět.

Denmark's Mikkel Boedker (R) scores a penalty shot in front of goalie Alexander Salak of the Czech Republic (L) during a penalty shoot out after the overtime period of th
Denmark's Mikkel Boedker (R) scores a penalty shot in front of goalie Alexander Salak of the Czech Republic (L) during a penalty shoot out after the overtime period of th | Foto: Reuters
14:54

Tak jak dnešní zápas dopadne? Co říkáte? Do startu chybí šest minut, dle kurzů jsou mírnými favority Češi - 2,37 ku 1. Na Američany je aktuální kurz 2,67 ku 1.

14:57

Oba celky jsou již na ledě...

14:58

Aréna je sice zatím zaplněná z půlky, dle našeho reportéra je to ale kvůli kontrolám u vchodů. Mělo by být - jak se sluší a patří na čtvrtfinále MS - vyprodáno.

14:59

Češi nastoupí v bílých dresech, Američané celí v modrém.

00:01

Úvodní buly mezi Novotného a Johnsona vhozeno. Vyhráli ho Češi.

1.

Novotný backhandem těsně vedle.

1.

Rychlé střídání, na ledech jsou druhé pětky, Klepiš v ofsajdu.

2.

Ani Sobotka neprověřil Thomase. Na druhé straně Saláka mladík Gaudreau ano.

3.

Češi špatně střídali, Wingels toho ale nevyužil.

3.

Ouuu, Jones promáchl přihrávku od Smitha. Byla před ním prázdná branka.

5.

Američané trochu zatlačili český tým, Salák šikovně vyrazil kotouč do ochranné sítě.

6.

Obrovská šance Jágra, ke kterému se dostal kotouč na kruzích před Thomasem. Z otočky ale amerického brankáře nepropálil. Červenka před tím předvedl dva hraniční zákroky, za které mohl klidně jít ven.

7.

Klepiš nepropálil Thomase z křídla, Sobotka se pere na brankovišti s Američany. Bude se vylučovat na obou stranách. Ale to je ono, důraz, důraz, důraz.

06:15

No, ale nakonec jde ven jen Sobotka za hrubost.

7.

Salák skvěle proti střele Jonese z mezikruží.

06:54

GÓÓÓL!!! Američané přesilovku využívají, když se trefil Nelson. Pro Američany je to jedenáctá trefa v početní výhodě na turnaji. Skvěle vyhrané buly, bomba od modré a teč Nelsona. Jak snadné. Uvidíme, na tom, že Češi prohrávají se ale nic nemění.

Brock Nelson of the U.S. (C) celebrates after scoring against the Czech Republic during their men's ice hockey World Championship quarter-final game at Chizhovka Arena in
Brock Nelson of the U.S. (C) celebrates after scoring against the Czech Republic during their men's ice hockey World Championship quarter-final game at Chizhovka Arena in | Foto: Reuters
8.

Červenka sice vyrovnal, ale už bylo pískáno, Jágr stál v brankovišti.

09:25

GÓÓÓL!!! Češi vyrovnávají! Petry chyboval v rozehrávce, namazal na hůl stínujícímu Kovářovi, ten rychle potáhl kotouč a vypálil, Thomas černou gumu neudržel a Rolinek jej doslova dovezl do branky. Dle pravidel!

Česko - USA, čtvrtfinále MS, rozbruslení
Česko - USA, čtvrtfinále MS, rozbruslení | Foto: Roman Kučera
10.

Červenka minul...

10:51

Abdelkader půjde ven - natlačil se do branky, ovšem zbytečně najel do Saláka, když o kotouč přišel a jde ven. Ovšem hodně sporné, toto se dá posuzovat na obě strany.

12.

Klepiš trefil tyč, nebo beton Thomase. Škoda.

13.

Oooou, Američané jeli dva na Saláka a Nelson to neskutečně zazdil!!!

13.

Američané jsou každopádně v pěti. Po první minutě české přesilovky už pro ně bylo relativně snadné se ubránit.

14.

Smith si nahodil kotouč o zadní mantinel, byl u něj dříve než Kindl, ovšem Salák na místě. Stejně jako na druhé straně Thomas při střele Vondrky.

15.

Rolinek s Kovářem bojují jako lvi, český kapitán ale musí do kabiny po souboji za brankou. Nejspíše problémy s bruslí.

U.S. and Czech Republic players are stopped from fighting by referees during their men's ice hockey World Championship quarter-final game at Chizhovka Arena in Minsk May
U.S. and Czech Republic players are stopped from fighting by referees during their men's ice hockey World Championship quarter-final game at Chizhovka Arena in Minsk May | Foto: Reuters
16.

Zmatky v české obraně vyřešil Salák, do kterého ještě sekal Hayes. Tohle byl více faul, než co předvedl Abdelkader.

16.

Bomba Smitha vyrazil Salák netradičně lapačkou.

16.

Gaudreau má zlaté ručičky, opět krásně našel Abdelkadera, ten z křídla trefil jen boční síť Salákovy branky.

19.

První česká pětka propadla, Novotný ale se ale dokázal nakonec vrátit a Jones pálil z hodně nepohodlné pozice. Dle toho to také dopadlo.

20.

Led už je hodně rozbitý a Vitáskovi nyní kotouč na modré udělal slušnou žabičku přes čepel hole. Škoda, v útočném pásmu měli Češi dobré pozice.

20.

Neuvěřitelné - Jágr se objevil sám před Thomasem, byl faulován, když chytil i vysokou hůl, přesto nakonec pálil do prázdné branky, situace ale zastavil nataženou holí Thomas.

20:00

První třetina je minulostí, ta druhá odstartuje zhruba v 15:49 hodin.

Přestávka

Viděli jsme zatím zajímavých dvacet minut rychlého hokeje, který ale v posledních čtyřech, pěti minutách už hodně kazil rozbitý led. Přece jen i v Minsku jsou teploty kolem 30 stupňů, aréna je vyprodaná, to se musí projevit. Každopádně první třetina byla naprosto vyrovnaná, hra se přelévala na obě strany. Náznaky šancí měli jak Češi, tak Američané a tak je skóre 1:1 zcela zasloužené.

Brock Nelson of the U.S. (C) scores against Czech Republic goalie Alexander Salak during their men's ice hockey World Championship quarter-final game at Chizhovka Arena i
Brock Nelson of the U.S. (C) scores against Czech Republic goalie Alexander Salak during their men's ice hockey World Championship quarter-final game at Chizhovka Arena i | Foto: Reuters
20:01

Druhá třetina právě začala.

21.

První atak českého útoku skončil pohodovým zákrokem Thomase.

21.

Gaudreau je opravdu šikula, nyní si na sebe natáhl tři Čechy, Abdelkader ale Saláka z úhlu nepropálil.

22.

Hudler se Zaťovičem a Sekáčem nyní pěkně zamotali americkou obranu, Thomas ale odolal.

23.

Další skvělé střídání Rolinka, Vondry a Kováře. Prvně jmenovaný vytáhl kotouč nejkratší cestou před brankou, Kovář dorážel z brankoviště, černá guma mu ale bohužel skákala a tak přestřelil.

24.

Jágr se neprosadil, stejně jako na druhé straně Smith.

23:07

Na trestné lavici je Nelson. Dostal desetiminutový osobní trest. Bude se hrát v pěti na obou stranách.

24.

Na hrotu útoku se objevil bek Kolář, Thomase ale backhandem nepropálil.

25.

Kvalitní střídání Sekáčovy pětky. Do zakončení se ale čeští hráči nedostali.

27.

Aj. Sobotka trefil tyč a pak ho sestřelil Abdelkader. Prasácký zákrok! Tohle je na 5+do konce!!!

Tvrdý faul Justina Abdelkadera na Vladimíra Sobotku

MS 2014, Česko - Francie: Vladimír Sobotka
Tvrdý faul Justina Abdelkadera na Vladimíra Sobotku | Video: Sport
27.

Abdelkader dohrál?!

26:41

Trest 5+do konce, kapitán amerického týmu dneska dohrál. Zcela zaslouženě. Hokejku, kterou si provokativně s úsměvem na tváři upravoval, už dneska potřebovat nebude. Abdelkader ale končí zcela jasně. Pokud se Američané probojují dále, je klidně možné, že si nezahraje ani v bojích o medaile.

26:51

GÓÓÓL!!! A Češi začínají skvěle! Jágr nahodil kotouč do ohně, Novotný s Hertlem dělali pořádný šrumec před Thomasem a druhý jmenovaný dorazil puk do branky.

Tomas Hertl of the Czech Republic (top) against goalie Tim Thomas of the U.S. during their men's ice hockey World Championship quarter-final game at Chizhovka Arena in Mi
Tomas Hertl of the Czech Republic (top) against goalie Tim Thomas of the U.S. during their men's ice hockey World Championship quarter-final game at Chizhovka Arena in Mi | Foto: Reuters
27:19

A Češi vedou 3:1?! Červenka kopl zpoza branky kotouč na Thomase, který si jej srazil do sítě. Černá guma byla za brankovou čarou. Jak ale vyřeší video rozhodčí kopnutí Červenky? Jde taky o otázku, kterou položil nahoru k videu. Ptal se na kopnutí? Nebo na to, že kotouč přešel brankovou čarou. Sudí se smí totiž zeptat jen na jednu spornou věc a zde byly dvě. A gól neplatí!

28.

A hraje se dál, Češi mají stále čtyři minuty přesilovky k dobru.

28.

Famózní Thomas. Češi tlačili kotouč do branky, opět, parádně. Thomas ale nyní fantasticky lapačkou sáhl po kotouči po střele Hertla.

28:06

GÓÓÓL!!! Češi vedou 3:1 a Američané to nezvládají, vyvolali šarvátku! Kolář nahodil na branku, kotouč vypadl Thomasovi z výstroje, Hudler jej šťouchl k Červenkovi, který jej dorazil do prázdné branky.

MS 2014, Česko - USA: souboj
MS 2014, Česko - USA: souboj | Foto: Roman Kučera
28:14

Škoda, Novotný fauloval hned po buly, nešikovně vysokou holí a jde ven.

30.

Američané jsou ve čtyřech aktivnější, rychlejší. Johnson ale netrefil. Wingels trefil břevno.

30.

Salák čaruje, bombu Petryho od modré lapil ani neví jak.

30:20

To je škoda! Jágr sekl dvakrát do hole Gardinera a jde ven.

32.

Američané jsou kompletní, Češi za 20 vteřin. Snad...

33.

Hraje se v pěti na obou stranách...

34.

Další velký zámek českých hráčů, kteří jsou v pěti jasně lepší, aktivnější, agresivnější. Padají do střel, soubojů a hlavně neustále se tlačí před branku. Všechno lítá na Thomase, který nic nevidí. Opět tam byly dvě šance Zaťoviče a spol...

34.

Salák chyboval za brankou, Američané toho naštěstí nevyužili.

35.

Jágr hledal před brankou Červenku, tomu ale soupeři zablokovali hůl.

34:25

Nelson krosčekoval Jordána a opět se vrací na trestnou, ze které přišel po desetiminutovém trestu.

35.

Zámorského bomba se rozplácla o zadní mantinel.

35.

Na ledě byl Růžička, nabídku Hudlera ale netečoval. To by bylo první střídání na šampionátu jako hrom.

36:19

GÓÓL!!! Češi vedou už 4:1! Prosadila se nejproduktivnější česká dvojice - Novotný zpoza branky vrátil na kruhy Jágrovi. Ten nabil na modrou Němci a ten propálil všechno, co mu stálo v cestě.

Tomas Hertl of the Czech Republic (obscured) celebrates his goal against the U.S. with team mates during their men's ice hockey World Championship quarter-final game at C
Tomas Hertl of the Czech Republic (obscured) celebrates his goal against the U.S. with team mates during their men's ice hockey World Championship quarter-final game at C | Foto: Reuters
38.

Hayes nyní připomněl české obraně, že zápas ještě neskončil. Salák ale obstál.

39.

Češi nyní jen vyčkávají. Nemají kam spěchat.

40.

Poslední minutu druhé třetiny začal střelou Zámorský. Thomas tentokrát jistý.

39:34

Kindl hrál vysokou holí, ale už to bylo po odpískání ofsajdu amerického celku.

40:00

Druhá třetina je minulostí. Ta třetí začne zhruba v 16:52 hodin.

Přestávka

Druhou třetinu výrazně ovlivnil brutální faul Justina Abdelkadera na Vladimíra Sobotku, který zatím znamenal konec zápasu pro oba hráče. Na druhou stranu - faul na 5 minut to byl bez diskuzí a už předtím byli čeští hráči aktivnější. Ano, mají okénka v obraně, ale konečně hrají aktivně a tvrdě směrem vpřed. Všechno tlačí okamžitě do brankoviště, kde se navíc pohybuje vždy alespoň jeden hráč. Všechny tři přesilovkové góly českého týmu v této části hry budiž toho důkazem. To samé platí i o první brance Rolinka z první třetiny.

Ondrej Nemec of the Czech Republic (R) celebrates his goal against the U.S. with team mates during the second period in their men's ice hockey World Championship quarter-
Ondrej Nemec of the Czech Republic (R) celebrates his goal against the U.S. with team mates during the second period in their men's ice hockey World Championship quarter- | Foto: Reuters
40:01

Třetí třetina právě začala.

41.

Salák skvěle proti střele Müllera.

42.

Neuvěřitelný Salák!!! Dvakrát senzačně - jednou i na zádech - proti Gaudreauovi.

42.

Češi jsou kompletní.

43.

Růžička, který definitivně nahradil Sobotku, Thomase nepropálil

44.

Vondrka pálil na zadní tyč, kotouč na ni ale nepropasíroval.

45.

Vitásek nyní skvěle sáhl do přihrávky Gaudreaua na volného spoluhráče, Američané se náhle zjevili 3 na 2. Český bek ale výborně.

46.

Sekáč hraje parádní duel, objel opět branku, před ní našel samotného Zaťoviče, ten ale přestřelil.

48.

Ooou, Nelson jel de facto sám na Saláka, ovšem českou branku naštěstí křižnou střelou minul.

47:29

Zámorský chyboval na červené čáře a stáhl soupeře, ovšem fauloval jej už před tím Gaudreau. Oba jdou ale ven. Hraje se ve čtyřech.

49.

Salák vytáhl další parádní zákrok proti střele Wingelse.

50.

Obrovský závar před Salákem, který ale odolal, na druhé straně jel z úhlu Červenak sám na Thomase, ten udržel kotouč mezi betony.

50:20

Další zbytečný útočný faul, tentokrát Hertla. Znovu a znovu dáváme soupeři šanci dostat se do zápasu, to je škoda.

51.

Smith z křídla trefil švihem jen zadní mantinel.

52.

Salák čarodějem? Asi! Tohle byl neskutečný zákrok. Dorážka z metru, český brankář ale nataženým betonem nedal Hayesovi šanci ho propálit. Zákrok zápasu, možná i šampionátu.

53.

Češi jsou kompletní...

54.

Američané chybovali v rozehrávce, Sekáč centroval před branku, kde Červenka opět prohrál souboj s Thomasem.

55.

Američané opět chybovali v rozehrávce, Jágr toho ale nedokázal využít.

56.

Gaudreau opět připravoval další šanci spoluhráčům, Salák ale prostě drží a drží. Na rozdíl od Thomase z něj kotouče nevypadávají a to je klíčové.

56.

Hudler z velkého úhlu trefil oblouk americké branky.

56.

Hudler z velkého úhlu trefil oblouk americké branky.

57.

Jedna lavina za druhou se valí do českého obranného pásma, ale Češi nyní dokazují, že bránit také umí.

56:49

To je škoda - Klepiš to nyní s důrazem přehnal a podražení - opět v útočném pásmu - jde ven.

57.

Američané to zkusí v šesti!

58.

Tohle není pro útočný tým dobré, protože soupeř sice hraje ve čtyřech, ale může vyhazovat o sto šest, nikdy to nebude zakázané uvolnění.

59.

Poslední dvě minuty druhé třetiny. Salák byl faulován v brankovišti. Hra se vrátí do středního pásma.

58:30

Červenka vyhodil z obranného pásma.

58:50

GÓÓÓL!!! Američané přece jen využívají přesilovku. Johnson střílel do prázdné branky.

59:02

GÓÓÓL!!! A hopla, Američané snižují na 3:4!!! Opět Johnson. Zámořští hráči okamžitě zavezli kotouč do útočného pásma, nahrnuli před branku, kde do něj plácl Johnson a Salák byl bezmocný.

59:30

Američané tlačí!!!!

59:50

Rolinek padl do střely!!!

KONEC

Neuvěřitelný závěr! Ale Češi se ubránili a budou hrát o medaile!

KONEC

Zbytečné nervy, ale nakonec se může v Česku slavit. Růžičkova parta si zahraje v sobotu semifinále. Proti komu? To se začne rozhodovat za hodinu a půl, když se do sebe zaklíní hráči Kanady a Finska. My vám tento zápas pochopitelně taktéž zprostředkujeme v podrobné on-line reportáži ZDE!

KONEC

Pro tuto chvíli je to všechno. Aktuality, ohlasy nejen na náš zápas můžete sledovat a číst ZDE! Krásný zbytek večera.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Omezení vstupu do parku České Švýcarsko se v případě nutnosti může prodloužit

Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko, kde požár zasáhl 1060 hektarů, řekla ve čtvrtek novinářům ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Opatření jsou platná zatím do 31. srpna. Drony v parku každý den nacházejí možná rizika vzniku ohnisek požáru, na místě jsou stále desítky hasičů.

S monitorováním území pomáhá armáda. Jen za středu podle Hubáčkové drony signalizovaly 33 míst, u nichž je možné, že se rozhoří, a je nutné je sledovat. Místa, která jsou ohrožena požárem, jsou většinou ve špatně přístupných oblastech.

Odborníci mapují, co je možné zpřístupnit. Kontrolují cesty, někde se odstraňují ohořelé stromy. "Nicméně jsou lokality, kam ještě nebylo možné pracovníky, kteří mapují škody, pustit," uvedla ministryně. Geologové zároveň kontrolují skalní masivy.

Vedle vybraných území a lesů je zakázaný v noci od 21:00 do 6:00 i vstup na otevřené turistické trasy. Opatření je preventivní a vzhledem k přetrvávajícímu suchu má omezit riziko vzniku dalšího požáru v lesích. Zákaz vstupu se nevztahuje například na zaměstnance správy parku, záchranáře nebo lidi, kteří se přes území dostávají ke svým nebo pronajatým nemovitostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy