Martinec: Obrana moc ustupuje a útočníci nechodí do branky

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
22. 5. 2014 11:00
Bývalý reprezentační kouč Vladimír Martinec analyzuje hru českého týmu před klíčovým zápasem na MS
České hokejisty čeká ve čtvrtek odpoledne klíčové utkání mistrovství světa - čtvrtfinále se Spojenými státy americkými
České hokejisty čeká ve čtvrtek odpoledne klíčové utkání mistrovství světa - čtvrtfinále se Spojenými státy americkými | Foto: Reuters

Praha - Velkým zlepšením budou muset podle Vladimíra Martince projít čeští hokejisté ve vyřazovacích bojích, aby na MS v Minsku pronikli do bojů o medaile.

"Podáváme nevyrovnané výkony, měli jsme uhrát víc bodů a být na tom celkově lépe. Zatím to určitě nevypadá tak, jak si i sami hráči představovali," říká otevřeně bývalý reprezentační útočník a trenér.

"Hráči si nyní musí uvědomit svou zodpovědnost, protože jde o rozhodující zápas," nabádá národní tým před čtvrtfinálovým duelem se Spojenými státy.

Ustupující obrana, neefektivní střelba

Největším problémem mužstva je podle Martince celkový herní projev, který není kompaktní.

"Obránci ve středním pásmu moc couvají. Pak tam vzniká mezera a pětka je rozdělena na tři a dva hráče. Soupeř toho rád využívá," všiml si.

Dalším problémem je neefektivní střelba. Češi sice vyslali na soupeře celkem 247 pokusů, což je nejvíc ze všech celků, ovšem do branky jich propadlo pouze dvacet. To dává úspěšnost 8,10 %.

"Máme ofenzivně laděné mužstvo, ale nikdo nejde důrazně do branky, chybí tomu pořádné zakončení. Střílíme sice hodně, ale ty naše pokusy většinou velké nebezpečí neznamenají," nelíbí se Martincovi.

Vyburcovat i uklidnit

Legendární kanonýr a kouč se coby asistent trenéra podílel na zlaté éře v letech 1997 až 2002. Má proto s přístupem k vyřazovacím bojům bohaté zkušenosti.

"Za nás záleželo na tom, jak se turnaj vyvíjel. My jsme většinou s Pepíkem Augustou odehráli první zápasy jak z praku, takže tam nebylo pomalu co řešit," vrátil se na chvíli o dekádu a půl zpět.

"Ale když jsou výkony takové nemastné jako letos, tak to chce vyburcovat i uklidnit zároveň. Vyburcovat v tom smyslu, aby hráči víc bruslili, zlepšili pohyb, uvědomili si pořádně svou zodpovědnost, protože jde o rozhodující zápas," říká vážně. "Hráči ty zkušenosti mají, ale každý se musí podřídit tomu, aby se vyhrálo."

Američané budou kousat

Přestože čeští hráči považují Američany za dost přijatelného soupeře, Martinec upozorňuje, že rozhodně nepůjde o snadného protivníka. Mladý zámořský celek umí hrát hodně nepříjemně.

"Moc jsem je neviděl, ale jsou to mladí hráči z NHL, kteří jsou draví a koušou. Zámořské týmy už nejezdí na šampionát jen na výlet, ale makají a ukazují své sebevědomí a hrdost. Určitě neprodají kůži lacino," předvídá zkušený odborník.

Tým musí Salákovi víc pomáhat

Vzhledem k důležitosti utkání a síle soupeře Martinec od českého týmu očekává, že na rozdíl od většiny předchozích zápasů předvede stoprocentní kompaktní výkon.

"Naše síla musí být v celoplošném agresivním hokeji, kterým nedáme Američanům na nic čas. Tím si vytvoříme tlak a oni začnou chybovat," radí Růžičkovým svěřencům.

Oproti tradičním zvyklostem tentokrát neočekává, že by rozhodl souboj gólmanů. Alexander Salák ani Tim Thomas se totiž na turnaji nepyšní zvlášť oslnivou úspěšností zákroků, oba jsou pod hranicí 90 %.

"Brankáři na tom nejsou se statistikami moc dobře, proto hráči musejí Salákovi pomáhat, aby nemusel řešit žádné složité situace nebo nájezdy," nabádá k pečlivé hře ve vlastním obranném pásmu.

Mužstvu zatím chybí také výrazný ofenzivní tahoun. Českou produktivitu vede sedmibodový Jaromír Jágr, jenž je se čtyřmi góly také nejlepším střelcem. Toho však Martinec za klíčovou postavu čtvrtfinále netipuje.

"Myslím, že útok bude stát na hráčích, co pořádně jezdí, mají tah na branku a ještě nebyli tolik vytěžováni, jako je třeba Jirka Sekáč," uzavírá Martinec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy