Němec: Růžička nás seřval. Gól by nám totiž dalo i Mongolsko

Adam Sušovský Adam Sušovský
21. 5. 2014 14:00
Ještě v noci po příjezdu ze zápasu svolal naštvaný Vladimír Růžička mimořádný týmový mítink, na kterém seřval hráče za jejich přístup k mistrovství světa. Obránce Ondřej Němec uznal, že to bylo třeba.
Smutný Ondřej Němec. Na turnaji je nejlepší český obránce, ale tým se trápí. V noci si proto také on vyslechl drsný fén od trenéra Vladimíra Růžičky.
Smutný Ondřej Němec. Na turnaji je nejlepší český obránce, ale tým se trápí. V noci si proto také on vyslechl drsný fén od trenéra Vladimíra Růžičky. | Foto: Roman Kučera

Minsk (od našeho zpravodaje) – Na hotelu českých hokejistů byl v noci rachot. Naštvaný trenér Vladimír Růžička totiž po blamáži s Francií nechtěl na nic čekat a ještě nad ránem svolal mimořádný mítink. Na něm hlasitě vynadal hráčům.

Co přesně se v místnosti dělo, vám nikdo neřekne. Vladimír Růžička nicméně těsně předtím novinářům sdělil, že proti Americe budou hrát jen ti, kteří budou chtít bojovat. Bez ohledu na jméno a i v případě, že by měl zápas odehrát jen na deset hráčů.

„Všichni jsme si to vyslechli a vyslechli jsme si pravdu. Myslím, že jsme to potřebovali. Aby nám někdo konečně otevřel oči,“ říká v rozhovoru o nočním fénu hlavního trenéra nejlepší český obránce na turnaji Ondřej Němec.

Češi mají v Minsku za sebou základní skupinu, ve které na poslední chvíli urvali postup ze třetího místa. Ve čtvrtek hrají s Amerikou a už nesmějí prohrát. Jinak pojedou domů.

Trenér Vladimír Růžička byl po zápase opravdu hodně naštvaný. Dostali jste večer na mimořádném mítinku pořádně seřváno?
Na rovinu můžu říct, že jo. Že jsme dostali. Vyslechli jsme si to a vyslechli jsme si pravdu. Růžův monolog stojí vždycky za to a my si to uvědomujeme. Přijeli jsme sem pro medaile, takže musíme začít úplně jinak. Odehráli jsme tady jeden dobrý zápas s Norskem, jenže to nestačí. Včera to zas byla úplná tragédie. Dobře nám po tom zápase nebylo.

Jaký to byl monolog v podání trenéra?
Já už jsem ho za těch pár let poznal. On umí vždycky uhodit tu hlavičku. On se s tím nepárá, vždycky řekne, co si myslí. A já si myslím, že jsme tohle potřebovali. Aby nám někdo konečně otevřel oči.

Čím si vysvětlujete to, že k tomuhle proslovu hlavního trenéra vůbec muselo dojít?
Růža to řekl přesně. My nevydržíme hrát celý zápas stejný hokej. Chvíli je to skvělý výkon ode všech a za třicet vteřin hrajeme tak, jak to řekl Růža: Že by nám dalo i Mongolsko gól. Jestli chceme s Amerikou uspět, musíme se nad sebou každý zamyslet.

Takže to je problém jenom v psychice?
Umu a dovedností je v týmu hodně u obránců i útočníků, v tom problém není. Takže se musíme zamyslet nad sebou a nastoupit na led jako úplně jiný tým. A udělat všechno pro to, abychom si tady o víkendu zahráli o medaile.

To půjde zničehonic hrát jako z partesu, když to byla doteď taková bída?
(Hořce se usměje) Jak říkám, musíme si uvědomit, proč tady jsme. Všichni víme, že jsme tady odehráli dobré pasáže. Pokud budeme hrát třeba tak jako s Norskem, tak věřím, že to půjde. Pokud ale budeme hrát tak jako první třetinu s Francií, tak letíme v pátek domů.

Berete první třetinu s Francií jako facku, co vás probere?
My jsme všichni věděli, že hrají hodně dobrý hokej. Mají výborné dvě lajny, ale že to bude 3:0 v nějaké dvanácté minutě, to nikdo nečekal. Pak myslím tým ukázal ofenzivní sílu, když se za takového stavu dokázal vrátit zpět do zápasu a ještě vyhrát. Ale pokud takhle začneme s Amíkama, těžko to pak budeme honit.

Alespoň už máte těch zlých sedm zápasů za sebou, nespadne to z vás?
Věřím tomu, že jsme si tím nejhorším prošli. Že si všichni uvědomíme, za co hrajeme a kvůli čemu jsme sem jeli. Všichni do jednoho chceme domů dovézt medaili a uděláme pro to všechno. Bez skvělého týmového výkonu ale nemáme šanci.

Jste rádi, že to ve čtvrtfinále nebude Rusko, ale že jdete na Ameriku?
Ve čtvrtfinále si člověk nevybírá. Kdybychom hráli líp v základní skupině, mohli jsme být jinde. Teď je to Amerika, a jestli chceme medaili, musíme porazit teď Ameriku, pak třeba Kanadu a pak Rusko. Už bych nehledal, kdo je to.  

Co musíte dělat proti Americe jinak, než jste dělali v zápasech základní skupiny?
Musíme hrát všichni spolu, všech pět hráčů pohromadě. Navzájem si pomáhat a dát do toho všechno, co nám dosud chybělo. Řvát na sebe, komunikovat, pomáhat jeden druhému v soubojích. Teď už není na co čekat. Buď podáme nejlepší výkon, nebo pojedeme ve čtvrtek domů a to nikdo z nás nechce.

Kvůli lidem, kteří vám i tady v Minsku vytvářejí super atmosféru?
Lidi pro nás i v Čechách dělali všechno pro to, aby nás podpořili. Posílali nám vzkazy a i přes ty špatné výsledky nám dávali najevo, že tenhle tým je dobrý, že tady panuje dobrá atmosféra. Nebudeme si nic nalhávat: český hokej musí hrát na mistrovství světa o medaili. Všechno ostatní je neúspěch.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy