reklama
 
 
18:30 • Channel One Cup • První zápas
4:6
2:0, 2:3, 0:3
Česko. Vlajka
Česko
Švédsko. Vlajka
Švédsko
 • 14. Jan Kovář (Radil, Zaťovič), 14. Birner (Horák), 24. Červenka (Klepiš, Zámorský), 36. Němec (Krajíček, Pláněk)
 • 31. Hersley (Omark, Ericsson), 31. Hersley (Petersson), 32. Fransson (Omark, Möller), 44. Fransson (Omark, Ericsson), 55. Janmark-Nylén (Junland), 57. Johnson (Sjögren)

Dobrý den, vítejte u online reportáže z utkání Channel One Cupu mezi českou reprezentací a Švédskem. Zápas začíná ve čtvrtek v 18:30.

MS 2014, ČR-Švédsko: Jan Kolář - Erik Gustafsson Sweden's Erik Gustafsson (L) is checked into the boards by Jan Kolar of the Czech Republic (R) during the first period of their men's ice hockey World Championship bronze | Foto: Reuters

Channel One Cup je druhým turnajem Euro Hockey Tour. Na první štaci ve Finsku se českému výběru nevedlo, což však lze přičíst především tomu, že kouč Vladimír Růžička testoval řadu mezinárodně nezkušených hráčů nebo přímo nováčků a chyběly i hvězdy z KHL.

Přestože český tým nezanechal na Karjala Cupu špatný dojem, získal jediný bod. Postupně totiž prohrál 1:2 s Finskem, 3:4 po nájezdech se Švédskem a 2:4 s Ruskem.

Karjala 2014 Denis Kokarev a Lukáš Radil | Foto: Reuters

To na Channel One Cup už Růžička bere především ostřílené borce, kteří by měli tvořit základ také pro výběr na domácím mistrovství světa. Nechybějí tedy například brankáři Kovář s Francouzem, zkušení obránci Němec, Kolář, Krajíček či ofenzivní hvězdy Červenka, Sobotka, Kovář.

Na fotogalerii ze srazu národního týmu v Letňanech se podívejte ZDE.

Hráče v KHL však trápí zhoršující se ekonomická situace v Rusku a pád rublu, což má za následek i klesající hodnotu jejich výplat. Více o této problematice čtěte ZDE.

Ondřej Němec s Petrem Vránou navíc doplatili na finanční problémy svého krachujícího klubu Atlant Mytišči a museli se vydat za jinými chlebodárci. Rozhovor s obráncem Němcem, který přestoupil do CSKA Moskva, čtěte ZDE.

Soustředění před Channel One Cupem 2014: Ondřej Němec Soustředění před Channel One Cupem 2014: Ondřej Němec | Foto: Milan Kammermayer

Především úvodní zápas ruského turnaje se Švédskem bere český tým velmi vážně. Odehraje se totiž na domácím ledě v pražské O2 areně, která by měla být vyprodaná. Dá se tedy očekávat, že mužstvo čeká podobná atmosféra, jaká bude na mistrovství světa.

"Hráči budou pod velkým fanouškovským tlakem a bude to pro ně velký test. Na atmosféru se těšíme, pro domácí tým je to fajn, když je plno, ale musíme také hrát dobře, jinak nás lidi taky můžou vypískat. Věřím, že to zvládneme," řekl trenér Růžička. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Lev Praha O2 arena Foto: Lev Praha

V O2 areně se národní tým představil doma naposledy před rokem proti Finsku také v rámci Channel One Cupu, mezitím hrál před vlastním publikem jen dubnová dvojutkání Euro Hockey Challenge s Dánskem v Děčíně a s Norskem v Havlíčkově Brodu. "Je to první utkání doma po delší době a uděláme všechno pro to, abychom zápas vyhráli," ujistil znovu Růžička.

Hokej, MS 2013, Česko - Švýcarsko: fanoušek Fantomas Hokej, MS 2013, Česko - Švýcarsko: fanoušek Fantomas | Foto: Michal Eger

Duel se Švédskem nabídne fanouškům i bohatý doprovodný program. Před utkáním budou do Síně slávy českého hokeje slavnostně uvedeni Jan Havel, František Ševčík, Ladislav Šmíd starší a in memoriam Luděk Brábník.

Je připraven i unikátní videomapping s použitím 3D animací. Nad ledovou plochou tak budou připomenuty úspěchy českého hokeje. Diváci se navíc mohou těšit, že poprvé uvidí "živé" maskoty domácího mistrovství světa v Praze a Ostravě - králíky Boba a Bobka.

Maskoti MS 2015 v Praze Bob a Bobek Maskoti MS 2015 v Praze Bob a Bobek

Chytat dnes bude Pavel Francouz, který dostal přednost před zkušenějším Jakubem Kovářem. "Na druhý zápas (s Finskem) to vystřídáme a na třetí utkání (s Ruskem) se rozhodneme podle situace, jak to bude. Jestli půjde každý na půl nebo to někdo odchytá celé. Rozhodli jsme se tak podle výkonu. Pavla máme na očích, zachytal výborně poslední utkání v Boleslavi, ale chytá dobře celou dobu. Mezi ním a Jakubem Kovářem není takový velký rozdíl, jen jsme se dohodli, kdo odchytá první utkání. Je pravda, že Pavel v takové atmosféře asi ještě nechytal, bude to pro něj zajímavé," řekl asistent trenéra Ondřej Weissmann.

Trénink hokejové reprezenatace: Pavel Francouz Trénink hokejové reprezenatace: Pavel Francouz | Foto: CPA

Mimo sestavu na první duel zůstanou tři debutanti - obránce Vladimír Eminger a útočníci Erik Hrňa a Tomáš Mertl - a zadák Vojtěch Mozík s forvardem Dominikem Simonem. Ti se dostanou do hry o víkendu v Soči. Premiérového startu se naopak dočkají proti Švédsku útočníci Roman Horák a Michal Řepík.

Česko: Francouz – Kolář, Němec, Vitásek, Krajíček, Polášek, Zámorský, Kempný, Pláněk – Klepiš, Sobotka, Červenka – Birner, Smoleňák, Horák – Zaťovič, Jan Kovář, Radil – Valský, Filippi, Řepík.

Švédsko: Nilsson – Hersley, Fransson, Gustafsson, Kronwall, Junland, Rahimi, Burström – Omark, Ericsson, Möller – Thörnberg, Ryno, Petersson – Ullström, Sjögren, Rödin – Ridderwall, Lundqvist, Janmark-Nylén – Thuresson.

Rozhodčí: Boman, Levonen – Lhotský, Suchánek.

Švédové jsou na tom po prvním turnaji přesně opačně, když ze tří zápasů vytěžili sedm bodů a zatím jsou v čele průběžné tabulky EHT. Nutno však říct, že kouč Pär Mårts neveze na Channel One Cup vyloženě tým, který si přál, některé kluby svým hráčům doporučili nominaci na tento turnaj odříct.

MS 2014, ČR-Švédsko: Jan Kolář - Joel Lundqvist a Erik Gustafsson (29) MS 2014, ČR-Švédsko: Jan Kolář - Joel Lundqvist a Erik Gustafsson (29) | Foto: Roman Kučera

V O2 areně už započal slavnostní program, na ledě se promítají záběry nejslavnějších momentů českého hokeje, je to opravdu krásná podívaná, při níž jde mráz po zádech.

Nagano 1998: zlatý český tým Nagano 1998: zlatý český tým | Foto: Eduard Erben

Vše je připraveno k tomu, aby byly další osobnosti uvedeny do naší Síně slávy: Jan Havel, František Ševčík, Ladislav Šmíd starší a in memoriam novinář a hokejový komentátor Luděk Brábník. U ceremoniálu asistuje jako předseda návrhové komise Dominik Hašek, jemuž je také vzdán hold za vstup do Síně hokejové slávy v Torontu.

Setkání old stars: Gusta Havel Setkání old stars: Gusta Havel | Foto: CPA Eduard Erben

Ceremoniál proběhl s oběma mužstvy na ledě, hráči jsou již připraveni na modrých čarách a nyní si vyslechnou státní hymny.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Češi vyhráli buly, ovšem do prvního ostrého útoku se pustili hosté. Jejich snahu však zhatilo ofsajdové postavení.

1.

Ouha, Kovář při vyvážení puku podklouzl a Švédové se rázem ocitli v přečíslení dvou proti jednomu. Lundqvist však nezakončil přesně.

2.

První zákrok musel Francouz vytáhnout proti Möllerovi, který páli do výstroje českého gólmana.

3.

Švédové si zkraje utkání počínají přesněji.

4.

Hraje se dlouho bez přerušení, diváci ještě houfně docházejí, a tak se zase tolik nefandí.

autor: Tomáš Kubánek | 8. 12. 2014 0:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama