Třinec smetl mistrovskou Plzeň, druhý je opět Mountfield

28. 1. 2014 22:57
Reportáže z úterního 43. kola hokejové extraligy.
Radost hokejistů Třince
Radost hokejistů Třince | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Šest zápasů v rámci 43. kola má v úterý na programu hokejová Tipsport extraliga.

V úvodním duelu porazil Třinec doma 5:1 mistrovskou Plzeň a Západočeši tak přišli o druhé místo v tabulce, kam se posunuli v neděli. Na něj se totiž po výhře 3:1 nad Slavií vrátil hradecký Mountfield. Alespoň na bod za porážku 1:2 po nájezdech dosáhl v Litvínově poslední Chomutov, nic to ale nemění na šestnácté porážce Pirátů v řadě.

Důležitou výhru v boji o desítku zaručující alespoň předkolo play off vybojovali hráči Karlových Varů, kteří porazili 2:1 Zlín. Západočeši se tak posunuli na jedenáctou příčku bod za desátou Slavii a bod před dvanáctý Liberec, který prohrál 1:3 na ledě suverénního lídra ze Sparty.

Stejně jako svěřenci kouče Vladimíra Růžičky, ztratili dva body hokejisté devátých Pardubic, kteří nestačili po penaltovém dramatu na Kladno, kterému podlehli 3:4.

Plzeň dostala v Třinci lekci

Plzeň pod Javorovým rychle vystřízlivěla z euforie po vítězství nad suverénní Spartou. Asi by mnohé bylo jinak, kdyby Kašpařík ve druhé minutě ze sóla netrefil jen brankáře Hrubce, který domácí podržel a o minutu později překonal na druhé straně Mensatora bekhendem Matuš.

"Měli jsme už od začátku po celé utkání dobrý pohyb, navíc jsme se prosadili i střelecky, to rozhodlo," řekl třinecký útočník Martin Růžička. Obrana, která v minulém kole vynulovala nejlepší extraligovou ofenzívu, se začala postupně měnit v ementál. Mensator řadu nepříjemností dokázal pořešit, ale na biliárovou spolupráci Polanského s Adamským byl krátký.

Po dvou slepených gólech během 94 sekund už Plzeň nedokázal zvednout ani oddechový čas a lepila se na ni další smůla. Bonk poslal puk na teč před hostující bránu a Mozík si střelu srazil do vlastní branky. Třinec si za jasného vedení už mohl dovolit hrát na krásu, hostům se povedlo v závěru pouze smazat nulu na své straně skóre.

Kladno předvedlo s Pardubicemi velký obrat

Kladno nastoupilo proti Pardubicím bez zraněných útočníků Treilleho, Miloslava Hořavy i beka Libora Procházky. Už ve čtvrté minutě dostal Pardubice při Bílkově vyloučení do vedení po Kolářově přihrávce Cetkovský.

Ve 27. minutě Východočeši svůj náskok pojistili, když Zohorna našel z rohu před brankou nekrytého Koláře, jenž zamířil mezi Cháberovy betony. V polovině utkání upravil už na 3:0 pro Pardubice Tybor. V úvodu třetí části se Rytíři ubránili i 11 vteřin v oslabení tří proti pěti a to je „nakoplo“.

Ve 48. minutě šli pykat zároveň hostující Moučka s Moserem a domácí snížili, když se trefil Rudovský. Na rozdíl jediného gólu upravil skóre v 54. minutě Kuchler a za 164 vteřin Kladno smazalo ztrátu, když se od modré čáry trefil Doudera. V nastavení měl největší šanci kladenský Tenkrát. Rozhodovaly nakonec až nájezdy, v nichž se trefili za Kladno Doudera a Dragoun, za hosty pouze Kolář.

Vlach řídil výhru Varů proti "svým" Beranům

První vážnější šanci v dalším důležitém souboji o extraligové body si při vyloučení zlínského Tesaříka vytvořil karlovarský Pohl, který střelou zápěstím zaměstnal hostujícího gólmana Kašíka. Na úvod druhé části si Berani vytvořili optický tlak, ale bez výraznějších šancí. Hra se následně přiostřila, z čehož rezultovala častá vyloučení na obou stranách.

Ve 34. minutě při vyloučení Sedláčka adresoval Vlach přihrávku zpoza branky na nekrytého Micku a ten se z mezikruží nemýlil. O dvě minuty později mohl na dvoubrankový rozdíl pro domácí zvýšit Vlach, ale minul a tak udeřilo na druhé straně, když také hosté využili zásluhou Köhlera přesilovku.

Závěr utkání měl jednoho smutného a jednoho šťastného hrdinu, kterými byl zlínský Veselý a domácí Vlach. Prvně jmenovaný se krátce po sobě nechal v 55. a 58. minutě vyloučit a Karlovým Varům se pak při jeho druhém trestu podařilo necelou minutu před koncem základní hrací doby díky Vlachovi strhnout vítězství na svou stranu.

Chomutov padá a padá a padá

První dvě dějství duelu Litvínova s Chomutovem příliš pěknou podívanou nepřinesla a tak se dočkali fanoušky branky až až v 39. minutě; radost měli ti chomutovští, když se po zmatcích v domácí obraně trefil kanonýr Hruška.

Třetí třetina bylo z obou stran velmi urputné, hosté výborně bránili a domácím se ne a ne podařit vyrovnat. Srovnání stavu se Litvínovští dočkali v 57. minutě po nenápadné střele Piroše od modré. Tím také poslal utkání do prodloužení, ve kterém branka nepadla. Rozhodnout musely samostatné nájezdy, které rozhodl až v páté sérii Ručinský, který prostřelil Růžičku, který na penalty vystřídal Kostúra.

Chomutov si tak připsal již šestnáctou porážku v řadě a je jediný neúspěch od nechvalného extraligového rekordu Vsetína, jež od konce listopadu 2006 do druhé poloviny ledna 2007 prohrál 17 zápasů za sebou.

Slavia padla posedmé v posledních devíti duelech

Hradec přišel v minulém kole po domácí prohře s Karlovými Vary o druhé místo v tabulce, navíc chtěl přerušit minisérii dvou proher. Slavia v posledních kolech vyhrála jen dvakrát a špatně začala také na západě Čech, když se v oslabení trefil Dej.

Od té chvíle se hrál hokej ve znamení obran. A Hradci sedí hra vycházející z pečlivé defenzivy; Slavia se sice snažila o nápor, ale neměla dostatek kvality, aby se propracovala k příležitostem, a tak domácí gólman držel s klidem čisté konto. Definitivní zlom zápasu tak přišel až v poslední třetině.

A mohla za něj první hradecká řada - ostatně jako již tradičně. Ve 46. minutě Kudrna vyšťouchl puk Štichovi a následný nájezd dvou na jednoho řešil střelou. Trefil přesně horní roh, jinak výtečný Furch neměl šanci. O dvě minuty později zakončil Mertlovu šikovnou akci perfektní ranou pod horní tyč kapitán Šimánek. Slavia už v závěru zásluhou Langhammera pouze snížila.

Sparta uskočil opět na 18 bodů

Zápas Sparty s Libercem, i díky akci Sparta vzdává hold, sledovalo 12.350 diváků, což je druhá nejvyšší návštěva sezony. Více fanoušků zavítalo jen na pražské derby. Domácí začali utkání aktivně, gólové šance si ale dlouho nevytvářela. Do vedení se domácí dostali až v první přesilové hře, na konci přesné kombinace Sparty byl Buchtele.

V polovině zápasu fauloval v gólové šanci Vitásek Tona, nejlepší střelec extraligy se z následného trestného střílení nemýlil a připsal si 32. branku v sezoně. O tři minuty později se prosadil i druhý elitní hráč domácích - Hlinka, který tak oslavil svůj 600. zápas v dresu Sparty v nejvyšší soutěži.

Liberec bojující o posun do elitní desítky tabulky se snažil duel zdramatizovat, Pöpperle ale potvrzoval, že momentálně chytá ve velké pohodě. Ve 43. minutě si poradil i se samostatným nájezdem kapitána Tygrů Nedvěda., desátou nulu v sezoně ale nakonec neudržel. V 53. minutě jej překonal Filippi.

43. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň 5:1 (1:0, 4:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Matuš (Martin Růžička), 29. Adamský (Martin Růžička, D. Nosek), 30. Adamský (Polanský), 36. Bonk (Orsava), 39. Polák (Peterek, Linhart) - 44. Kratěna (Martin Straka, Lev). Rozhodčí: Hradil, Mikula - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 3362.

Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Trončinský, Linhart, D. Nosek, Krejčí, Zíb - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - D. Květoň, Peterek, Rákos - Matuš, Hrňa. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Plzeň: Mensator - Jeřábek, Boháč, Slovák, Moravčík, Mozík, Frolo, od 46. navíc Slavík - Kratěna, Lev, Martin Straka - Duda, Vlasák, Pletka - Holec, Kašpařík, J. Sýkora - Dvořák, T. Sýkora, Pitule. Trenéři: Razým a Michal Straka.

HC Verva Litvínov - Piráti Chomutov 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 57. Piroš (Trávníček), rozhodující sam. nájezd Ručinský - 39. D. Hruška (Stehlík). Rozhodčí: Hodek, A. Jeřábek - Frodl, Charvát. Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 4544.

Litvínov: Francouz - Posmyk, Gula, Pavlík, Šlégr, Stříteský, Kousalík - Jánský, Hübl, Lukeš - Piroš, Hanzl, Ručinský - J. Černý, Skuhravý, Trávníček - Martynek, Jurčík, Gerhát. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Chomutov: Kostúr (na sam. nájezdy Martin Růžička) - Krstev, R. Havel, Lojek, Prošek, Stehlík, Trefný, Tejnor - Balej, Bartečko, Bomersback - D. Hruška, Sikora, Hřebejk - Šagát, J. Straka, Kubinčák - O. Kaše, Kämpf, Račuk. Trenéři: Beck, Martínek a R. Kaše.

HC Energie Karlovy Vary - PSG Zlín 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 34. Micka (Roman Vlach, Hovorka), 60. Roman Vlach (Gulaši, Hovorka) - 37. Köhler. Rozhodčí: Pešina, Wagner - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:5. Využití: 2:1. Diváci: 2517.

Karlovy Vary: Závorka - Šmach, Bičánek, Rýgl, J. Drtina, Dresler, Gulaši, Schusser - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Roman Vlach, Micka - Zucker, Vachovec, Dlouhý - V. Tomeček, R. Hruška, Koblasa. Trenéři: Mlejnek, Kverka st. a Kněžický.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Tesařík, Urbanec, Matějíček, Řezníček, Valenta - Balaštík, Leška, O. Veselý - Okál, Čajánek, P. Sedláček - Ondráček, Holík, Köhler - Honejsek, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Mountfield Hradec Králové - HC Slavia Praha 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 6. Dej, 46. Kudrna (Ptáček), 48. Šimánek (Mertl, Kudrna) - 59. Langhammer (P. Jelínek). Rozhodčí: Husička, Pavlovič - Bryška, Lučan. Vyloučení: 4:3. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4132.

Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Marha, L. Květoň - Pospíšil, Tvrdík, Knotek - Švihálek, Červený, J. Marek. Trenér: Draisaitl a Kučera.

Slavia: Furch - Kadlec, Šenkeřík, Kolařík, Štich, Valach, Holub - Stránský, Bednář, Krenželok - P. Jelínek, Langhammer, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - Žejdl, T. Doležal, Poletín. Trenér: V. Růžička st. a Weissmann.

Rytíři Kladno - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 0:2, 3:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 49. Rudovský (Patera, Kuchler), 54. Kuchler (Tenkrát), 56. Doudera (Bajaruns), rozhodující sam. nájezd Dragoun - 4. Cetkovský (Kolář, P. Sýkora), 27. Kolář (T. Zohorna, Tybor), 30. Tybor (Kolář, V. Kočí). Rozhodčí: Šír, Minář - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 2165.

Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, Jankovič, Doudera, Majeský, Černošek, Gutwald - Tenkrát, Patera, Kuchler - Bajaruns, Dragoun, Zagrapan - Rudovský, Dalecký, Eberle - Šilhavý, Havlíček, Bílek. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.

Pardubice: Hudáček - Píša, V. Kočí, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček - P. Sýkora, Cetkovský, Somík - Radil, T. Nosek, Pjanov - Kolář, T. Zohorna, Tybor - Číp, Moučka, Mozer. Trenéři: Venera a Říha ml.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Buchtele (Přibyl, Pech), 30. P. Ton z trest. střílení, 33. J. Hlinka (P. Ton, Pilař) - 53. Filippi (Vitásek, J. Vlach). Rozhodčí: R. Čech, Horák - Jindra, Skopal. Vyloučení: 5:5, navíc Vampola (Liberec) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 12.350.

Sparta: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Polášek, Švrček, Philipp, Kubát, Sičák - P. Ton, J. Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Simon, Rolinek - Forman, Přibyl, I. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

Liberec: Melicherčík - Hunkes, Vitásek, Voráček, Gřegořek, Čutta, Čakajík - Vampola, P. Nedvěd, Bulíř - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, Urban, J. Vlach - Zacha, Filippi, Kica. Trenéři: Hynek a M. Černý.

1. Sparta Praha 43 30 1 4 8 176:80 96
2. Hradec Králové 43 18 10 4 11 106:92 78
3. Plzeň 43 22 4 3 14 109:101 77
4. Vítkovice 42 20 4 4 14 134:115 72
5. Třinec 43 21 3 2 17 115:109 71
6. Brno 42 20 4 2 16 106:93 70