Spengler Cup opět bez Česka. Sparta ho odmítla, o jiné není zájem

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 1. 2016 11:02
Zatím posledními českými vyslanci na Spengler Cupu byli před dvěma lety hokejisté Vítkovic. Jestli na ně někdo v nejbližších letech naváže, není jisté. Brání tomu Liga mistrů i nevalná úroveň řady extraligových klubů.
Nejčastějším českým účastníkem Spengler Cupu je Sparta, už ho ale nehrála pět let.
Nejčastějším českým účastníkem Spengler Cupu je Sparta, už ho ale nehrála pět let. | Foto: Reuters

Praha – Na nejstarším hokejovém turnaji na světě, prestižním Spengler Cupu, podruhé v řadě nenastoupil žádný český klub. Něco takového se od naganské olympiády stalo vůbec poprvé. Co za tím stojí?

Češi mají s tradiční akcí v Davosu mezi Štědrým dnem a Silvestrem bohaté zkušenosti, svého zástupce vyslali už třináctkrát. Nejvíc se činila Sparta, která pod dohledem švýcarské smetánky hrála pětkrát.

Dosáhla i na největší úspěch. Pozornost tuzemských fanoušků paradoxně strhla v roce 2004, kdy musela při výluce NHL zápolit s nebývale silnou konkurencí. Helsinky tehdy vytáhly do boje třeba Marka Židlického, Magnitogorsk zase Sergeje Gončara. Přesto Pražané utrpěli v pětičlenné skupině jedinou prohru a ve finále vyzvali Davos.

Domácí mužstvo však českou party nepřipustilo. Turnaj ovládlo i díky hvězdám jako Rick Nash, Joe Thornton nebo Martin St. Louis. Spartě nepomohla ani posila v podobě Davida Aebischera, tehdy proslulého švýcarského brankáře.

Českým týmům se nedaří

Finálová účast však něco znamenala, jenže od té doby Česko podobný úspěch nezažilo. Nyní se zdá, že ještě dlouho nezažije. Extraligové kluby na tradiční turnaj buď nemají čas, nebo o ně není zájem.

Do první skupiny spadá švýcarským hostitelem oblíbená Sparta, která Spengler Cup nehrála pět let. Ačkoliv mohla, ovšem měla dost starostí s Ligou mistrů (předtím s European Trophy). "Pozvánku jsem musel s díky odmítnout, protože termínově to nejsme schopní dát dohromady," říká Petr Bříza, předseda představenstva pražského klubu. "Ve chvíli, kdy hráčům přihodíte ještě tři těžké zápasy a ty ligové se musí odložit, potřebujete ještě další pětku, abyste to mohli odehrát."

Stejný zádrhel mají ve Vítkovicích a Pardubicích, kde rovněž upřednostnili Ligu mistrů. "A ostatní týmy o to asi nemají zájem, protože radši chtějí mít standardní extraligový program," domnívá se Bříza.

Připouští však, že rozhodování Davosu o pozvánkách můžou ovlivňovat i dlouhodobě slabé výsledky tuzemských mužstev. Ta v devíti ze třinácti účastí na Spengler Cupu skončila poslední či předposlední. Ztroskotaly i relativně nabité či mistrovské výběry. O kluby, které sice mají volný kalendář, ale okupují spodní patra tabulky, je logicky ještě menší zájem.

Finančně se akce může vyplatit

Prestižní turnaj dřív neminul ani Karlovy Vary, jenže léta slávy Západočechů už jsou pryč. "Kdyby ale pozvánka přišla, velice rádi pojedeme znovu," vyvrací Břízova slova o nezájmu Miroslav Vaněk, generální manažer Energie.

Spengler Cup nepochybně přináší starosti navíc i obtížný test v podobě střetu s evropskou špičkou a kluby Kontinentální ligy. Rovněž ale bez ohledu na umístění nabízí finanční odměnu, která může pokrýt náklady.

"My jsme na tom v podstatě ještě vydělali," vrací se Vaněk k účasti Varů z let 2008 a 2009. "Bez problémů jsme pokryli náklady a ještě nám poměrně dost peněz zůstalo. Celkově jsme byli velice spokojeni."

Zatím posledními českými vyslanci na tradiční akci byli dva roky nazpátek hokejisté Vítkovic. Zda na ně v příštích letech někdo naváže, je nejisté. Brání tomu Liga mistrů i nevalná úroveň řady extraligových klubů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy