Sparta v European Trophy poprvé padla, Liberec úřadoval

24. 8. 2012 22:28
Proti HV 71 se nedařilo ve sparťanském dresu ani kanonýru Petru Tenkrátovi.
Proti HV 71 se nedařilo ve sparťanském dresu ani kanonýru Petru Tenkrátovi. | Foto: Lenka Rybaříková

Praha - Hokejisté Sparty ve čtvrtém utkání v European Trophy poprvé poznali hořkost porážky, když v Litoměřicích podlehli 2:7 švédskému HV 71. Jinak se ale převážně českým týmům v soutěži dařilo.

Pardubice vyhrály nad Brynäs 6:2, České Budějovice nad Hamburkem 4:3, Liberec nad Djurgaardenem 6:2 a Plzeň nad Kärpätem Oulu 3:2 v prodloužení. Chomutov prohrál s Linköpingem 3:4 po samostatných nájezdech a Kometa Brna utrpěla porážku s Luleou 2:6.

Sparta roli lídra Jižní divize nepotvrdila

Sparta se dostala do pozice lídra Jižní divize díky výhrám v Bratislavě nad Slovanem, v Kuopiu a Jyväskylä, ale první vystoupení v Kalich Aréně, kde bude hrát všechny zápasy soutěže, jí nevyšlo.

Hosty dostal rychle do vedení Fasth, ve 22. minutě zvýšil Lindström, už za 31 vteřin sice snížil Broš, ale Sundh, Rakhshani a Williams Karlsson zvýšili už na 5:1. V 50. minutě zkorigoval stav Tenkrát, ale Fasth s Krog dovršili debakl.

Pardubice doma jasně dominovaly

Český šampion Pardubice se po porážce na ledě Tappary Tampere a výhře na půdě TPS Turku představil v soutěži poprvé doma a díky podařené druhé třetině se radoval z úspěchů nad švédským mistrem Brynäs.

Tým z Gävle sice brzy vedl díky brance Martina Johanssona a na Kousalovo vyrovnání rychle odpověděl na úvod druhého dějství Granström. Pak ale otočili stav v přesilovkách Kočí se Šagátem, náskok zvýšil Nahodil a v závěrečné části pojistili výsledek Starý s Kolářem.

První výhry se dočkaly České Budějovice...

První výhry slavily České Budějovice a Plzeň. Mountfield po prohrách na ledě švédské Luley a finského Kärpätu Oulu přichystal první bodovou ztrátu Hamburku. Domácím s novým kapitánem Šimánkem se dařilo v přesilovkách.

První využil v 17. minutě Langhammer, vzápětí však vyrovnal Pettinger. V druhém dějství zúročil další dvě početní výhody Květoň, ale v úvodu závěrečné části snížil Wolf a ve 48. minutě ve vlastním oslabení vyrovnal znovu Pettinger. Za 42 vteřin rozhodl Kašpařík.

...A také hokejisté Plzně

Plzeň se po porážkách v Berlíně s Eisbärenem a v Hamburku také na třetí pokus dočkala výhry. Doma vedla od 53. vteřiny díky Johnsonovi, vzápětí vyrovnal Halava. V druhém dějství vrátil Indiánům v přesilovce vedení Pletka, ale v polovině třetí třetině vynutil v početní převaze prodloužení Junttila. Po 35 vteřinách nastavení rozhodl Kratěna.

Liberec ve Finsku bez kapitána Petra Nedvěda prohrál s TPS Turku a s Tapparou Tampere, ale doma navázal na tříbodový zisk s Fribourgem. Bílí Tygři zaskočili druholigový švédský Djurgaarden pěti góly ve druhé třetině, kdy skórovali podruhé Tomáš Urban a také Dušek, Nedvěd, Filippi a Vantuch - ZÁPAS JSME SLEDOVALI V PODROBNÉ ON-LINE REPORTÁŽI ZDE!

Chomutov tentokrát v nájezdech padl

Chomutov i počtvrté dovedl zápas do samostatných nájezdů, ale na výhry v Jyväskylä a Kuopiu nenavázal, přestože v zápase třikrát vedl. V 16. minutě otevřel skóre v přesilovce Palin, ale před polovinou utkání vyrovnal Jämtin. V závěru druhé části se trefil Důras, ale za 16 vteřin odpověděl Weinhandl.

Na přesilovkovou trefu Gajovského reagoval ve výhodě pěti proti třem Weinhandl. V rozstřelu rozhodl Arlbrandt a podobně jako proti Slovanu Bratislava domácí museli strávit prohru.

Kometa prohrála už po šedesáti minutách

Brněnská Kometa ani potřetí nebodovala. Po neúspěších v Hamburku a v Berlíně s Eisbärenem se jí nedařilo ani proti Lulee. Ta díky českému obránci Skrbkovi, Perssonovi a Camu Abbottovi vedla v 17. minutě už 3:0.

Holec ještě v první třetině dvěma góly dostal českého vicemistra na kontakt, ale Lulea ve třetí třetině zvýraznila svou výhru.

V přípravném zápase vyhrál Třinec i díky dvěma brankám a jedné asistenci Martina Růžičky nad reprezentací Polska vysoko 7:1. Karlovy Vary vyhrály na Dult-Cupu v Landshutu nad domácím druholigovým týmem 2:1 a oplatily mu týden starou domácí porážku po nájezdech.

Hokejová European Trophy:

Jižní divize:

HC Sparta Praha - HV 71 2:7 (0:1, 1:3, 1:3), hráno v Litoměřicích

Branky a nahrávky: 24. Broš (Rachůnek), 50. Tenkrát (Gawryletz, Jánský) - 2. Fasth (Fantenberg), 24. Lindström (Trygg), 32. Sundh (Davidsson, Nilson), 37. Rakhshani (Fälth), 47. Karlsson W. (Fantenberg, Petrasek), 53. Fasth (Fantenberg, Nilson), 56. Krog (Rakhshani, Ledin). Vyloučení: 7:12, navíc Rakhshani (HV 71) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 830.

Piráti Chomutov - Linköping HC 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 16. Palin (Kraft, Pulpán), 40. Důras, 42. Gajovský (Důras) - 29. Jämtin (Weinhandl), 40. Weinhandl (Jämtin), 45. Weinhandl (Almtorp, Jämtin), rozhodující sam. nájezd Arlbrandt. Rozhodčí: Smitka, Turčan - Horinek, Kajínek. Vyloučení: 11:11, navíc Salmonsson, Rahimi (oba Linköping) oba 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 2525.

HC Slovan Bratislava - JYP Jyväskylä 5:0 (Kreps 0+1), Vídeň Capitals - KalPa Kuopio 5:3 (za domácí Blatný 0+1).

Východní divize:

Bílí Tygři Liberec - Djurgaarden IF 6:2 (1:1, 5:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. T. Urban (Výtisk, Vantuch), 26. T. Urban (Filippi), 27. Dušek (Čakajík), 29. P. Nedvěd (Vantuch, T. Urban), 38. Filippi, 39. Vantuch (T. Urban, P. Nedvěd) - 6. T. Eriksson (Lidström, Weigel), 56. Blomstrand (Lidström). Rozhodčí: Hrubý, Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:9. Bez využití. Diváci: 1317.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - Brynäs IF 6:2 (0:1, 4:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 23. Kousal (Cetkovský, Nahodil), 27. V. Kočí (Somík, Beech), 30. Šagát (Píša, Zohorna), 35. Nahodil (Buchtele), 53. Starý (Benák), 58. Kolář (Zohorna) - 3. Thuresson (M. Johansson), 23. Granström (Lindholm). Rozhodčí: Hradil, Husička - Kis, Novák. Vyloučení: 7:7, navíc Kolář (Pardubice) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 2854.

SC Bern - TPS Turku 1:4, HC Fribourg-Gottéron - Tappara Tampere 2:3 po sam. nájezdech.

Severní divize:

HC Kometa Brno - Lulea Hockey 2:6 (2:3, 0:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 18. Holec (J. Hruška, Valábik), 20. Holec (J. Hruška, Koreis) - 7. Skrbek (Koivisto), 9. Persson (Olausson, Hirschovits), 17. C. Abbott (Gunnarsson, Ch. Abbott), 42. Koivisto (Hedman, Olausson), 45. Vihko (Ch. Abbott), 49. Koivisto. Rozhodčí: Šír, Mikula - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1727.

HC Mountfield České Budějovice - Hamburk Freezers 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 17. Langhammer (Ptáček, Dej), 25. L. Květoň (Ptáček, Langhammer), 36. L. Květoň, 49. Kašpařík (Podlešák, Mertl) - 19. Pettinger, 42. Wolf (Festerling), 48. Pettinger. Rozhodčí: Homola, Polák - Jindra, Skopal. Vyloučení: 8:9. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 750.

HC Plzeň 1929 - Kärpät Oulu 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Johnson (Gulaš, Havlíček), 28. Pletka (Jan Kovář, Jeřábek), 61. Kratěna (Jeřábek, Mozík) - 6. Halava (Eklund, Kemppainen), 50. Junttila (Donskoi, Komulainen). Rozhodčí: Šindler, Svoboda - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:7, navíc Viuhkola (Oulu) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 1607.

EC Red Bull Salcburk - Eisbären Berlín 1:4.

Západní divize:

ERC Ingolstadt - Frölunda Indians 8:5, EV Zug - Jokerit Helsinky 4:1, Curych Lions - IFK Helsinky 3:1.

Přípravné hokejové zápasy:

HC Oceláři Třinec - Polsko 7:1 (2:1, 2:0, 3:0)

Branky: 28. a 59. Růžička, 3. Zíb, 4. Peterek, 26. Bonk, 50. Hrňa, 51. Adamský - 19. Kolusz.