Rodiče fandí sborné, sám má ruský pas a obdivuje Malkina. V draftu NHL je ale Safin českým želízkem

Adam Sušovský Adam Sušovský
21. 6. 2017 10:53
Jsem doma v Česku, ale je ve mně velký kus Rusa. To vám Ostap Safin zopakuje s úsměvem. K dokonalé češtině má daleko, u něj doma se totiž mluví jen rusky, celá jeho rodina totiž odtud pochází. Přes 190 centimetrů vysoký útočník má dva pasy, ale vybral si reprezentovat Českou republiku. Na víkendovém draftu patří mezi největší naděje tuzemského hokeje. Talent Sparty by měl přijít na řadu ve druhém kole.
Ostap Safin
Ostap Safin | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Pravděpodobně nezažije páteční slávu prvního kola, v sobotu už ale během vstupního draftu NHL na řadu přijde. A to pravděpodobně velmi vysoko. Ruský útočník s českým pasem Ostap Safin je velkým českým želízkem. Druhé kolo by mu nemělo uniknout. 

Deník Aktuálně.cz představuje největší české talenty před letošním draftem NHL. Příběh Martina Nečase mířícího do prvního kola čtěte ZDE.

Ostap Safin si extraligu za Spartu poprvé zahrál už v šestnácti letech, v letošní válel hlavně za její juniorku a za českou reprezentaci do osmnácti let. Se třemi góly byl také jedním z klíčových hráčů českého výběru, který před rokem senzačně vyhrál Hlinkův memoriál. 

Česko přitom reprezentovat nemusel. Nejen jména, ale i jeho výslovnost vám naprosto přesvědčivě napoví, že je tělem i duší Rus. 

"Taky do Ruska jezdím několikrát do roka. Mám tam všechny babičky, dědečky, tety a bratrance. Rodiče se do Česka přestěhovali, když mě maminka čekala. Jako jediný z celé rodiny jsem se narodil v Česku, a proto mám i český pas. Vůbec jsem ale nechtěl za sbornou hrát. Cítil bych se blbě, kdybych hrál za Rusko, když mě naučili hrát hokej lidi v Česku," líčí Safin. 

"Ale doma se teda cítím více jako Rus. Celá rodina je ruská, tak já jsem asi taky Rus. Vtipný je, když hrajeme proti Rusům a já jim dám gól. Jdu do nich víc než do jiných týmů."

Možná se sluší doplnit, že s legendárním ruským tenistou Maratem Safinem má tenhle česko-ruský hokejista společné jen příjmení. 

Jak už bylo naznačeno, Safin zaujme hned od pohledu zejména vysokým vzrůstem. 194 centimetrů vysoká postava a 90 kilo váhy ho už nyní předurčují k zámořskému hokeji. Právě proporce jsou také to, co se na něm zámořským skautům nejvíce líbí. 

"Ve druhém kole to je velice zajímavá volba pro všechny týmy, které potřebují vysokého centra. Umí podpořit útok i skvěle bránit. Obránci ho těžce zastavují, proto hrozí týmům nebezpečí pokaždé, když drží puk," píše o něm server Hockey Writers. 

A skaut Brock Otten dodává: "Vypadá to, že tenhle kluk má velký potenciál."

Vědomy si toho jsou i samotné kluby: Na Combine Testech v Buffalu, kde se před měsícem fyzicky testovali nejlepší hráči aktuálního ročníku, si pohovor s ním vyžádalo devatenáct zástupců NHL. 

"Chodil jsem kvůli tomu na angličtinu, abych ty pohovory zvládl bez překladatele. Snad se mi to povedlo. Všechny otázky byly velice podobné. Ptali se mě třeba na to, co bych udělal s první výplatou, proč bych měl být v prvním týmu."

Abychom byli úplně přesní: Podle odhadů a různých zámořských žebříčků by měl přijít na řadu zhruba kolem 45. místa. Někteří novináři a skauti jej ale vidí výš a považují jej za jedno z nejzajímavějších jmen pro druhé kolo. 

Sám Safin si je svých předností vědom. A na rovinu vám řekne, že vzhlíží hlavně k hvězdným Rusům. "Chci být jako Malkin, taky se snažím hrát jako on. On je totiž stejně vysoký jako já. Rád mám taky Ovečkina, protože dává hodně gólů," usmívá se na otázku, kteří hráči patří mezi jeho oblíbené. 

Češi mezi nimi nejsou. 

A který tým by si přál: "Ti nejlepší Rusové hrají v Pittsburghu a Washingtonu."

Ani jeden z nich si ale ve druhém kole vybírat hráče nejspíše nebude. Svých voleb se už totiž vzdaly v předchozích výměnách.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Britský prodejce oblečení Boohoo koupil značku Debenhams. Obchody převzít nechce, hrozí zánik 12 000 míst

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil zhruba za 55 milionů liber (1,6 miliardy Kč) značku Debenhams, včetně jejího webu. Žádný ze 118 obchodů, které má Debenhams na hlavních třídách britských měst, se ale Boohoo převzít nechystá. Zájem nemá ani o zaměstnance, takže v ohrožení je až 12 000 pracovních míst. 

Společnost Boohoo převzetí značek Debenhams popisuje jako transformační záležitost a označuje ji za velký krok. Podmínky dohody ale znamenají zánik pracovních míst, což v prosinci avizovali už správcové Debenhams, když zahájili likvidaci této 242 let staré firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy