Nejsme hnusná smradlavá věc. Dluhy splatíme, do tří let chci vidět Pardubice v TOP 6, říká Salfický

Adam Sušovský Adam Sušovský
9. 8. 2017 6:36
Aktuální výše dluhu? Třicet milionů. A dvě třetiny této částky jsou dávno po splatnosti. V takovém stavu je podle informací České televize jeden z nejúspěšnějších hokejových klubů v Česku. Dynamo Pardubice čelilo hrozbě bankrotu, jako majoritní akcionář pomůže zánik společnosti odvrátit město. "Dluhy splatíme. Do tří let chci Pardubice vidět zase v elitní šestce," říká šéf klubu Dušan Salfický.
Hokejisté Dynama Pardubice odvrátili na jaře pád z extraligy až v posledním kole baráže, klub teď odvrací i ekonomické problémy.
Hokejisté Dynama Pardubice odvrátili na jaře pád z extraligy až v posledním kole baráže, klub teď odvrací i ekonomické problémy. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Představenstvo má povinnost navrhnout valné hromadě společnosti zrušení společnosti nebo jiné vhodné opatření. Takhle stručná a jasná informace stála podle zprávy České televize v pozvánce na valnou hromadu hokejového klubu v Pardubicích.

Vyplývá z ní, že boj o záchranu Dynama neskončil posledním jarním utkáním baráže, ba naopak - že se o ni nadále bojuje. Jedna z klíčových fází se ale v Pardubicích odehrála včera dopoledne. Valná hromada klubu totiž na zmíněném jednání schválila navýšení základního kapitálu společnosti a tím prozatím odvrátila hrozbu bankrotu.

Dynamo, které je ze 73,5 procenta vlastněné městem, údajně dluží zhruba třicet milionů korun. Dvě třetiny této částky mají být po splatnosti.

Jedno je ale nyní bez ohledu na zadlužení téměř jisté: extraliga o jeden z největších klubů v zemi nepřijde, Dynamo do sezony nastoupí a nehodlá se v ní smířit jen s bojem o záchranu. "Naše meta je předkolo play-off," říká šéf klubu, předseda představenstva Dušan Salfický, v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Valná hromada schválila soubor ozdravných opatření, který by měl společnost pomoct stabilizovat. Kladli jsme si základní otázku, jestli hokej v Pardubicích být má, nebo ne. Žádný z akcionářů nikdy nevyslovil názor, že by hokej ve městě být neměl. Dopředu jsem tušil, jak úterní hlasování dopadne. Teď pracujeme a makáme čtrnáct hodin denně, abychom připravili sezonu tak, aby byla lepší a kvalitnější než ta minulá," říká Salfický.

Kvůli ekonomickým opatřením musíte začít šetřit, klub osekal rozpočet o zhruba dvacet milionů korun na sezonu. Může být za takových podmínek nová sezona opravdu lepší než ta poslední, ve které se Dynamo zachránilo v extralize až v posledním barážovém kole?

"Prostě se začalo šetřit. Klub se musel vydat takovou cestou, takže děláme sezonu s maximálně možným nízkým rozpočtem, jak jen to jde. Na základě toho se snažíme hledat typologicky hráče, kteří nám do toho zapadají. Věřím, že se na základě mravenčí práce vedení, která začala hned po skončení baráže, povedlo kádr doplnit. A že jsme vykročili správným směrem."

Správným směrem znamená kam?  Za jakým cílem?

"Po hubených letech, které máme za sebou, bychom to chtěli výsledkově stabilizovat. V myšlenkách máme předkolo play-off, to je naše meta příští sezony."

Z informací, které vyšly najevo v pondělí, to ale spíše vypadalo tak, že máte mnohem vážnější problémy na starost než řešit, zda si vůbec zahrajete předkolo play-off. Spekulovalo se o tom, jestli klub nezkrachuje…

"Mně se tohle strašně těžko komentuje. Nejvíc, kdo je na tom bitej, je klub. V tom, co se dělo v pondělí, když se tyhle informace objevily v médiích, vůbec o klub nešlo. Buď je město na klub pyšné a chce tady hokej zachovat, anebo ho nechce. Jestli ne, tak ať se podílu v klubu zbaví a vůbec se tím nezabývá. Jinak si raději pojďme sednout, neukazovat jeden na druhého, kdo za současný stav může, a místo chyb hledat řešení."

Kolik peněz tedy nyní dlužíte? Je údaj o třiceti milionech, uváděný Českou televizí, správný?

"Z prvních odhadů se něco takového vyčíst dá, úplně přesná čísla ale budeme mít až v říjnu. Tyhle první náznaky jsou ale jasné, právě proto se dneska konala valná hromada. A došlo na ní k dohodě akcionářů."

Kdy tedy bude Dynamo schopné začít své dluhy splácet?

"To je hypotetická otázka. Nám prostředky přicházejí od partnerů a splácíme dluhy pořád. Zmenšují se. Kdy poplatíme všechny, to teď ale neumím říct. Jednáme s věřiteli o splátkových kalendářích, ostatně sám primátor řekl, že klub je v podobné situaci dlouhodobě. Vždycky se Pardubicím dluhy dařilo splácet, jinak by ani nedostaly extraligovou licenci. Jestli ty současné dluhy splatíme za měsíc nebo za dva, teď neumím říct. Ale věřím tomu a jsem přesvědčený, že se nám to jako každý rok podaří."

Ještě v roce 2012 Pardubice tady na náměstí slavily s tisícovkami fanoušků mistrovský titul, letos málem sestoupily z extraligy. Umíte takhle velký propad klubu během pěti let vysvětlit?

"Může to potkat kohokoliv. Díky těm třem posledním titulům za sebou a v krátké době se tady asi zapomnělo na koncepci a další budování kádru. Pardubicím se v roce 2012 rozpadla první lajna, odešli zkušení hráči a řešilo se to stylem 'prostě vezmeme jiné a ono to půjde'. Jenže to nešlo. Vůbec se nepřemýšlelo, jestli noví hráči ty odcházející nahradí, hlavní bylo, aby se měla liga vůbec s kým hrát. A pak se najednou začalo zmatkovat, přišla netrpělivost a kolotoč změn hráčů, trenérů i managementu. Přitom se podívejte třeba na Zlín, který býval v posledních sezonách poslední, podržel trenéry a vždy se z toho vyškrábal. Ukvapená a nekoncepční rozhodnutí nás dovedla do stavu, kdy začínáme od píky a odrážíme se ode dna. Začali jsme budovat mančaft, abychom za nějaké tři roky byli úplně jinde."

Kde?

"Já chci vrátit klub do top 6, tedy tam, kam patří. Chci mít v Pardubicích stabilní výsledky, žádné propady. Už žádné harakiri sezony, které nás zase vyždímá. Ve všech směrech tady musíme začít fungovat koncepčně."

Zastupitel František Brendl (Pardubáci) popsal dění kolem hokeje následovně: Roman Šmidberský (bývalý majitel) koupil krásné zrající rajče a vrátil městu plesnivou, hnusnou a smradlavou věc. Takhle to vnímáte i vy jako minoritní akcionář a de facto šéf společnosti?

"Ne. My jsme pořád Dynamo Pardubice s obrovskou tradicí a obrovskou fanouškovskou základnou. Bohužel se nám nedařilo v posledních sezonách sportovně, a to s sebou přineslo i současné ekonomické problémy. Tlačilo se tady na výsledky, měnili se hráči a to rozjelo spirálu, která nás dovedla úplně na dno. Zdravé zázemí tady ale teď je. Značka se poškrábala, ale máme na čem stavět. Hodnotu Dynama vyleštíme, nejsme nic shnilého."

Bavíme-li se o hokejovém klubu, který se na jaře pral o záchranu a z kraje týdne o svou vlastní existenci, můžete vůbec za současných podmínek pracovat koncepčně a skládat tým tak, abyste další barážový průšvih mohli odvrátit podstatně dřív?

"Něco samozřejmě nabízí trh a něco nabízí naše ekonomické možnosti. Některé hráče jsme podepsali hned, jiné jsme si pozvali na zkoušku. Všem, kterým jsme dali smlouvu, ale věříme, že nám pomohou se odrazit ode dna. Neříkám, že tady všichni vydrží celou tu dobu přestavby klubu. Někteří z nich budou mít třeba vyšší ambice, budou u nás úspěšní a odejdou jinam. Všichni hokejisté tady ale chtějí hrát a chtějí teď budovat naši značku. A my věříme, že se začneme zvedat. Máme tady jádro, kolem kterého budeme nové Pardubice budovat. Máme tady Tomáše Rolinka nebo Petra Sýkoru. Jsou ve věku, že tady asi nebudou celé čtyři roky přestavby, ale jsou to matadoři, kteří do kabiny dávají srdce a zkušenosti. Díky nim je Dynamo Dynamem. Oni vědí, co jsou Pardubice, a budou to předávat ostatním hráčům, kteří jádro do budoucna vytvoří."

Není ale v takovém případě škoda odchodu Filipa Zadiny, který zvolil v další sezoně angažmá v kanadské juniorce?

"Já si nemylsím, že je to škoda. Spíš se zeptám já vás, proč by to škoda měla být?"

Protože je to mladý talentovaný hokejista, jaké by Pardubice mohly potřebovat, aby stabilní jádro měly z koho vytvořit.

"Je mu sedmnáct, je to super talent, ale ve svém věku není schopný táhnout mužstvo. K tomu musíte mít zkušenější a ostřílenější hráče. Náš kádr má nějakou úroveň a kvalitu. Měli jsme v něm loni Zadinu a Kauta, jenže ti kluci v situaci, v jaké jsme byli, nedokázali svůj talent zúročit. Nejprve potřebujeme Pardubice herně stabilizovat, Filipovi teď mnohem více pomůže angažmá v Americe. Tam bude vytížený, herně ho to posune. A za rok, to už si dovedu představit, bude třeba zase zpátky u nás.

Jinými slovy - v situaci, v jaké jste, si nedovolíte dát zodpovědnost takhle mladým hokejistům?

"Těžko utáhneme v základní sestavě dva sedmnáctileté kluky. Než aby tady Filip (Zadina) paběrkoval a jezdil hostovat do nižších soutěží, raději jsme se po diskusi s trenéry i samotným hráčem rozhodli, že odejde do Kanady. Bude tam rok a pak budeme znovu řešit, co s jeho rozvojem dál."

Společnost Dynamo Pardubice nyní z více než sedmdesáti procent vlastní město Pardubice. Při přebírání klubu od bývalého majitele Romana Šmidberského deklarovalo, že takový stav nechce zachovat dlouhodobě. Kdy se podle vás najde někdo, kdo by klub odkoupil?

"To se teď musíte ptát spíše města. Primátor řekl, že nechce klub vlastnit dlouhodobě a my ho teď musíme připravit k prodeji. To znamená klub ekonomicky i sportovně stabilizovat. Pak se o prodeji může začít jednat."

Stihnete to na podzim, jak se podle ideálních scénářů uvažovalo?

"Nemůžu říct, že se klub bude na podzim prodávat. Bude hodně záležet na tom, kdo bude mít zájem a jaké s ním bude mít úmysly. Třeba se prodej uskuteční až po sezoně. Hlavně se až na podzim ukáže, jestli jsme nastavili správnou ekonomickou i sportovní cestu. Já tomu věřím. V říjnu a listopadu budeme v téhle otázce moudřejší."

O Pardubice měl mít zájem, a o koupi klubu dokonce jednal Alois Hadamczik. Je jeho jméno stále ve hře?

"Tahle jednání mě minula. Pan Hadamczik je vedl s panem primátorem a já mám informace jen z tisku. Takže to nechci komentovat."

Jak těžko se vám bez silného majitele v zádech shánějí pro Dynamo peníze?

"To bude těžké vždy. To už totiž mluvíme o situaci ve společnosti, byznysu našich partnerů. Teď tady nějaké stabilní portfolio partnerů máme a na sezonu peníze posbíráme. Pokud bychom ale chtěli postavit hvězdný tým, musel by být náš budget v úplně jiných číslech. Takové ambice teď bohužel nemáme…"

O kolik procent šel v Pardubicích během zmíněných pěti let sportovního úpadku rozpočet klubu dolů?

"O zhruba pětadvacet. A je to vidět, na všechno máme méně peněz."

Už jsme se bavili o tom, jak skládáte kádr. Jak těžké je v takové situaci sem do Pardubic hráče přivést?

"Vždycky záleží na tom, jakou strategii zvolíte. Můžete třeba přivést super první pětku, nacpat do ní peníze a zbytek kádru doplnit kluky druhé kategorie. V takovém případě top hráče do Pardubic přivedete i teď. Když peníze hráči dáte, on sem přijde. My se ale vydali cestou hokejistů, kteří vědí, do čeho jdou, a přišli do Pardubic s tím, že tady chtějí zůstat déle. A jdeme cestou, že budeme mít čtyři kompaktní a vyrovnané pětky."

Takže jdete cestou zahraničních hráčů, v týmu máte čtyři Kanaďany a dva Francouze. S Nicholasem Schausem vám loni tah vyšel, ale často je volba Kanaďanů riskantní, ne všichni se prosadí. Podle čeho si myslíte, že jste si letos kanadské posily vytipovali správně?

"Schaus vyhrál bodování, ale zase jsme hráli baráž. To je taky třeba oddělit. Abychom nevzali toho zajíce v pytli, jak naznačujete, tak jsme si některé hráče nejprve pozvali na zkoušku. Hned když skončila baráž, ještě ten den jsem do tří do rána seděl s Pavlem Markem (sportovní manažer) a vytipovávali jsme posily. Sbírali jsme videa, další informace, a když to šlo, taky jsme si s nimi volali. Jasně, že můžeme sáhnout vedle. Ale zatím všichni, co přišli, fungují. Musím zaklepat.

Přicházejí do Pardubic zahraniční hráči, protože jsou levnější než Češi, nebo protože jsou lepší než Češi?

"To je těžká otázka. Levnější nejsou určitě, tedy alespoň platově jsou na tom stejně. Náklady na jejich pořízení jsou ale zase nižší, to je pravda. Náš český trh je hrozně omezený. Na hráče, které nabízel, jsme v létě peníze neměli. Proto jsme vybírali posily takhle. Někdo třeba může říct, že nejsou úplně top, ale já věřím, že spousta z nich u nás může mít sezonu skvělou."

Říká se, že zahraniční hráči letos přicházejí do extraligy v mnohem větším počtu, protože se na ně nevztahují přestupní tabulky. Když jsem na toto téma hovořil s Petrem Břízou, viceprezidentem svazu, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že i kdyby se tabulky zrušily, potřebuje česká liga zahraniční hráče přivádět nadále. Prý posouvají myšlení uvnitř klubu, mohou svou mentalitou pomoct celé soutěži. Cítíte to stejně?

"S tím souhlasím, přesně tak to je. Taky se vždycky ale říkalo, že když už jich je v kabině moc, dělá to neplechu. Takže je to hodně o komunikaci s nimi a správném výběru jejich charakteru. Já třeba cítím, že zahraniční hráči přinesli do kabiny bojovnější atmosféru. Povedla se nám z ní vymýtit pesimistická atmosféra výsledků, která se tady dva poslední roky držela. V týmu teď nejsou obavy, není nervózní. Tak to alespoň cítím já. A myslím, že tohle přinesli kluci zvenku, kteří nebyli zatížení tím, co se kolem klubu dělo a děje. Už po skončení sezony jsem proto říkal, že tým postavím na cizincích. Ano, máme jich hodně, ale já cítím, že to funguje.

Rozumím tomu, že nechcete opakovat baráž a že se snažíte hledat pozitiva. Věříte, že klub splatí dluhy, v kabině cítíte zdravou atmosféru a doufáte v postup do předkola play-off. Je takhle pozitivně vnímán v Pardubicích hokej i zvenku? Z informací v médiích to tak totiž nevypadá…

"Oddělme fanoušky, dění kolem klubu a dění, co se týče majetkových vztahů. Fanoušci za námi stáli, i když jsme byli čtrnáctí a hráli baráž. Byli kritičtí, negativní, ale vždycky přišli a podpořili nás. Po sezoně jsme s nimi komunikovali a já cítím, že nám věří a podporují práci, kterou teď děláme. Až nad námi zlomí hůl, bude to špatné… 

To, co se dělo v Pardubicích v pondělí a vyšlo navenek v médiích, to už se bavíme o zákulisí, které se sportem nemá nic společného."

 

Právě se děje

před 16 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy