Z televizního experta se stal hokejový bafuňář. Pořád říkají, že jsem blázen, směje se Hosták

Adam Sušovský Adam Sušovský
27. 7. 2017 12:01
Jako hokejový expert by vyčetl Zlínu neatraktivní hokej, jako jeho nový generální manažer ale způsob získávání bodů nechá plně na trenérech. Martin Hosták přebral tradiční extraligový klub v nelehké finanční kondici, v řadě věcí ale zůstává neoblomný: Když zahraniční hráč, tak naprostá špička. Talent Chytil by měl zůstat v extralize ještě dva roky. I s podprůměrnými finančními možnostmi se dá hrát čtvrtfinále. To říká Hosták v rozhovoru pro Aktuálně.cz a odhaluje vize, které má se Zlínem do budoucna.
Bývalý hokejový expert České televize Martin Hosták je od června generálním manažerem zlínského hokeje.
Bývalý hokejový expert České televize Martin Hosták je od června generálním manažerem zlínského hokeje. | Foto: ČTK

Zlín - Dlouhá léta elektronickou tužkou ve studiu České televize maloval, jak by se hokej měl správně dělat. Jeho hlas v roli experta doprovázel tuctové extraligové mače i ty největší bitvy o medaile na mistrovství světa. Teď bude za svou práci sám hodnocen a kritizován. Oblíbený hokejový expert a spolukomentátor Martin Hosták se stal generálním manažerem Zlína. 

"Každý mi říká, že jsem blázen. Ale mě ta práce baví, bude to dobré," říká s pozitivním úsměvem, kterým doprovází celý rozhovor pro Aktuálně.cz. 

Přitom by jiným asi bylo při pohledu na stav, v jakém zlínský klub přebíral, spíše do pláče. K dispozici kádr zralý na baráž, do toho těžká díra v rozpočtu po odcházejícím partnerovi. 

Za měsíc ve službě už toho ale Hosták dle svých slov stihl vyřešit docela dost. Klubu vtiskl novou identitu, a i když ne za velký balík peněz, dojednal i vstup nového generálního partnera. Aukro Berani Zlín chtějí pod vedením bývalého hokejisty hrát čtvrtfinále a tím vize nekončí: "Teď řešíme životně důležité věci, které tady vůbec nefungovaly. Do dvou měsíců snad klub stabilizujeme, do tří let chci hrát o medaile a snad za tu dobu budeme mít i přesnější představu o rekonstrukci stadionu," říká Hosták. 

Doteď jste práci klubů hodnotil jako expert. Jaké to je být na druhé straně?

"Já už byl v představenstvu Hradce Králové v první lize, nějakou představu o té práci jsem měl. Horší už je, že úplně neznám zlínské prostředí. Nejsem tolik spjatý s městem. Kolem klubu se ale motá spousta lidí z představenstva nebo z radnice, ti mají kontakty a znají partnery. Nasměrovali mě, takže jsem na první schůzky nechodil jen tak na blind. Z toho pohledu to bylo jednoduché, horší bylo, že tady přede mnou nějaký čas práce s partnery chyběla. Musíme teď řešit životně důležité věci, které v klubu vůbec nefungovaly."

Také v létě vyšlo na povrch, že jste kvůli ekonomickým problémům museli zkrouhnout hráčům platy na polovinu.

"Věděl jsem o tom, ty platy se snížily, ještě než jsem přišel, a to z preventivních důvodů. Neměli jsme manažera a neviděli na množství peněz, které budeme mít k dispozici. Nevidím v tom problém, dělalo se to jen s některými hráči s jejich souhlasem. Všechny peníze jsme jim už navíc doplatili. Ve chvíli, kdy jsem přišel, jsem začal řešit partnery a rozpočet se začal naplňovat velmi rychle. Partnerům musím poděkovat, málokterý z nich svou podporu ukončil, všichni nám chtěli pomáhat."

Chci vybudovat značku. Budeme Berani

Čím jste vůbec Zlínské zaujal, že vás oslovili? Člověka z druhé strany republiky, který v tu chvíli šel do ne úplně zajištěného klubu, a navíc nezná zdejší prostředí.

"To by mě taky zajímalo (usměje se). Prostě mi volal (viceprezident klubu) pan Zbožínek, jestli se do toho nechci pustit. Vím, že jsem nebyl první volbou, spíš člověkem na seznamu v nějaké řadě. A také vím, že přede mnou tuhle funkci více lidí odmítlo. To mě trošku zaráželo. Říkal jsem si: Proč? Vždyť ten klub je dlouhodobě stabilní."

Martina Hostáka z minulosti dobře znáte jako experta České televize. Jeho názory okořenily ještě zápasy Čechů na květnovém MS v Paříži.
Martina Hostáka z minulosti dobře znáte jako experta České televize. Jeho názory okořenily ještě zápasy Čechů na květnovém MS v Paříži. | Foto: Zuzana Hronová

Jestli to nebylo varování. Neměl jste z toho obavy?

"Bylo to varování. Však mně říká každý, že jsem blázen. Ale taky musím říct, že už to začínají říkat stále méně. Takže to bude dobrý! Překvapuje mě, jak moc mě ta práce baví. Akorát jsem teda teď dost jednoznačně zaměřený na jednání s partnery, to je alfa omega mých prvních dní. Všechny musím objet, vysvětlovat jim vizi, některá jednání nevyjdou napoprvé. Měnili jsme generálního partnera, to byla taky složitá jednání. Řešili jsme logo i nový název klubu. Strašně moc věcí."

Jak jste vůbec sám, třeba z pozice hokejového experta a nestranného diváka, před svým příchodem vnímal klub?

"Že je daleko ode mě z Hradce, není tady moderní zimák, takže je tady v zimě pořádná kosa. Taky že se tady nehrál moc atraktivní hokej, ale že jsou tady zase všude kolem hodně milí a příjemní lidé. Bylo to tady vždycky takové domácí, přátelské. A to jsem si ověřil i teď z manažerského křesla."

Co budete dělat s tím neatraktivním hokejem?

"To nechám na trenérech. Řekl jsem si, že jim nebudu do práce kecat, a zatím se mi to docela daří. Fanoušek ten hokej navíc vnímá vždycky jinak než expert televize nebo nezaujatý divák; ti chtějí vidět atraktivní hokej, hezké akce. Fanoušek chce vidět, jak se ti kluci bijou na ledě za klub, za znak, že jsou těmi jejich Berany. To je úkol našich hráčů, aby to tam dole nechali. Pak jim bude odpuštěno, i když se občas prohraje."

Novým generálním partnerem se stala firma Aukro, jejíž název se promítl i do názvu klubu. Podle informací Aktuálně.cz za pět milionů korun na sezonu. Právě hodnota tohoto kontraktu se hodně diskutovala, podle mnohých měla být vyšší. Je to důkaz, jak těžko se shání peníze do sportu?

"Peníze do sportu se shání těžko, to je známá věc. My jsme teď navíc byli v situaci, kdy jsme potřebovali extrémní pomoc. Jednali jsme v nouzovém režimu, protože musíme platit výplaty, výrobu ledu a nikdo se nás neptá, kde na to vezmeme. Zády se k nám neotočila ani firma PSG, která z názvu klubu odchází. Takže jestli je to málo peněz? My teď řešíme jakékoliv peníze. Doufám, že situaci klubu do dvou měsíců stabilizujeme a začneme pracovat na dalších sezonách, kdy to bude lepší. Budeme mít jistější pozici a na jednání více času. Když se všechno začne řešit v červnu a liga začíná v září, jste nějak omezeni."

Martin Hosták nové logo a partnera klubu představil spolu se zakladatelem Aukra Václavem Liškou. Aukční portál byl ve Zlíně založen.
Martin Hosták nové logo a partnera klubu představil spolu se zakladatelem Aukra Václavem Liškou. Aukční portál byl ve Zlíně založen. | Foto: ČTK

Jak jste se tedy nakonec dopracovali k úplně novému názvu Aukro Berani Zlín?

"Nemáme vybudovanou značku jako Sparta nebo Slavia. Takže když jsem přišel a viděl, že nemám ani generálního partnera, vytvořil jsem název Berani Zlín. Nejvíc, co teď partnerovi můžeme nabídnout, ale je být v našem názvu. Myslím, že to je pro něj cenné, bude v médiích, televizi i rádiu. Aukro Berani Zlín je možná trochu krkolomné, jenže oni v názvu chtěli mít Aukro a já tam chtěl berana."

Chci, ať Chytil zůstane dva roky. A do NHL odchází jako hotový hráč

Abyste ale název klubu neměnili každé tři roky, jak tady bývalo zvykem…

"To je právě to, co se mi nelíbí. Aukro má opci na další dvě sezony, tak doufám, že ji využije. Pokud ne, bude pro mě prvotním cílem najít partnera, který Berany v názvu bude respektovat. Ale na druhou stranu, teď mě nechytejte za slovo, asi by nešlo mít třeba název Barum Continental Berani Zlín."

Jak velkou injekcí ve vaší situaci byl draft a následná smlouva pro Filipa Chytila od New York Rangers, za kterou dostanete 260 tisíc dolarů (přibližně šest milionů korun), tedy více než od hlavního partnera.

"To byla vítaná injekce a svým způsobem velká klika. Věděli jsme, že bude draftovaný na pomezí prvního a druhého kola, ale není pravidlem, že se takoví hráči podepisují hned. Kádr jsme stavěli na nějakém rozpočtu. Já chci mít ale tým silnější, hrát v extralize se Zlínem lepší roli. A peníze za Filipa nám k tomu pomohou. Navíc potřebujeme na zimáku udělat spoustu věcí. Hodně teď diskutujeme o nové multifunkční kostce, o rekonstrukci celého stadionu raději ani nemluvím. To v rámci rozpočtu klubu stejně nezvládneme."

Když ještě zůstaneme u Filipa Chytila: zůstane ve Zlíně nebo zmizí na startu sezony za mořem?

"Už jsem o tom jednal s manažerem Rangers Jeffem Gortonem. Jejich postoj je takový, že Filip určitě pojede na začátku září na nováčkovský kemp, a pokud by je extrémně zaujal, bude pak pokračovat i v přípravném kempu. Já to ale říkám roky, a teď rozhodně ne proto, že by se mně to zrovna hodilo, ti kluci od nás odcházejí do zámoří strašně brzy."

Jak to myslíte?

"Já vidím Filipa ještě dva roky v extralize. Letos na poměrně slušné pozici ve Zlíně, tak aby nebyl úplně vůdčí, ale zároveň dostal dost času hrát a prosazovat se. A v příští sezoně bych si už klidně uměl představit, že pokud doroste, nabere sílu a bude pracovat jako teď, stane se jedním z lídrů našeho týmu, to už by o něm určitě uvažovali i trenéři reprezentací. Jakmile přeroste extraligu, je teprve čas odejít do NHL jako hotový hráč. Myslím, že extraliga takhle hokejisty připravit umí. Švédové nebo Finové to tak dělají běžně, už asi dvacet let. Jim hráči v sedmnácti do juniorek tolik neodcházejí."

Jestli to ale není tím, že kluby z NHL třeba těm českým nevěří, že by dokázali hráče připravit.

"Třeba je to historicky dané, že se klubům v NHL slíbilo, že jejich hráč bude hrát a nakonec to špatně dopadlo. Jestliže pro ně první nebo druhá volba v draftu nevyjde, je to pro ně průšvih, ztracený rok. Myslím ale, že v tom mají dost prsty i agenti, kteří ty kluky cpou do zámoří takhle brzo. Rozhodující slovo má samozřejmě klub, ten čerpá z nějakých informací. Podobný příběh čekám i u Martina Nečase v Brně. U nás má Filip Chytil v uvozovkách trošku lepší pozici, protože nemáme tak nabitý kádr jako Kometa. Oba se ale mohou takhle připravit třeba na MS dvacítek, což je pro ně TOP příběh letošní sezony."

Vy jste schopni Filipu Chytilovi nabídnout odpovídající místo v sestavě, zajistit mu, že bude hrát?

"Manažer Rangers mi řekl: 'Potřebuju, aby hrál. Jestli bude u vás hrát extraligu, za nás je to super.' Co jsem se bavil s našimi trenéry, všichni počítají s tím, že prostor dostane. Já už to říkal i jemu. Dva roky. Teď zažil rozkoukávací sezonu, nyní se stane významným hráčem Beranů a za rok klidně TOP útočníkem naší první lajny. Z toho se dá odpíchnout ke kariéře krásně."

Podařilo se vám díky penězům za Chytila zajistit rozpočet. Dá se nějak napříč ligou porovnat?

"Plánovaný rozpočet už asi naplněný máme, už vidím prostor ho navýšit na straně výdajů, což by byly případné posily. Téměř půlku výdajů klubu tvoří mandatorní výdaje, tj. led, cestování, výzbroj pro hráče. Ty musíte zaplatit vždycky. A pak jde o to, kolik peněz si zajistíte na hráče, jaké posily si můžete dovolit. Porovnávat by se napříč ligou proto měly balíky na odměny pro hráče. Tady si myslím, že budeme v lize spíše podprůměr. To odhaduju, samozřejmě nevidím do rozpočtů ostatních."

Nedávno jste přitom řekl, že chcete hrát čtvrtfinále.

"Samozřejmě, proč ne? To chce hrát každý…"

Průměrní hráči ze zahraničí? Ať si je přivádějí jiní, my to dělat nebudeme

Jako televizní expert byste ale ještě před pár týdny možná zapochyboval, jestli na to váš kádr má.

"Asi bych řekl, že tenhle kádr je tak na hranici desítky, to máte pravdu. Ale já věřím, že už jen ty prognózy hráče nakopnou, aby hráli líp. Hrát prostředek tabulky, udělat předkolo. A pak už čtvrtfinále vůbec není nereálné. S tím, co máme, nemůžu slibovat medaili, ale čtvrtfinále reálné je."

Zkraje týdne jste řekl, že možná brzy oznámíte posilu, a mluvil jste o přestupové bombě. Kdy bouchne?

"To nevím. Ještě se to tvoří, třeba mi bouchne na hlavu, když to nedopadne. Už o tom raději nechci mluvit, protože si tím akorát zase naběhnu. Dokud se nepřiblížím k něčemu konkrétnímu, už raději nebudu nic říkat. To, co jsem avizoval a vypadalo velice dobře, byl hráč ze zahraničí. Ta jednání se ale zbrzdila, zrovna to řeším."

Když říkáte, že máte na odměny v rámci extraligy podprůměrný balík peněz, jak se vám tým doplňuje? Půjdete jako jiní cestou zahraničních hráčů?

"Když zahraniční hráč, tak první dvě lajny. To jsem několikrát řekl a to platí, nikoho jiného sem nebudu tahat. To ať klidně dělají ostatní, my to dělat nebudeme. Jestliže přivedu do Zlína hráče ze zahraničí, musí to být hráč typu Bukartse, který tady bude hrát úplný TOP. Trošku mě tohle štve. Jsme asi jedinou ligou v Evropě, kde máme cizince, kteří nasbírají třeba deset bodů za sezonu. V zahraničí by se s takovými nikdo nemazlil, skončili by. Chci být v tomhle opatrný, proto i Ralfs Freibergs z Lotyšska přišel zatím jen na zkoušku. Hrál sice na MS, působil v KHL, takže předpoklady má, ale neznáme ho blíž. Jsem rád, že na zkoušku přistoupil, a doufám, že se předvede."

Vize tří let: Medaile a rekonstrukce stadionu

Jak si tedy máme představit tu bombu?

"To je dost relativní. Největší bomba by byla, kdybychom přivedli třeba Patrika Eliáše. Ale to je samozřejmě chiméra (směje se). Ať ale dokončím tu myšlenku hráčů ze zahraničí, jestli máme bombu shánět tam, musí to být borec do první lajny, který potáhne ofenzivu. Možná proto nám to i tak trvá dotáhnout. Hráči asi trochu váhají, ti nejlepší chtějí raději do klubu, který bude vyhrávat. My teď ty úplně titulové ambice nemáme."

Před svým nástupem jste řekl, že byste chtěl do klubu zapojit jeho legendy. Petr Leška, Petr Čajánek i Jiří Marušák ale vaši nabídku odmítli. Proč?

"Nedopadlo to, vycouvali z toho. Každému z nich jsem nabídl pozici, o které si myslím, že by mu vyhovovala. Ani jeden z nich ji neakceptoval, každý z jiných důvodů. Pro mě to ale není uzavřená kapitola. Petr Leška už si tady dokonce něco našel, bude asistentem u sedmé třídy a bude nám pomáhat s výchovou dětí. U těch dalších uvidím. Popravdě je teď mým hlavním cílem zabezpečit klub, až pak můžu řešit tyhle věci. Možná se někomu bude zdát hloupé, že se nevěnuju všemu najednou, ale to není v lidských silách."

Váš kontrakt není časově omezený. Jakou tedy máte vizi, kde by měl Zlín být pod vaším vedením třeba za tři roky?

"Za tři roky už doufám budeme zavedená značka Berani Zlín se stabilizovanou ekonomikou na výrazně vyšší úrovni. Budeme mít stabilizovaný kádr, který budeme schopni budovat s delší perspektivou než jedna sezona. Sportovně bych chtěl, aby se Zlín do tří let pohyboval kolem šestého místa a pošilhával po medailích. A taky doufám, že už budeme mít přesnější představu o rekonstrukci stadionu, třeba už dokonce budeme připraveni s tím začít. Já mám vize velké, vede k nim dlouhá cesta. Ale když vidím, jak lidi, partneři a město hokej ve Zlíně berou, věřím, že jsou reálné a podaří se nám je splnit."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy