Naděje vyhasla, KHL v Praze končí. Lev nemá peníze

Skvělý hokej i hvězdy NHL. 10 věcí, které Lev přinesl Česku
2. České hvězdy doma. Jedním z velkých pozitiv, které pro český hokej znamenala existence Lva, byla možnost vidět české hvězdy a hvězdičky pravidelně doma. Jiří Novotný, Ondřej Němec, Jakub Klepiš a další a další hokejisté by jinak hráli možná v KHL, možná v jiných soutěžích, ale téměř jistě ne domácí soutěž.
3. Hvězdy NHL. Během výluky zámořské NHL se i v Praze představily některé velké hvězdy, které by si jinak v Praze asi jen těžko na klubové úrovni zahrály. Alexandr Ovečkin, Pavel Dacjuk, Zdeno Chára... Ti všichni rozzářili i pražský led.
4. Federální derby. Díky KHL se proti sobě znovu v soutěžních utkáních začaly utkávat pražský a bratislavský tým, tedy Lev a Slovan. Vypjaté zápasy sledovaly napěchované arény a bouřlivá atmosféra, která při nich panovala, byla naprosto elektrizující.
5. Play off. V obou svých sezonách se Lev se svým týmem propracoval do play off a v druhém případě dokonce bojoval o Gagarinův pohár. Nakonec jej nezískal, ale top hokej v nejvyšším nasazení byl k vidění pokaždé.
Foto: Lev Praha
Adam Sušovský Adam Sušovský
1. 7. 2014 19:27
Gazprom odmítl dál dávat peníze českému klubu. Lev se proto loučí s KHL a pravděpodobně úplně zanikne. První hráči už z Prahy odcházejí.

Praha - Je definitivní konec. Veškerá jednání o rozpočtu na novou sezonu skončila krachem a Lev Praha s konečnou platností nebude hrát příští ročník ruské Kontinentální ligy.

Taková zpráva dnes oblétla česká média a samotní majitele klubu Petr Speychal a Jevgenij Myškovskij jí také večer potvrdili.

"Po dlouhých jednáních v tuto chvíli bohužel musíme potvrdit, že HC LEV Praha se v KHL nezúčastní sezony 2014/2015, protože se klubu nepodařilo zajistit nutné finanční prostředky pro další fungování týmu na stejné úrovni," uvedli ve společném prohlášení.

Situace je zaviněna tím, že klub nadále odmítli podporovat výrazní sponzoři v čele s ruským Gazpromem. Majitelé tak naplnili jen polovinu z loňského rozpočtu, který činil 750 milionů korun.

"Není byznys, nejsou peníze a není hokej," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz ještě odpoledne sportovní manažer Rašid Chabibulin, který do poslední chvíle věřil, že se situace obrátí.

"Žádné rohodnutí o rozpuštění týmu ještě nepadlo. Konec potvrdit nemůžu, protože stále probíhají jednání v souvislosti s hledání peněz pro klub. Jak tento problém vyřeší, nevím. Ale může se vyřešit v jakýkoliv okamžik. Třeba mi teď zavolají a řeknou: Rašide, pokračujeme. Nebo naopak," řekl Chabibulin konkrétně.

Celý rozhovor se sportovním manažerem Chabibulinem čtěte ZDE.

Majitelé bojovali o peníze dlouho do noci

Jenže jen hodinu a půl na to i naděje z jeho slov vzplála společným prohlášením Speychala a Myškovského definitivně.

"Myšlenky na KHL v Praze se do budoucna nevzdáváme, pokud se situace ohledně financí změní a podaří se nám vytvořit důstojné podmínky. O startu v jiné soutěži či v jiném městě jsme neuvažovali a neuvažujeme, KHL v Praze je i nadále naší prioritou," řekli

První informace o konci českého klubu přinesla už minulý týden ruská agentura R-Sport, ale majitelé Petr Speychal a Jevgenij Myškovskij ji vyvrátili. V tiskovém prohlášení sice přiznali, že klub skutečně má problémy s financováním, ale o jeho případném konci bude definitivně jasno až v pondělí (více čtěte ZDE).

To bylo včera a jednání o penězích se údajně táhla dlouho do noci bez známého výsledku.

Že rokování nedopadlo kýženým výsledkem, navzdory Chabibulinově odpolednímu optimismu ale naznačily již první odchody klíčových hokejistů, kteří měli ve Lvu platný kontrakt na příští sezonu.

Lev už začal s výprodejem hráčů

Jako první byl potvrzen odchod kapitána Jiřího Novotného, který má namířeno do Jaroslavle. Nové angažmá si vzápětí našel i kanonýr Justin Azevedo, který by měl brzy podepsat smlouvu v Kazani. Ta dnes zároveň získala i práva na útočníka Jiřího Sekáče, jenže ten je momentálně bez smlouvy a má namířeno do NHL.

Podle soupisky, která visí na oficiálním webu klubu, má Lev Praha v tuto chvíli pod smlouvou na následující sezonu celkem devět hokejistů, mezi nimiž je třeba loňský mistr světa Švéd Martin Thörnberg či čeští reprezentanti Jakub Nakládal a Petr Vrána.

Minulá sezona stála 750 milionů korun, tolik už se česko-ruské dvojici majitelů letos dohromady dát nepodařilo. Pro představu je to přibližně součet rozpočtů fotbalové Plzně a Sparty a ještě by vám několik desítek milionů zbylo.

Konec ruského hokeje v Čechách

Klubu se rozpočet na novou sezonu nepodařilo naplnit mimo jiné také proto, že hlavní partner soutěže Gazprom seškrtal své dotace vůči klubům na polovinu. Podle majitelů ale s klubem odmítl spolupracovat i další partner Škoda JS.

Podle informací Aktuálně.cz z konce minulého týdne bude vedení ruské soutěže pumpovat své peníze raději do Rigy, kde je "větší politická vůle spolupracovat".

Tomu, že Lev skutečně zanikne, napovídal i krach jednání mezi klubem a O2 arenou, kde měl Lev Praha odehrát po úspěšném play off i nadcházející sezonu. Vedení arény předložilo na stůl i konkrétní návrh, jenže zájem ze strany klubu s blížícím se koncem uvadal - více o nabídce O2 areny čtěte ZDE.

Finalista loňského ročníku Gagarinova poháru končí v Praze po dvou letech. Ještě na jaře přitom v bitvě o titul šampiona Kontinentální ligy vzdorovali Magnitogorsku až do rozhodujícího sedmého zápasu.

Skon přišel náhle

Tomu, že Lev Praha do sezony nenastoupí, přitom ještě před čtrnácti dny nic nenasvědčovalo. Klub na oficiálních stránkách vyvěsil program letního kempu i přípravných zápasů před novou sezonou. Hned tím prvním 30. července dokonce měli otevírat zbrusu novou arénu v Třinci.

Blížící se konec Lva vyvracely i pohyby v hráčském kádru. Klub jen tři dny předtím, než se v ruských médiích zpráva o problémech Lva poprvé objevila, podepsal předběžné smlouvy na dva roky s klíčovými obránci Martinem Ševcem a Ondřejem Němcem.

"Jednání se protahovala, ale nakonec jsem smlouvu dostal. Řekli mi, že Lev sezonu hrát bude, že už stačí smlouvu pouze zaregistrovat na vedení KHL," řekl v pátečním rozhovoru pro Aktuálně.cz s údivem Martin Ševc - čtěte ZDE.

Stejně jako Němec kvůli kontraktu v Praze odmítl i mnohem lepší nabídky od jiných týmů. Teď bude muset společně s dalšími spoluhráči začít krátce před začátkem sezony hledat nové angažmá.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy