Krachem Lva ztratí KHL prestiž a O2 arena miliony

Adam Sušovský Adam Sušovský
26. 6. 2014 5:00
Aktuálně.cz zná podmínky, za kterých měl Lev v O2 areně ruskou soutěž hrát i letos. Její šéf Richard Benýšek tvrdí, že krachem klubu neztratí on, ale KHL. Ta přijde o prestiž i dobrou reklamu.
Podle šéfa O2 areny ztratí krachem Lva v Praze především samotná KHL. Ta přijde mimo jiné o arénu, ve které padl divácký rekord soutěže.
Podle šéfa O2 areny ztratí krachem Lva v Praze především samotná KHL. Ta přijde mimo jiné o arénu, ve které padl divácký rekord soutěže. | Foto: Lev Praha

Praha - Ta nečekaná zpráva přišla včera pozdě odpoledne a způsobila v českém hokeji šok. Lev Praha nemá peníze na další sezonu a opouští ruskou Kontinentální ligu, i když hrál ještě na jaře její finále.

Klub teď s největší pravděpodobností úplně zanikne, i když definitivně jasno o tom bude až v pondělí (více čtěte ZDE).

Na krachu Lva v Praze nejvíce ztratí samotná KHL. To řekl Aktuálně.cz šéf O2 areny Richard Benýšek. "V Praze totiž padaly divácké rekordy, pro soutěž byly zápasy v Praze skvělou reklamou i možností ukázat světu, že se v KHL hraje skvělý hokej, že to není jen ruská liga, ale kvalitní evropsko-asijská soutěž," míní.

Lev měl platit jen náklady

Ani Benýšek o konci českého klubu v ruské lize neslyšel rád. Společnost Bestport Arena, která O2 arenu provozuje a on stojí v jejím čele, měla o KHL zájem.

I Lev Praha o tom, že by v O2 areně odehrál příští sezonu, velmi vážně uvažoval. Od zástupců O2 areny podle informací deníku Aktuálně.cz dokonce obdržel i konkrétní nabídku.

Lev by podle ní Bestsportu za to, že by v O2 areně hrál své zápasy KHL, nemusel platit žádný nájem. Hradil by jen náklady na provoz (mluví se o částce půl milionu korun na zápas) a zároveň by se s provozovatelem haly dělil o část příjmů ze vstupného. Další peníze by si pak O2 arena generovala sama z prodeje občerstvení či provozu klubového patra.

"Zástupci Lva s námi jednali hned po skončení loňské úspěšné sezony. Jednali stylem 'my máme zájem', na žádné konkrétní poptávky bohužel nikdy nedošlo. V posledních dnech jejich zájem upadal," řekl Aktuálně.cz Benýšek.

Lev sídlil a drtivou většinu svých domácích zápasů odehrál ve staré holešovické Tipsport aréně, kde se o led dělil s extraligovou Spartou.

Malý zájem o halu byl předzvěstí zániku

Kapacitu obří O2 areny (jinak domovského stánku Slavie) klub poprvé využil loni během výluky NHL a nakonec v ní z kapacitních důvodů odehrál i závěrečné zápasy letošní sezony včetně památného finále proti Magnitogorsku.

Obrázky toho, jak napěchované tribuny pražské arény přihlížely dramatickým bitvám, se tehdy dostaly i do zámoří. To, co Lev v O2 areně dokázal, poté v médiích chválil i šéf KHL Alexandr Medveděv. A tak se ani není čemu divit, že Lev možnost úplného stěhování z Holešovic na druhý břeh Vltavy vážně zvažoval.

Jednání se však táhla. Podle informací Aktuálně.cz původně proto, že zástupci Lva dosud neznali rozlosování soutěže na nadcházející sezonu, a nebylo tak možné halu blokovat na konkrétní termíny. Teď ale vše nasvědčuje spíše tomu, že to byla jen předzvěst blížícího se zániku klubu, který dosud nezačal prodávat ani permanentní vstupenky na nadcházející ročník.

Rekord z O2 areny nikdo nepřekoná

Lev Praha nedokázal zajistit peníze na příští sezonu mimo jiné i proto, že hlavní partner soutěže Gazprom seškrtal dotace všem klubům na polovinu.

Loňská sezona ruského hokeje v Praze stála 750 milionů. Ve fantastické atmosféře, kterou natěšení diváci v O2 areně vytvořili, tehdy Lev do poslední chvíle bojoval o Gagarinův pohár a zároveň vylepšoval své vlastní divácké rekordy soutěže.

Ten aktuální činí 17 073 diváků a zůstane ještě dlouho nepřekonán. Žádná současná aréna KHL totiž ani zdaleka nedosahuje takové kapacity jako ta pražská.

Druhý největší stadion KHL v Minsku (a ten je navíc v Bělorusku) má kapacitu "jen" 15 086 diváků.

O2 arena krach jednání nepocítí

"Byl by to zkrátka skvělý marketingový tahák pro celou ligu," říká šéf O2 areny Benýšek.

Krachem Lva přijde i jeho Bestsport o miliony, společnost to prý však ekonomicky nijak nepocítí. O2 arena má podle Benýška pro příští rok nastavený rozpočet, který s Kontinentální ligou v jejím programu vůbec nepočítal. Vrcholem sezony pro něj zůstává hokejové mistrovství světa konané v květnu.

Vedení Bestsportu už kvůli němu také schválilo stomilionovou rekonstrukci a částečnou přestavbu haly. Více o změnách v O2 areně čtěte ZDE.

Facebooková stránka článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Bývalý kancléř Schröder může zůstat členem německé SPD, předpisy neporušil

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder může i přes své sporné ruské angažmá zůstat členem německé sociální demokracie (SPD). Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru v pondělí oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil. Zatím není jasné, zda tím skončí snaha části sociální demokracie Schrödera zbavit členství ve straně, protože proti rozhodnutí je možné se odvolat. Německá média nicméně dlouhodobě poukazují na to, že na cestě k případnému vyloučení Schrödera z SPD stojí řada právních překážek.

Proti Schröderovi byly podány takřka dvě desítky vnitrostranických žádostí o vyloučení, kterými se rozhodčí komise začala zabývat v červenci. 

Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005, po ruské invazi na Ukrajinu čelí tvrdé kritice za to, že útok dostatečně neodsoudil a že se odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté budou školeni o zásazích na shromážděních. ANO bude mít na mítincích místo pro odpůrce

Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich zhruba 240 policistů. Policejní prezident Martin Vondrášek se na tom v pondělí dohodl s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly, se kterými jednal kvůli nedávným kritizovaným zákrokům na mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Na webu to oznámil mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.

Hnutí ANO na základě doporučení policejního prezidenta nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to v pondělí uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš, který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy