Kanada si zlepšila sebevědomí "desítkou" proti Korejcům, Aho se blýskl šesti body

Aktualizováno 6. 5. 2018 19:36
Kanada má ze světového šampionátu v Dánsku první vítězství, naopak olympijští vicemistři z Německa podruhé prohráli. V duelu s Lotyšskem se zaskvěl Sebastian Aho, který zaznamenal šest kanadských bodů.
Sebastian Aho se proti Lotyšsku zaskvěl šesti kanadskými body
Sebastian Aho se proti Lotyšsku zaskvěl šesti kanadskými body | Foto: Reuters

Herning - Kanadští hokejisté odčinili úvodní porážku s týmem USA a nedělním zápase skupiny B na na světovém šampionátu smetli tým Koreje v poměru 10:0 Nováček mezi elitou Korea zůstává ve skupině B bez bodového zisku. Kanada stihla během druhé třetiny šestkrát skórovat.

V odpoledním duelu skupiny B Norové porazili Němce 5:4 v nájezdech, ten klíčový proměnil Anders Bastiansen. Němci, kteří brali z únorové olympiády v Koreji stříbro, tak prohráli i druhý zápas na turnaji.

Program skupiny B pak uzavřeli večerní kanonádou Finové, kteří deklasovali i díky šesti kanadským bodům Sebastiana Aha Lotyšsko 8:1.

Kanada předvedla "solidní výkon"

Korejci drželi krok proti zámořskému gigantovi osm minut a 41 vteřin. Do té doby si dokonce zahráli i v početní výhodě, ale favorit se v poklidu ubránil. "Byl jsem vážně ohromený tím, jak začali, šli do toho naplno. A je na nich dobře vidět jejich pracovitost. Chvilku nám trvalo, než jsme se v útoku začali prosazovat," řekl kanadský útočník Ryan O'Reilly.

Hned poté minul v dobré šanci Jost, pak už se dostal ke slovu Nugent-Hopkins a díky důrazu na brankovišti otevřel skóre. Následně neuspěl Schenn, Pageau trefil tyč a náskok zvýšil až v další šanci Jost.

Ve druhém dějství už Kanaďané zapnuli místy naplno. Soupeře v něm přestříleli 23:6 a hned v nástupu stihli za 85 vteřin třikrát skórovat. Nejprve využil přesilovku pět na tři Parayko, poté i následující klasickou výhodu O'Reilly a povedený úsek završil Dubois.

V 28. minutě využil další početní převahu Schenn a v 37. minutě přišly další slepené góly Josta a Edmundsona, které dělilo pouhých 18 sekund. To už bylo moc na gólmana Daltona, který si kromě osmi inkasovaných branek připsal 32 zákroků, a do branky šel Pak Song-če.

Kanada nakonec stihla dovršit pro soupeře potupnou "desítku", když ve třetím dějství skórovaly i největší hvězdy McDavid a Eberle. Korejci po porážce 0:4 na olympijském turnaji v Pchjongčchangu nedokázali dát Kanaďanům gól ani na druhém vrcholu sezony.

Vítězové celkem vyslali mezi tyče 50 střel a pět Kanaďanů si připsalo po třech bodech: Jost (2+1), McDavid, Edmundson, Dubois (všichni 1+2) a Barzal (0+3).

"Bylo fajn zahrát si dnes v takovém utkání. Spousta kluků se na té vysoké výhře podílela, což je jedině dobře. Byl to z naší strany solidní výkon," pochvaloval si Matt Barzal.

Finy táhl skvělý Aho

Nadělovali také hokejisté Finska, kteří porazili Lotyšsko vysoko 8:1. Finové zopakovali výsledek z úvodního vystoupení proti Koreji a jsou zatím stoprocentní. Lotyši zůstali na dvou bodech za výhru s Norskem v prodloužení. Hned u šesti gólů byl útočník Sebastian Aho, jenž dvakrát sám skóroval a připsal si ještě čtyři nahrávky.

Finové si stejně jako v sobotu s chutí zastříleli. Pomohlo jim k tomu i rychlé vedení a celkově povedená první třetina. Už po 84 vteřinách otevřel skóre Aho. V osmé minutě lovil Gudlevskis kotouč ze sítě podruhé, poté co Heiskanenovo nahození od modré čáry precizně tečoval Savinainen. Gólman Husso krátce na to vychytal Keninše při přečíslení Lotyšů dva na jednoho, po závaru před lotyšskou brankou pak zvýšil na 3:0 Suomela.

Po faulu vysokou holí Nutivaary, který dostal v polovině 25. minuty trest na dvě plus dvě minuty, se Lotyšsku naskytla obrovská šance na snížení, neboť hrálo takřka minutu přesilovku pět na tři, jenže bez gólového efektu.

Naopak v závěru druhého z menších trestů zachytil Aho špatnou rozehrávku Lotyšů a podruhé v duelu skóroval. Husso se pak vyznamenal při šancích Robertse Bukartse a Balcerse, gól ale slavili znovu Finové po trefě Savinainena.

Skvělou pasáž pak předvedli Finové mezi 47. a 52. minutou, kdy vstřelili další tři branky. Nejprve využili početní výhody Teräväinen a Rantanen, při hře v pěti na obou stranách se pak znovu prosadil Teräväinen. Husso však nakonec čisté konto neuhájil, protože jen 28 sekund po osmém gólu Finů zařídil čestný úspěch Lotyšska Rihards Bukarts.

Němci opět padli

Stříbrný celek z olympijského turnaje Německo má po dvou zápasech mistrovství světa v Dánsku na kontě jen dva body. V dnešním duelu skupiny B nezvládli Němci podruhé nájezdy a podlehli Norsku 4:5. První výhru Seveřanů, kteří v úvodním utkání podlehli 2:3 po prodloužení Lotyšsku, zařídil vítězným nájezdem Mathias Trettenes.

Seveřanům vyšel v Herningu mnohem lépe nástup do zápasu. A to paradoxně přesto, že po pouhých 40 vteřinách putoval za hákování na trestnou lavici Mathis Olimb a Plachta v úvodu početní výhody napálil parádní ranou bez přípravy tyč za bezmocným Pielmeierem.

Mathisův mladší bratr Ken André se totiž vzápětí pustil nebojácně do souboje s přesilou, když nejprve u hrazení za německou brankou obral o puk kapitána Dennise Seidenberga, zkusil nahrát, ale puk se k němu po zásahu gólmana Pielmeiera vrátil a dorážka norského forvarda skončila v síti.

V sedmé minutě Němci navíc špatně vystřídali, což potrestal dorážející Valkvae Olsen. Brankář Haukeland se pak vyznamenal skvělým zákrokem proti Eisenschmidovi, ale blok tří oslabení v řadě se Norům přece jen vymstil, když Thoresen nešťastně při obranném zákroku uklidil puk za Haukelanda. Michaelis pak v 19. minutě vyrovnal, když jeho pokus tečoval norský bek Ström.

Už po 96 vteřinách ze druhé části Norsko opět vedlo zásluhou Bastiansena, jenže i tento náskok Němci smazali. Poté co se Seveřané provinili technickým přestupkem při vhazování a museli do čtyř, trefil se podruhé v utkání Hager.

Ani Sörvikův gól z 51. minuty nebyl ještě tím vítězným. Na zásah litvínovského beka totiž odpověděl už po pouhých 25 sekundách Yannic Seidenberg. A protože sudí v končící 56. minutě neuznali Norům gól, který padl z dorážky po zásahu do Pielmeierovy masky, oba týmy musely - stejně jako v prvním vystoupení - i do prodloužení.

V něm Norové i přes oddechový čas nevyužili přesilovku, ale nájezdy zcela ovládli. Proměnili tři ze čtyř, zatímco Němci ani jeden ze tří. Rozhodl Trettenes, jenž v předchozím průběhu odehrál jen devět střídání.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Skupina B (Herning):

Korea - Kanada 0:10 (0:2, 0:6, 0:2)

Branky a nahrávky: 9. Nugent-Hopkins (Schwartz, McDavid), 18. Jost (Eberle, Barzal), 22. Parayko (McDavid, Ekblad), 22. R. O'Reilly (Barzal), 23. Dubois (Edmundson, Pageau), 28. B. Schenn (Ekblad, Josh Bailey), 37. Jost (Horvat, Dubois), 37. Edmundson (Barzal, Beauvillier), 45. McDavid (Pulock, Dubois), 49. Eberle (Edmundson, Jost). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Rantala (Fin.) - Kilian (Nor.), Oliver (USA). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:3. Diváci: 3902.

Korea: Dalton (37. Pak Song-če) - Young, Kim Won-čon, I Ton-ko, Regan, Plante, O Hjon-ho, So Jong-čon - Kim Sang-uk, Kim Ki-song, An Čin-hi - Swift, Čo Min-ho, Radunske - Čon Čong-u, Pak Čin-kjo, Šin Sang-hun - Pak U-sang, I Jong-čon, Kim Won-čong - Šin Sang-u. Trenér: Pek Či-son.

Kanada: McElhinney - R. Murray, Parayko, Edmundson, Ekblad, Pulock, Nurse, Chabot - Josh Bailey, R. O'Reilly, B. Schenn - Nugent-Hopkins, McDavid, Schwartz - Beauvillier, Barzal, Eberle - Dubois, Horvat, Pageau - Jost. Trenér: Bill Peters.

Německo - Norsko 4:5 po sam. nájezdech (2:2, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Hager (Draisaitl, Plachta), 19. Michaelis (Noebels, J. Müller), 28. Hager (Draisaitl), 51. Y. Seidenberg (Plachta, Draisaitl) - 2. K. A. Olimb, 8. Valkvae Olsen (Lindström, M. Olimb), 22. Bastiansen (Salsten, Valkvae Olsen), 51. Sörvik, rozhodující sam. nájezd Trettenes. Rozhodčí: Reneau (USA), Iverson - Vanoosten (oba Kan.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5491.

Sestavy:

Německo: Pielmeier - Holzer, D. Seidenberg, Y. Seidenberg, M. Müller, Krupp, J. Müller, Mebus - Hager, Kahun, Eisenschmid - Uvira, Krämmer, Pietta - Michaelis, Tiffels, Noebels - Plachta, Draisaitl, Ehliz - Wiederer. Trenér: Marco Sturm.

Norsko: Haukeland - Holös, Bonsaksen, Sörvik, Johannesen, Espeland, Ström, Bull - K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström - Valkvae Olsen, Bastiansen, Salsten - K. Forsberg, S. Thoresen, Hoff - Kristiansen, Roest, Röymark - Trettenes. Trenér: Petter Thoresen.

Lotyšsko - Finsko 1:8 (0:3, 0:2, 1:3)

Branky a nahrávky: 52. Rihards Bukarts (Balinskis) - 2. Aho (Savinainen), 8. Savinainen (Heiskanen, Aho), 18. Suomela, 28. Aho, 35. Savinainen (T. Teräväinen, Aho), 47. T. Teräväinen (Rantanen, Mikael Granlund), 48. Rantanen (Aho, T. Teräväinen), 52. T. Teräväinen (Nutivaara, Aho). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Schukies - Kohlmüller (oba Něm.), Jensen (Dán.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 6174.

Sestavy:

Lotyšsko: Gudlevskis - Galvinš, Cibulskis, Balinskis, Sotnieks, Zile, Freibergs, Rubins - Roberts Bukarts, Džerinš, Indrašis - Karsums, Abols, M. Redlihs - Keninš, Pavlovs, Balcers - Rihards Bukarts, Jevpalovs, Meija - Razgals. Trenér: Bob Hartley.

Finsko: Husso - Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola - K. Kapanen, Mikael Granlund, Rantanen - Savinainen, Aho, T. Teräväinen - Manninen, Suomela, Jormakka - Anttila, Pesonen, Mäenalanen. Trenér: Lauri Marjamäki.