Prohra se vztyčenou hlavou. Můžeme hrát s každým, ale rozhodla má chyba, vyčítal si Rittich

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
6. 5. 2018 23:01
Po dvou zápasech mají dva body. To je sice méně než Češi chtěli, nicméně herní stránka rozhodně negativní není. Prostor dostali oba brankáři, porážku 2:3 proti Švédsku se marně snažil odvrátit David Rittich. Ač byl zvolen nejlepším hráčem českého týmu, prohlásil, že bere prohru na sebe.
S prvními dvěma góly mohl David Rittich těžko něco dělat. Třetího však litoval.
S prvními dvěma góly mohl David Rittich těžko něco dělat. Třetího však litoval. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Češi pokračují v Dánsku na vlně výkonů, které sice nejsou stoprocentní, ale nesou v sobě určitou naději. Pomineme-li nepovedený začátek, odehráli proti Švédům vyrovnané utkání. Ve hře bez brankáře znovu sahali po remíze. A to je co říct.

Reprezentace Tre kronor hrála s patnáctkou hráčů z NHL a v prvních minutách Jandačovy svěřence nepříjemně zatlačila. "Švédové měli včera den volna, my jsme hráli druhý zápas v rozmezí dvaceti hodin. To není legrace, ale nechci se na to vymlouvat," prohlásil brankář David Rittich.

Při debutu na velké světové akci si proti Švédům připsal 25 zákroků, čelil nájezdům pod vedením spoluhráče z Calgary Backlunda a za svůj výkon byl odměněn cenou pro nejlepšího hráče. Přesto neskrýval zklamání. "Rozhodla moje chyba, beru to na sebe," řekl Rittich zkroušeně.

Na mysli měl gól Zibanejada na 3:1, při kterém se švédský forvard protáhl před bránu a bekhendem zavěsil puk pod břevno. "Góly na bližší tyč nesmím dostávat, musím se z toho poučit. Kdybych ho nedostal, bylo by to třeba 2:2," přemítal bývalý gólman Boleslavi možná až příliš kriticky.

S tečovanou střelou Rakella toho příliš dělat nemohl, při druhém gólu neuspěli bránící Češi v přetahované se Švédy. "Zkraje nás přehrávali rychlou a jednoduchou kombinací, měli jsme začít líp," mrzelo dalšího bývalého hráče Boleslavi Tomáš Hyku, jehož gól na 2:3 přišel pozdě.

Rittich: Mladší a starší se doplňují, tým má kvalitu

Hyka, který se na mistrovství světa prosadil vůbec poprvé, byl v elitní formaci vedle Faksy a Červenky velmi aktivní už proti Slovensku. "Užívám si to s nimi, je to paráda. Dostávám spoustu prostoru, ale vyložené šance musím proměňovat," podotkl hráč Vegas, jenž strávil většinu sezony na farmě.

Manažeru Jiřímu Fischerovi se povedlo vyjednat Hykovo uvolnění, a tak startuje na druhém šampionátu v řadě. Na rozdíl od Paříže však letos plní roli jedné z opor. "Máme tu hodně mladých kluků, ale ukázali jsme, že když hrajeme jako tým, dokážeme velké věci," poznamenal Hyka.

Stejný pohled na věc měl i Rittich, velmi důstojný konec utkání se Švédy pomůže týmu do dalšího průběhu. "Mladší a starší kluci se skvěle doplňují. Z nikoho se nemusíme pos***, můžeme hrát s kýmkoli," řekl sebevědomě. Sílu v kabině i potřebnou kvalitu tým podle Ritticha má.

Dva body z prvních dvou zápasů vzbuzují po dobrých výkonech trochu nicotný dojem. "Vstup do turnaje je vždycky těžký. Dvě třetiny proti Švédům jsme hráli parádně, dokonce si myslím, že jsme byli lepší. Pro příště musíme určitě zlepšit začátek," pokračoval Hyka.

Podle Jandačova prohlášení před turnajem by měl proti Švýcarům v úterý chytat zase na přeskáčku Pavel Francouz. Den volna přijde po našlapaném úvodu s dvěma zápasy vhod. "Někdy je lepší být v zápřahu. Teď se ale musíme dobře připravit na těžké utkání," uzavřel Hyka.

Pondělní dopolední trénink českého týmu platí jen pro hráče mimo sestavu, zbytek dostane volno a na led půjde až před třetím duelem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tusk podpořil zahájení přístupových jednání Evropské unie s Albánií a Severní Makedonií

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval členské státy Evropské unie, aby podpořily zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií. Podle agentur Reuters a AP to řekl po jednáních s nejvyššími představiteli obou zemí ve Skopji a Tiraně. "Přijetí Albánie a tohoto regionu do EU je v nejlepším zájmu celé Evropy. Protože Evropa nebude stabilní a bezpečná bez integrace celého Balkánu do EU. V sázce je naše společná budoucnost," zdůraznil Tusk. O tom, zda budou rozhovory zahájeny, by měla v říjnu rozhodnout Evropská rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy