Prohra se vztyčenou hlavou. Můžeme hrát s každým, ale rozhodla má chyba, vyčítal si Rittich

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
6. 5. 2018 23:01
Po dvou zápasech mají dva body. To je sice méně než Češi chtěli, nicméně herní stránka rozhodně negativní není. Prostor dostali oba brankáři, porážku 2:3 proti Švédsku se marně snažil odvrátit David Rittich. Ač byl zvolen nejlepším hráčem českého týmu, prohlásil, že bere prohru na sebe.
S prvními dvěma góly mohl David Rittich těžko něco dělat. Třetího však litoval.
S prvními dvěma góly mohl David Rittich těžko něco dělat. Třetího však litoval. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Češi pokračují v Dánsku na vlně výkonů, které sice nejsou stoprocentní, ale nesou v sobě určitou naději. Pomineme-li nepovedený začátek, odehráli proti Švédům vyrovnané utkání. Ve hře bez brankáře znovu sahali po remíze. A to je co říct.

Reprezentace Tre kronor hrála s patnáctkou hráčů z NHL a v prvních minutách Jandačovy svěřence nepříjemně zatlačila. "Švédové měli včera den volna, my jsme hráli druhý zápas v rozmezí dvaceti hodin. To není legrace, ale nechci se na to vymlouvat," prohlásil brankář David Rittich.

Při debutu na velké světové akci si proti Švédům připsal 25 zákroků, čelil nájezdům pod vedením spoluhráče z Calgary Backlunda a za svůj výkon byl odměněn cenou pro nejlepšího hráče. Přesto neskrýval zklamání. "Rozhodla moje chyba, beru to na sebe," řekl Rittich zkroušeně.

Na mysli měl gól Zibanejada na 3:1, při kterém se švédský forvard protáhl před bránu a bekhendem zavěsil puk pod břevno. "Góly na bližší tyč nesmím dostávat, musím se z toho poučit. Kdybych ho nedostal, bylo by to třeba 2:2," přemítal bývalý gólman Boleslavi možná až příliš kriticky.

S tečovanou střelou Rakella toho příliš dělat nemohl, při druhém gólu neuspěli bránící Češi v přetahované se Švédy. "Zkraje nás přehrávali rychlou a jednoduchou kombinací, měli jsme začít líp," mrzelo dalšího bývalého hráče Boleslavi Tomáš Hyku, jehož gól na 2:3 přišel pozdě.

Rittich: Mladší a starší se doplňují, tým má kvalitu

Hyka, který se na mistrovství světa prosadil vůbec poprvé, byl v elitní formaci vedle Faksy a Červenky velmi aktivní už proti Slovensku. "Užívám si to s nimi, je to paráda. Dostávám spoustu prostoru, ale vyložené šance musím proměňovat," podotkl hráč Vegas, jenž strávil většinu sezony na farmě.

Manažeru Jiřímu Fischerovi se povedlo vyjednat Hykovo uvolnění, a tak startuje na druhém šampionátu v řadě. Na rozdíl od Paříže však letos plní roli jedné z opor. "Máme tu hodně mladých kluků, ale ukázali jsme, že když hrajeme jako tým, dokážeme velké věci," poznamenal Hyka.

Stejný pohled na věc měl i Rittich, velmi důstojný konec utkání se Švédy pomůže týmu do dalšího průběhu. "Mladší a starší kluci se skvěle doplňují. Z nikoho se nemusíme pos***, můžeme hrát s kýmkoli," řekl sebevědomě. Sílu v kabině i potřebnou kvalitu tým podle Ritticha má.

Dva body z prvních dvou zápasů vzbuzují po dobrých výkonech trochu nicotný dojem. "Vstup do turnaje je vždycky těžký. Dvě třetiny proti Švédům jsme hráli parádně, dokonce si myslím, že jsme byli lepší. Pro příště musíme určitě zlepšit začátek," pokračoval Hyka.

Podle Jandačova prohlášení před turnajem by měl proti Švýcarům v úterý chytat zase na přeskáčku Pavel Francouz. Den volna přijde po našlapaném úvodu s dvěma zápasy vhod. "Někdy je lepší být v zápřahu. Teď se ale musíme dobře připravit na těžké utkání," uzavřel Hyka.

Pondělní dopolední trénink českého týmu platí jen pro hráče mimo sestavu, zbytek dostane volno a na led půjde až před třetím duelem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy