Glosa: "Promarněná" příprava? O českém týmu pro MS rozhodla NHL. Zaplaťpánbůh

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 5. 2019 10:16
Soudržná parta starých známých tváří, po níž trenér národního mužstva Miloš Říha tak toužil, dostala krátce před světovým šampionátem úplně jinou podobu. Zaplaťpánbůh.
Radko Gudas
Radko Gudas | Foto: Lukáš Caha

Když Říha převzal reprezentaci po Josefu Jandačovi, ještě zostřil mantru "mládí není zásluha". Dal najevo, že nehodlá experimentovat a bude celoročně sázet hlavně na prověřená jména, přičemž se oháněl historií.

"Dřív jsme měli jedno mužstvo, které spolu žilo, trénovalo, objezdilo všechny turnaje. Byla to parta, která potom vítězila," vykládal. Jindy povídal: "Chceme, aby si na sebe kádr zvykl."

Realita je taková, že mnozí hokejisté, kteří z 18zápasové přípravné porce odkrojili úctyhodný kousek, už mají dovolenou. Jakub Krejčík, Jiří Sekáč, Tomáš Kundrátek, Rudolf Červený, Michal Jordán, Adam Polášek a tak dále.

Zbytek budovaného jádra pak netvoří kostru, je spíš jejím cenným doplňkem. Do Bratislavy jede jen devět hráčů do pole, kteří v Evropě odehráli celou sezonu a jezdili na turnaje. Obránci Jan Kolář, David Musil a Petr Zámorský. Útočníci Dominik Kubalík, Robin Hanzl, Michal Řepík, David Tomášek, Hynek a Tomáš Zohornovi.

Navíc není vyloučené, že někteří na finální soupisku neproniknou. Záleží na výsledcích NHL. Stejně jako dosud.

Byť Říha při nominačních rošádách správně a ohleduplně podotýkal, že zámořští krajánci nemají nic jistého, pravda vyšla na Českých hrách v Brně najevo. NHL už nehrají pouze ti nejtvrdší a nejhřmotnější, ale ve všech ohledech nejlepší. Pokud český hráč do elitní společnosti pronikne, má nezpochybnitelnou kvalitu a pro reprezentaci velkou cenu. Ani nemusí být zavedenou hvězdou.

Filip Hronek, jenž strávil část ročníku na farmě, by mohl být klíčovým obráncem mančaftu. Posil zpoza oceánu je dohromady jedenáct. Zvláštní kategorii pak tvoří Jan Kovář a Michal Moravčík, kteří zahájili sezonu za mořem, ale dokončili ji v Evropě.

NHL jednoduše vládne. Vždyť poslední čtyři světové šampionáty vyhrály v podstatě zámořské týmy (dvakrát Kanada, dvakrát hvězdami napěchované Švédsko).

Česká příprava tudíž zpětně působí jako promarněná příležitost. Jádro národního mužstva z ní nevzešlo a mladíci dostali minimum prostoru. Jandač byl k neokoukaným tvářím vstřícnější a pomohl jim k vzestupu.

Jenže pozor. Kdyby Říhův stůl zaplavily omluvenky, příprava s mazáky by rázem přišla vhod. Budoucnost nikdo věštit neumí a Říha při své dvouleté smlouvě zkrátka sází na jistotu. Coby nováček u reprezentace chtěl poznat veterány a roznést přes ně svou filozofii tvrdé práce. Dělá všechno pro okamžitý úspěch. Pro medaili, kterou Česko nevidělo sedm let.

Že zámořské posily až na výjimky dorazily a budování ucelené evropské party pozbylo smyslu, je především dobrá zpráva pro české šance.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy