Glosa: "Promarněná" příprava? O českém týmu pro MS rozhodla NHL. Zaplaťpánbůh

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 5. 2019 10:16
Soudržná parta starých známých tváří, po níž trenér národního mužstva Miloš Říha tak toužil, dostala krátce před světovým šampionátem úplně jinou podobu. Zaplaťpánbůh.
Radko Gudas
Radko Gudas | Foto: Lukáš Caha

Když Říha převzal reprezentaci po Josefu Jandačovi, ještě zostřil mantru "mládí není zásluha". Dal najevo, že nehodlá experimentovat a bude celoročně sázet hlavně na prověřená jména, přičemž se oháněl historií.

"Dřív jsme měli jedno mužstvo, které spolu žilo, trénovalo, objezdilo všechny turnaje. Byla to parta, která potom vítězila," vykládal. Jindy povídal: "Chceme, aby si na sebe kádr zvykl."

Realita je taková, že mnozí hokejisté, kteří z 18zápasové přípravné porce odkrojili úctyhodný kousek, už mají dovolenou. Jakub Krejčík, Jiří Sekáč, Tomáš Kundrátek, Rudolf Červený, Michal Jordán, Adam Polášek a tak dále.

Zbytek budovaného jádra pak netvoří kostru, je spíš jejím cenným doplňkem. Do Bratislavy jede jen devět hráčů do pole, kteří v Evropě odehráli celou sezonu a jezdili na turnaje. Obránci Jan Kolář, David Musil a Petr Zámorský. Útočníci Dominik Kubalík, Robin Hanzl, Michal Řepík, David Tomášek, Hynek a Tomáš Zohornovi.

Navíc není vyloučené, že někteří na finální soupisku neproniknou. Záleží na výsledcích NHL. Stejně jako dosud.

Byť Říha při nominačních rošádách správně a ohleduplně podotýkal, že zámořští krajánci nemají nic jistého, pravda vyšla na Českých hrách v Brně najevo. NHL už nehrají pouze ti nejtvrdší a nejhřmotnější, ale ve všech ohledech nejlepší. Pokud český hráč do elitní společnosti pronikne, má nezpochybnitelnou kvalitu a pro reprezentaci velkou cenu. Ani nemusí být zavedenou hvězdou.

Filip Hronek, jenž strávil část ročníku na farmě, by mohl být klíčovým obráncem mančaftu. Posil zpoza oceánu je dohromady jedenáct. Zvláštní kategorii pak tvoří Jan Kovář a Michal Moravčík, kteří zahájili sezonu za mořem, ale dokončili ji v Evropě.

NHL jednoduše vládne. Vždyť poslední čtyři světové šampionáty vyhrály v podstatě zámořské týmy (dvakrát Kanada, dvakrát hvězdami napěchované Švédsko).

Česká příprava tudíž zpětně působí jako promarněná příležitost. Jádro národního mužstva z ní nevzešlo a mladíci dostali minimum prostoru. Jandač byl k neokoukaným tvářím vstřícnější a pomohl jim k vzestupu.

Jenže pozor. Kdyby Říhův stůl zaplavily omluvenky, příprava s mazáky by rázem přišla vhod. Budoucnost nikdo věštit neumí a Říha při své dvouleté smlouvě zkrátka sází na jistotu. Coby nováček u reprezentace chtěl poznat veterány a roznést přes ně svou filozofii tvrdé práce. Dělá všechno pro okamžitý úspěch. Pro medaili, kterou Česko nevidělo sedm let.

Že zámořské posily až na výjimky dorazily a budování ucelené evropské party pozbylo smyslu, je především dobrá zpráva pro české šance.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy