13. 4. 2014 19:17
Kladno v 9. kole baráže prohrálo 3:5 s Olomoucí a sestupuje z extraligy.
Kladno je prvním sestupujícím z extraligy
Kladno je prvním sestupujícím z extraligy | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Hokejová extraliga má prvního sestupujícho. Po porážce 3:5 s Olomoucí v 9. kole baráže padá do 1. ligy Kladno. Stejný osud potkal středočeský klub v roce 2002. Tehdy se po roce znovu do nejvyšší soutěže vrátil. Naopak Hanáci se bodově dotáhli na vedoucí Mladou Boleslav, spolu s níž míří za postupem.

"Pro mě je to samozřejmě nejhorší okamžik hokejové kariéry. Co bude dál, nyní nechci řešit. Je to opravdu hodně brzy, ale je to obrovské zklamání," přiznal olympijský vítěz a čtyřnásobný světový šampion Pavel Patera.

Šanci na udržení ještě živí Chomutov, jenž po pěti porážkách v řadě zdolal 3:1 Mladou Boleslav. Ta naopak po stejně dlouhé vítězné sérii prohrála. Piráti tři kola před koncem ztrácejí na vedoucí duo pět bodů.

Velký obrat Olomouce

Kladno přitom vyrazilo za zachováním naděje skvěle. V 5. minutě vedlo po trefách Kuchlera, Machače a Hořavy už 3:0 a vypadalo to, že potvrdí své zlepšené výkony.

Jenže kohouti nesložili zbraně. V 10. minutě dokonal akci Ráce s Hermanem Pekr a v závěru třetiny se štěstím snížil na rozdíl jediného gólu Selingr.

Ve druhé dvacetiminutovce se divoký vývoj sklidnil a šancí ubylo. Čekání na další trefu ukončila až bekhendová dorážka Hermana, který vyrovnal na 3:3. Třetí olomoucký útok velký obrat také dokonal, když čtvrtý gól přidal Rác. Poslední hřebíček do kladenské rakve pak po rychlém protiútoku zasadil Knotek.

"Začátek se nám povedl výborně, ale pak jsme nechali Olomouc vrátit se do zápasu. Povedlo se jim vlastně to, co nám při minulém domácím utkání. Nevím, co se tam s námi stalo, proč jsme nepokračovali v tom dobrém výkonu ze začátku utkání," kroutil hlavou po zápase obránce Tomáš Kaberle.

Chomutov se dočkal až v polovině zápasu

Chomutov na Boleslav vlétl, ale úvodní tlak mu i přes výraznou střeleckou vedoucí gól nepřinesl. Postupně se osmělovali i hosté, jenže oba gólmani byli neprostupní.

To jim vydrželo přesně polovinu zápasu. Po Havlově ráně stačilo Svobodovi trefit odkrytou bránu, což se mu povedlo, a poslal domácí do vedení. O chvíli později hráli Piráti přesilovku, kterou už po třech vteřinách využil Krstev. Boleslav však záhy kontrovala, rovněž v početní výhodě snížil Vrbata.

Ve třetí části se Chomutov snažil kontrolovat těsné vedení a zároveň přidat pojistku. Té se dočkal v 52. minutě z hole Bartečka.

Výsledky 9. kola baráže o hokejovou extraligu:

HC Olomouc - Rytíři Kladno 5:3 (2:3, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 10. Pekr (Herman, Rác), 19. Selingr, 36. Herman (Rác), 45. Rác (Pekr), 52. Knotek (Jaroměřský) - 1. Kuchler (Dragoun, Zagrapan), 2. Machač (David Růžička, T. Kaberle), 5. M. Hořava (Tenkrát, Patera). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:1. Diváci: 5500 (vyprodáno).

Olomouc: Vošvrda (2. Halász) - Cartelli, Jaroměřský, Houdek, Ondrušek, Bartoň, Staněk, Janáček - Kucharczyk, Ostřížek, Selingr - Marosz, Knotek, Vodný - Pekr, Rác, Herman - Jergl, Diviš, Švaňhal. Trenéři: Fiala a Dopita.
Kladno: Cikánek - Majeský, T. Kaberle, Kolářík, P. Hořava, L. Procházka, David Růžička - Tenkrát, Patera, M. Hořava - Zagrapan, Dragoun, Kuchler - Dalecký, Machač, Eberle - Strnad, Havlíček, Bílek. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.

Piráti Chomutov - BK Mladá Boleslav 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 31. Jaroslav Svoboda (Havel), 33. Krstev (Bartečko), 52. Bartečko (Bomersback, J. Stehlík) - 35. Vrbata (L. Pabiška, Mikulík). Rozhodčí: Šindler, Polák - Barvíř, Komárek. Vyloučení: 5:6, navíc Kubinčák a Hřebejk (oba Chomutov) oba 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3114.

Chomutov: Martin Růžička - J. Stehlík, Malec, Krstev, Havel, Rutta, J. Mrázek, Bartejs - Jaroslav Svoboda, Bartečko, Bomersback - D. Hruška, Gajovský, Hřebejk - Šagát, Sikora, Hromas - O. Kaše, Kämpf, Kubinčák. Trenéři: Beck, R. Kaše a Martínek.
Mladá Boleslav: Valent - Němeček, Toman, Jindra, Ovčačík, Žabka, Bohunický, Kurka - L. Pabiška, D. Výborný, Mikulík - Jarůšek, Broš, Klimenta - Látal, Musil, Starý - Kubica, Vrbata, Rys. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

1. Mladá Boleslav 9 4 2 1 2 28:17 17
2. Olomouc 9 5 0 2 2 26:25 17
3. Chomutov 9 3 1 1 4 19:21 12
4. Kladno 9 1 2 1 5 23:33 8