Ředitel Ligy mistrů byl v Třinci nadšený. Správná propagace, ale úspěch nesmíme přecenit, ví Bříza

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 11. 2017 15:23
Do čtvrtfinále hokejové Ligy mistrů poprvé postoupily tři české týmy - Liberec, Třinec a Kometa. Ředitel soutěže Martin Baumann navštívil utkání Ocelářů a přístup Třince k Lize mistrů hodnotil velmi kladně. Pochvala se donesla také k Petru Břízovi, velkému průkopníkovi evropské soutěže. Bývalý brankář všem postupujícím pogratuloval, ale do souvislosti se současnou kvalitou českého hokeje tento úspěch stavět nechtěl.
Petr Bříza pogratuloval Liberci, Třinci a Kometě k postupu do čtvrtfinále Ligy mistrů.
Petr Bříza pogratuloval Liberci, Třinci a Kometě k postupu do čtvrtfinále Ligy mistrů. | Foto: Economia

Praha - Všichni tři zástupci českého hokeje ve vyřazovacích bojích v úterý dokázali postoupit do čtvrtfinále Ligy mistrů, což se v krátké historii soutěže stalo poprvé. Liberec vyřadil vládnoucí Frölundu, Třinec zdolal Malmö a Kometa uspěla proti Zugu. Nečekaný úspěch těší i Petra Břízu, zastánce projektu a člena představenstva společnosti EICC, která ligu řídí.

Pochvala od ředitele a Švédů

Bývalý brankář Sparty a reprezentace patří mezi architekty současného modelu Ligy mistrů, ve které vidí velkou budoucnost. Proto je po zápasech osmifinále spokojen nejen s výsledky českých mužstev.

"Máme letos nejvíce zástupců v osmičce, jsem moc rád a všem gratuluji. Zároveň to má skvělý dopad na český koeficient," zmiňuje Bříza.

pořadí soutěží je možné extraligu najít na třetím místě jen o tři body za finskou Liigou, kterou bude ve čtvrtfinále reprezentovat pouze Jyväskylä. "Mám obrovskou radost z Liberce a Třince, tam berou Ligu mistrů velmi prestižně. Mluvil jsem s výkonným ředitelem soutěže Martinem Baumannem, který se byl podívat v Třinci a byl nadšený," tlumočí Bříza.

Oceláři doma porazili Malmö před návštěvou 4782 diváků, přičemž před týdnem ve Švédsku přišlo do mnohem větší haly o tři tisíce fanoušků méně. "Nadšení byli i novináři a vedení z Malmö, jakým způsobem v Třinci k Lize mistrů přistupují, jaká byla atmosféra. To je přesně ta správná propagace," usmívá se čtyřnásobný vítěz extraligy se Spartou.

Vyzdvihovat extraligu by bylo krátkozraké

Velké překvapení způsobili v Göteborgu liberečtí Bílí Tygři, kteří se doma přitom pohybují ve spodní polovině tabulky. "Dodá jim to hodně sebevědomí. Povedlo se jim skolit Frölundu, vítěze předchozích dvou ročníků. To je jenom dobře, znovu musím zopakovat gratulaci," smeká Bříza před Libercem, který je ve čtvrtfinále stejně jako Třinec poprvé.

Majitel Sparty uznává, že se jedná o hezký úspěch, ale jeho význam rozhodně nechce přeceňovat. "Nebudu hodnotit, o čem to z hlediska extraligy vypovídá, nebo nevypovídá. Každý rok narazíte na jiné soupeře a nemůžete podle jednoho výsledku hodnotit celou soutěž," říká Bříza.

Srovnávat českou soutěž s dalšími evropskými jen na základě postupu tří týmů do čtvrtfinále Ligy mistrů nelze. "V Čechách se to vždycky takhle hodnotí podle jednoho výsledku a přisuzuje se tomu význam, jak je všechno skvělé, nebo špatné. Ne, já zůstanu jen u gratulací," prohlašuje olympijský medailista z Albertville a člen Rady IIHF.

Bern a Växjö budiž inspirací pro Kometu

Vedle Liberce a Třince prošla mezi osm nejlepších i brněnská Kometa, která se přitom od počátku staví k účasti v soutěži odmítavě. Postup přes Zug si uhrála v obou případech s kombinovanou sestavou bez Erata, Čiliaka, Nečase a dalších opor. "Nechci mluvit o tom, kdo komu dává prostor. Kometa zkrátka postoupila do čtvrtfinále," komentuje Bříza.

Postoj Brňanů ale vnímá a jako příklad uvádí Bern nebo švédské Växjö. "Bern byl zpočátku také vlažný, protože byl rozčarovaný z toho, že jim na lokální derby chodí 16 tisíc lidí a na Ligu mistrů málo. Dnes už bere tu soutěž vážně," říká Bříza. A dokonce i diváci už si cestu našli, vždyť na první osmifinále Bernu proti Mnichovu přišlo 13 763 fandů.

"Majitel Växjö byl v prvním roce také trochu skeptický. Chtěl se soustředit na švédskou ligu a budování značky Växjö ve Švédsku, přesto jsou teď druhým rokem po sobě ve čtvrtfinále. V minulém ročníku jsme (Sparta - pozn. red.) s nimi hráli v semifinále. Kluby, které hrají tu soutěž delší dobu, jí přicházejí na chuť," pokračuje pražský rodák.

Čtvrtfinálová utkání se odehrají v prosinci, od osmifinále se už hraje klasickým systémem pavouka. "Ty zápasy jsou tvrdé, vyhrocené, i hráči vám potvrdí, že mezinárodní hokej přináší skvělá utkání. Diváci, média a partneři se mohou těšit na zápasy Liberce s Curychem, Třince proti Brynäs, což je další kvalitní švédské mužstvo, a Komety s Jyväskylä."

Soutěž jen pro nejlepší

V aktuálním ročníku zredukovala Liga mistrů počet účastníků z 48 na 32. Už ji nehrají zakládající kluby, pokud si účast nevybojovaly sportovní cestou (v Česku Pardubice, Vítkovice a Sparta).

"V prvních třech letech si mohlo Ligu mistrů vyzkoušet co nejvíc klubů z různých zemí. Teď už je to soutěž pro sportovně nejlepší týmy," konstatuje Bříza.

"Kvalita tam samozřejmě je. Jsou to vítězové play-off a vítězové základních částí, doplnění jedním, dvěma v případě Finska se Švédskem třemi nejlepšími týmy," uzavírá majitel Sparty, která se v minulé sezoně dostala jako první český klub až do finále. Však také sparťané na Twitteru postupujícím sportovně poblahopřáli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu. Návrh příslušného nařízení dnes schválili městští radní, nyní zamíří ve zkrácené lhůtě 15 dní do připomínkového řízení. Poté o něm budou znovu hlasovat rada. Důvodem je situace na energetickém trhu po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších dodavatelů. Obce mohou tuto formu prodeje přímo zakázat od ledna, umožnila to novela energetického zákona.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů podle magistrátu řeší, jak co nejrychleji uzavřít nové smlouvy a alespoň částečně snížit náklady na energie. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany - zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí ve schváleném dokumentu.

V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický podle magistrátu není aplikovatelný. 

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Assange uspěl u vrchního soudu a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange uspěl u vrchního soudu v Londýně a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu. Assange bojuje proti vydání do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy