Bývalý klub "Mesiáše" nenávidí, NHL po něm pojmenovala cenu. Legendární lídr slaví 60

Daniel Poláček Daniel Poláček
18. 1. 2021 19:03
Silný, tvrdý, neústupný. Mark Messier slaví šedesátku. Pro mnohé je nejvýznamnějším lídrem v hokejové historii. Proto působí paradoxně, že jeden z jeho bývalých klubů nemůže Kanaďanovi přijít na jméno.
Mark Messier získal celkem šest Stanley Cupů, z toho pět s Edmontonem.
Mark Messier získal celkem šest Stanley Cupů, z toho pět s Edmontonem. | Foto: ČTK

Přibyly mu vrásky, ale kdykoliv vyjde na veřejnost, budí svým zjevem obdiv.

Třeba před časem, kdy se dostavil na sraz bývalých hráčů Edmontonu. "Některým klukům už trochu narostlo bříško," smál se Jaroslav Pouzar. "Ale Messier? Ten zůstal pořád hubený a šlachovitý."

Kanaďan zaválel také na slavném Newyorském maratonu. V době, kdy pracoval jako poradce Rangers a byl víc než sedm let v hokejovém důchodu, předběhl třeba Edwina van der Sara, který tou dobou končil s fotbalovou kariérou.

Právě proto je Messier třetím nejproduktivnějším mužem v historii NHL, přestože nikdy nevyhrál ligovou produktivitu ani nebyl nejlepším střelcem. Udržoval se. Díky absolutnímu profesionalismu mohl sbírat body mezi nejlepšími dlouhých 25 let.

Stejný zápal obdivoval také u ostatních. Například o Jaromíru Jágrovi prohlásil: "V pozdější fázi kariéry nás všechny inspiroval svojí vášní a oddaností hokeji."

Zato Petra Nedvěda, dalšího parťáka z Rangers, nemohl jeden čas vystát. Měl pocit, že český centr nepracuje dost tvrdě a je příliš měkký. Tehdejšího generálního manažera Neila Smitha tak nabádal k tomu, aby Nedvěda vyměnil. Což se taky stalo.

Tou dobou, tedy v roce 1995, už měl Messier velké slovo.

Jméno si udělal v Edmontonu, kde z hráče draftovaného "až" ve třetím kole postupně vyrostl ve zdatného pobočníka Wayna Gretzkého. A když nejslavnější hokejista všech dob odešel do Los Angeles, přebral Messier kapitánské céčko a hlavní zodpovědnost. Ke čtyřem Stanley Cupům pak přidal pátý, jakkoliv mu mnozí nevěřili.

Nejslavnější chvíle obávaného tvrďáka však přišla až v roce 1994, kdy vedl vyřazovacími boji newyorské Rangers.

Všechno šlo hladce. Až do finále konference, v němž se New Jersey ujalo vedení 3:2 na zápasy a na domácí půdě mělo mečbol. Den před klíčovou partií Messier před novináři sebevědomě prohlásil: "Zvítězíme!" Média silné poselství náležitě zveličila, a tak hrozilo, že Messier bude za hlupáka.

Zvlášť když Devils ve druhé polovině šestého utkání vedli 2:0. Alexej Kovaljov však vstřelil gól do šatny a ve třetím dějství se začaly dít věci. Messier postupně vyrovnal, otočil skóre a přidal pojistku do prázdné brány. Hattrickem vešel vzhledem k předchozímu prohlášení do dějin. 

Mark Messier na Newyorském maratonu.
Mark Messier na Newyorském maratonu. | Foto: Reuters

Sedmý zápas vyhráli Rangers ve druhém prodloužení a následně zvládli také sedmidílnou bitvu proti Vancouveru.

Stanley Cup získali po dlouhých 54 letech. Messier byl na vrcholu, dostal přezdívku Mesiáš.

"Podobá se mnoha významným generálům ve válečné historii, lépe ho nejde popsat," prohlásil o Kanaďanovi jeho dlouholetý parťák Kevin Lowe.

Messier byl takový lídr, že je po něm pojmenovaná individuální trofej NHL (Mark Messier Leadership Award). Jako jediný kapitán v historii dokázal získat Stanleyův pohár se dvěma různými týmy.

Nenáviděný lídr

Zářez měl přidat ještě na třetím místě. V roce 1997 podepsal pětiletou smlouvu s Vancouverem. Ano, mužstvem, jemuž způsobil finálová muka. 

Od centra s mimořádnou pověstí a ročním platem šest milionů dolarů se čekalo hodně a všichni mu vycházeli vstříc. 

Trevor Linden předal hvězdné posile kapitánské céčko a sám Messier přijal také jedenáctku na dresu, kterou klub neoficiálně vyřadil po smrti Wayna Makiho. Málokdo s tím měl problém. Všichni se těšili, jak Messier nakopne partu kolem Lindena či Pavla Bureho k prvnímu Stanley Cupu v klubové historii.

Plánovaná pouť však začala katastrofálně. Po osmi porážkách v řadě udělal majitel John McCaw rázné změny. Vyhodil dlouholetého generálního manažera Pata Quinna a nedlouho poté také trenéra Toma Renneyho. Na scénu přišel Mike Keenan, známý ras a Messierův parťák z Rangers.

Tím podle fanoušků nadobro odstartoval rozklad Canucks. Někteří stáli za Lindenem, bývalým kapitánem, jiní adorovali Messiera.

Nesoulad v kabině řešil Keenan, který měl také manažerské pravomoci, výměnou Lindena a dalších klubových tváří.

Jednou z nich byl křídelník Gino Odjick, který Messierovi stále nemůže přijít na jméno.

"Na sezonu s Markem jsme se těšili. Měl nás dostat na vrchol," líčil. "Brzy ale bylo jasné, že chce všechnu moc pro sebe a že se chce obklopit svými lidmi. V prvních deseti zápasech se ani nezapotil a jen čekal, až vyhodí Renneyho s Quinnem."

"Neustále mluvil s vedením a byl zodpovědný za příchod Keenana a většinu trejdů," pokračoval Odjick. "Vždycky když se na čtyři hodiny zavřel s managementem do kanceláře, přišla výměna."

"Příchod Marka Messiera pro nás měl katastrofální dohru," dodal.

Udatný lídr ve Vancouveru moc nebodoval a ani jednou neslavil postup do play off, natož Stanley Cup. Po třech letech ho šéfové vyplatili ze smlouvy.

Messier se tak vrátil k Rangers, kde jeho jedenáctka visí pod stropem haly. Stejně jako v Edmontonu. Ve Vancouveru nic takového nehrozí. Když se Kanaďan náhodou objeví na ledové kostce, třeba při reklamě, fanoušci na jednoho z nejvýznamnějších sportovních lídrů hlasitě bučí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy