Třinec načal finále výhrou, přestože přišel o náskok. Dvěma góly rozhodl Voženílek

18. 4. 2023 19:42
Hokejisté Třince vyhráli první zápas finále play off extraligy na ledě Hradce Králové 4:2. Domácí dokázali ve třetí třetině smazat dvoubrankové manko, ve 49. minutě ale rozhodl o vítězství obhájců titulu svým druhým dnešním gólem Daniel Voženílek. Série hraná na čtyři výhry pokračuje na východě Čech ve středu.
Daniel Voženílek slaví gól Třince ve finále extraligy proti Hradci Králové.
Daniel Voženílek slaví gól Třince ve finále extraligy proti Hradci Králové. | Foto: ČTK

Fanoušci ve vyprodané ČPP areně byli od začátku svědky vyrovnaného utkání, kterému kralovali spolehlivě chytající brankáři. Domácí si sice v úvodu chtěli vytvořit tlak, Kacetl si ale poradil s pokusy Filipa Pavlíka i Rosandiče. Machovského na druhé straně prověřil Nestrašil.

V 16. minutě byl za faul vysokou holí vyloučen na čtyři minuty hostující Marinčin, Východočeši se usadili v útočné třetině, otevřít skóre ale nedokázali. Minutu před návratem slovenského beka na led navíc fauloval jeho krajan Okuliar a počet hráčů na ledě se vyrovnal. Ani Oceláři ale zkrácenou početní výhodu nevyužili.

Okuliar se navíc hned po návratu z trestné lavice dostal do brejku, Kacetl ale jeho samostatný nájezd zastavil betonem. Mountfield pokračoval v aktivitě, do slibných šancí se dostali Werek, Blain a zejména opět Okuliar, i jeho další velkou příležitost Kacetl zastavil.

Slezané následně nevyužili další přesilovku, v polovině zápasu ale udeřili. Kurovský se protáhl mezi McCormackem a Gašparem a zakončil mezi Machovského betony. Mountfield se tlačil do útoku, Oceláři ale hrozili z brejků.

"Třetinu jsme nezačali dobře, Hradec byl aktivnější, ale gól nám hodně pomohl. Snažil jsme se dostat mezi dva beky a zakončení? Mám ho rád, jel jsem na automat," řekl Daniel Kurovský.

Hned po 50 sekundách třetí třetiny přiblížil hosty výhře Voženílek, jenž zůstal poté, co Daňo udržel puk na útočné modré čáře, sám před Kacetlem. Hradečtí však dokázali bleskově odpovědět a o 22 sekund později snížil Klíma. Ze strany domácích to navíc nebylo vše, ve 44. minutě dokázal chytrou tečí Pilařovy střely vyrovnat Smoleňák.

Mountfield se ve snaze o otočení zápasu tlačil do útoku a Oceláři toho využili. Po přečíslení dva na jednoho se podruhé mezi střelce zapsal Voženílek, jemuž opět přihrál Daňo.

"Marko má vynikající střelu a gólman Machovský to určitě četl. Jenže Marko jen naznačil zakončení, perfektně mi to dal a tím gólmana zmrazil. Radši jsem si puk zpracoval, byla to větší jistota než střílet z první," řekl Voženílek.

V 56. minutě se podařilo Východočechům překonat Kacetla potřetí, rozhodčí však gól Perreta po takzvané trenérské výzvě neuznali, Zakončení francouzského útočníka totiž předcházel nedovolený atak Jergla na brankáře Ocelářů.

"Váhal jsem, zda si výzvu vzít, protože v momentě střely tam nikdo z domácích hráčů nebyl. Zákrok na brankáře předcházel střelecké situaci. Moc hodnotit bych to nechtěl, protože jsem to ještě neviděl. Náš videokouč ale řekl berte challenge, hráči to chtěli taky," přiznal trenér Ocelářů Zdeněk Moták.

Vyrovnat se domácím poté nepodařilo ani při závěrečné power play, naopak inkasovali počtvrté. Kouč Tomáš Martinec ale věří, ve druhém utkání jeho tým uspěje. "Myslím si, že známe recept, jak uspět s Třincem. Vše je ale o tom, abychom se vyvarovali chyb, protože Třinec má kvalitní hráče a dnes jsme viděli, že každou naši chybu potrestají," řekl Martinec.

Finále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

Mountfield Hradec Králové - HC Oceláři Třinec 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 42. Kevin Klíma (Okuliar), 44. Smoleňák (Pilař) - 30. Kurovský (Miloš Roman, Marian Adámek), 41. D. Voženílek (Daňo), 49. D. Voženílek (Daňo), 60. Dravecký (Nestrašil). Rozhodčí: A. Jeřábek, Ondráček - Hynek, Šimánek. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 6890 (vyprodáno).

Sestavy:

Hradec Králové: Machovský - McCormack, Gaspar, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, P. Marcel - Eberle, Miškář, Zachar - Jergl, Lalancette, Perret - Werek, Kevin Klíma, Okuliar - Smoleňák, Pilař, R. Pavlík - M. Chalupa. Trenér: T. Martinec.

Třinec: Kacetl - Marinčin, Smith, Čukste, J. Jeřábek, Marian Adámek, M. Doudera - M. Růžička, Marcinko, Chmielewski - Kurovský, Miloš Roman, Dravecký - Daňo, D. Voženílek, Nestrašil - Hrňa, P. Vrána, Svačina. Trenér: Moták.